Szerokie kadry w klubach II ligi - jakimi składami będą jeździć?

Od kilku lat tradycją jest, iż najwięcej kontraktów podczas okresu transferowego podpisują kluby w II lidze. Nie inaczej było tym razem, przez co kilku trenerów może mieć prawdziwy ból głowy.

Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski

Jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie seniorów, to w kadrze MDM Komputery ŻKS Ostrovii znajduje się obecnie ośmiu żużlowców, w Kolejarza Rawag Rawicz - jedenastu, Speedway Wandy Instal Kraków (pod taką nazwą w lidze ma występować zgłoszony do procesu licencyjnego KKŻ Kraków) - dziesięciu, Kolejarza Opole - dziewięciu, KSM Krosno - dwunastu, a Victorii Piła - aż trzynastu. Co prawda z niektórymi żużlowcami umowy podpisano jedynie po to, aby nie blokować im możliwości wypożyczenia do innego zespołu w trakcie rozgrywek, ale nie można wykluczyć, że w przypadku udanego rozpoczęcia sezonu uda im się wywalczyć miejsce w składzie tam gdzie podpisali kontrakt. Zawsze też przed rozpoczęciem sezonu Główna Komisja Sportu Żużlowego publikuje w komunikacie przynależność klubową zawodników na nowy sezon, a tam często na wierzch wychodzą kontrakty o których nikt wcześniej nie informował.

Aktualne składy drużyn II ligi -->>

Ponadto tradycją stało się, iż kluby z II ligi mimo szerokich kadr w trakcie sezonu częściej dokonują wzmocnień niż zespoły z Enea Ekstraligi i I ligi. Dla przykładu w roku 2013 nie licząc zawodników rywalizujących na zasadzie gościa (a tych było wielu), każdy z klubów w trakcie sezonu dokonał przynajmniej jednego wzmocnienia i w większości przypadków, żużlowcy ci odgrywali kluczowe role w swoich zespołach. ŻKS ROW Rybnik zakontraktował Vaclava Milika (śr. bieg. 2,171), KSM Krosno Ronniego Jamrożego (2,207), Speedway Wanda Instal Kraków Rafała Trojanowskiego (2,185) i Madsa Korneliussena (2,194), Kolejarz Opole Rafała Flegera (1,300), a Victoria Piła Witalija Biełousowa (1,962). Nie można wykluczyć, że tak samo będzie w przyszłym sezonie.

Przypomnijmy, iż tym razem obowiązywać będzie inny system rozgrywek po rundzie zasadniczej. Cztery czołowe drużyny nie będą rozgrywać dodatkowych sześciu kolejek, tylko będą rywalizować w systemie play-off. W pierwszej fazie zwycięstwa rundy zasadniczej zmierzy się w dwumeczu z czwartym zespołem, a drugi z trzecim. Triumfatorzy tych par między sobą rozstrzygną awans na zaplecze Enea Ekstraligi.

SportoweFakty.pl przeanalizowały kadry wszystkich drużyn i wybrały optymalne - na tę chwilę - składy.

MDM Komputery ŻKS Ostrovia

Spośród wszystkich II-ligowych drużyn, najmniej seniorów do wyboru ma trener Grzegorz Dzikowski. Nie oznacza to jednak, iż ma siódemkę zawodników, która może być pewna miejsca w składzie na pierwsze spotkanie. W naszym zestawieniu poza składem znalazł się m.in. Mariusz Staszewski, który ma za sobą bardzo słaby sezon i Francuz David Bellego, nie mający jeszcze dużego doświadczenia na polskich torach. Jeśli obaj będą jednak prezentować odpowiednią dyspozycję na przedsezonowych treningach i sparingach, to szkoleniowiec może im zaufać i obu wstawić do składu.

Przewidywany skład:
Ronnie Jamroży
Timo Lahti
David Ruud
Kamil Brzozowski
Nicklas Porsing
Filip Marach
Marcin Wawrzyniak

Kolejarz Rawag Rawicz

Trener Henryk Jasek ma w kadrze lidera w osobie Ryana Fishera i można spodziewać się, że to od niego będzie zaczynał układanie składu. Wyrobioną markę w Rawiczu ma też Eric Andersson, który w I lidze co prawda nie osiągał rewelacyjnych wyników, ale w II zwykle nie zawodził. Ponadto wydaje się, że szansę dostawać będą trzej młodzi polscy seniorzy, w tym wychowanek klubu Marcel Kajzer. W szerokim składzie są też m.in. nieźle spisujący się w Rosji bracia Iwan i Michaił Łysikowie, ale mimo ważnych kontraktów od 2012 roku, nie dane im było jeszcze nawet zadebiutować w lidze polskiej.

