KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dla młodzieży zrobiłbym wszystko - rozmowa z Janem Ząbikiem, trenerem Unibaksu Toruń

Jan Ząbik świetnie odnajduje się w roli wychowawcy i ciepło wypowiada się o swoich podopiecznych. - To my, trenerzy, odpowiadamy za stan ich wiedzy i umiejętności - podkreśla.
Oliwer Kubus
Oliwer Kubus

Oliwer Kubus: Całe podium Pucharu Świata 250ccm w Opolu zajęli reprezentanci Niemiec. Polacy czołowych ról nie odegrali. Jak oceni pan ich występ?

Jan Ząbik: Poziom był bardzo wysoki. Niemcy, Rosjanie oraz Finowie ścigają się na tych maszynach od 5-6 lat. Dla nas był to pierwszy występ w tej klasie. Dlatego uważam, że chłopcy nie pojechali tragicznie. Gdyby Marcin Kościelski nie wywrócił się, zdołałby wywalczyć więcej punktów. W sobotę miał ich dziesięć, w niedzielę dołożyłby kilka następnych i jego dorobek byłby zbliżony do tego, który osiągnął Igor Kopeć-Sobczyński. Marcin Turowski przygodę z żużlem dopiero zaczyna, ale widać, że poczyna sobie coraz pewniej. W planach mamy start w Niemczech, w mistrzostwach świata w klasie 125 ccm. Następnie pojedziemy na długi tor do francuskiego Morizes. Potrzebujemy jazdy i konfrontacji z najlepszymi. Nasze władze oraz osoby związane z minispeedwayem widzą w szkoleniu cel, żeby Rosjanie czy Niemcy za daleko nam nie odjechali.


Na razie są o krok przed nami, co może niepokoić.

- Martwi, że przespaliśmy pewien okres. Co jednak ważne - są perspektywy, że szkolenie będzie funkcjonowało i chłopcy od najmłodszych lat będą mieli otwartą drogę, by konfrontować się ze swoimi rówieśnikami z zagranicy.

W wieku 15-16 lat warto ścigać się na motocyklach o niższych pojemnościach czy lepiej przesiadać się na "pięćsetki"?

- W dorosłym żużlu chłopcy jeszcze nie łapaliby się do składów, a tu mają okazję zdobywać mistrzowskie laury w swoich kategoriach. Rozmawiałem z przewodniczącym Piotrem Szymańskim, żeby adepci jeżdżący na mniejszych maszynach, mogli także ubiegać się o licencję "Ż". Ci, którzy nie przebiliby się w klasycznym żużlu, mieliby możliwość rywalizacji na 250-tkach. Nie traciliby