Przewidywany skład:
Eric Andersson
Łukasz Bojarski
Wojciech Lisiecki
Marcel Kajzer
Ryan Fisher
Marcin Riedel
Sebastian Niedźwiedź

Speedway Wanda Instal Kraków

Drużyna z Grodu Kraka może w tym roku desygnować skład oparty w głównej mierze na polskich żużlowcach. W naszej opinii trener Michał Widera spośród obcokrajowców najczęściej stawiać może na Olivera Allena, choć w odwodzie pozostają utalentowany Duńczyk Nikolaj Busk Jakobsen oraz mający udaną końcówkę sezonu Szwed Magnus Karlsson. W szerokiej kadrze jest też Paweł Hlib, który w przypadku dobrego przygotowania do sezonu pod względem fizycznym i sprzętowym może liczyć na otrzymanie szansy od krakowskiego klubu. Na tę chwilę problemem jest formacja młodzieżowa, bowiem jedynym juniorem z kontraktem jest Patryk Wolniewiński, a działacze nie poinformowali jeszcze o dojściu do porozumienia z żadnym z zawodników, który mógłby występować na zasadzie gościa.

Przewidywany skład:
Karol Baran
Daniel Pytel
Paweł Staszek
Oliver Allen
Rafał Trojanowski
Patryk Wolniewiński
?

Kolejarz Opole

Mający duże problemy finansowe opolanie postawili w okresie transferowym na wariant oszczędnościowy, a jedynymi seniorami z minionego sezonu, którzy przedłużyli umowy są Stanisław Burza i Rafał Fleger. Wydaje się, iż trener Andrzej Maroszek będzie na nich stawiać regularnie. Podobnie jak na 20-letniego Szweda Olivera Berntzona, który ma za sobą całkiem udany sezon i jego rówieśnika Kaia Huckenbecka, który dość nieoczekiwanie zdobył złoty medal IM Niemiec seniorów. Ciężko powiedzieć, kto może pełnić rolę piątego seniora. Do wyboru pozostają m.in. Christian Hefenbrock, Roland Benko i Thomas Jorgensen. Najbardziej utytułowany i doświadczony jest ten pierwszy, choć ostatnie sezony były dla niego bardzo pechowe. Jeśli na dobre upora się z kłopotami zdrowotnymi, to ma spore szanse na zagoszczenie w składzie.

Przewidywany skład:
Rafał Fleger
Christian Hefenbrock
Oliver Berntzon
Kai Huckenbeck
Stanisław Burza
Damian Dróżdż
Michał Kordas

KSM Krosno

Zespół z Podkarpacia należy do tych, gdzie trener przed wyborem składu, zaopatrzyć powinien się na wszelki wypadek w tabletki na ból głowy. Pewniakiem w drużynie Ireneusza Kwiecińskiego jest Mariusz Fierlej, natomiast żaden z pozostałych zawodników miejsca w składzie pewny być nie może. Naszym zdaniem największe szanse na znalezienie się w nim mają bracia Rempałowie, Tobias Busch i Claus Vissing. Ten ostatni podpisał jednak kontrakt z rozgrywającym często mecze w sobotnie wieczory Berwick Bandits i może mieć to wpływ na jego występy w lidze polskiej. Jazda na Wyspach oznacza bowiem nieobecność na treningach oraz ryzyko kontuzji na kilkanaście godzin przed meczem w Polsce.

Przewidywany skład:
Marcin Rempała
Tomasz Rempała
Jacek Rempała
Tobias Busch
Mariusz Fierlej
Mateusz Wieczorek
Krystian Rempała (gość)

Victoria Piła

W zespole trenera Janusza Michaelisa kandydatów do miejsca w składzie jest nie mniej niż w Krośnie. Raczej spokojni o swoją pozycję mogą być Piotr Świst i Witalij Biełousow, którzy w minionym sezonie prezentowali wysoką dyspozycję. Duże szanse na skład ma także Jesper Monberg, który w Pile zanotował w tym roku udany występ. Ciężko jednak przewidzieć, kto jeszcze znajdzie się w meczowym zestawieniu. Naszym zdaniem trudne zadanie może czekać powracającego do ligowej rywalizacji Jacka Golloba, a większe szanse na tę chwilę mają od niego Emil Pulczyński i Piotr Dym.

Przewidywany skład:
Witalij Biełousow
Piotr Dym
Jesper Monberg
Emil Pulczyński
Piotr Świst
Arkadiusz Pawlak
Patryk Karczmarz (gość)

A jak Waszym zdaniem wyglądają optymalne składy meczowe drużyn występujących w II lidze? Które kluby mają najsilniejsze kadry i rozstrzygną między sobą walkę o awans? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Jesteś kibicem "czarnego sportu"? Mamy dla Ciebie fanpage na Facebooku. Zapraszamy!

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Kto w 2014 roku wygra II ligę?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×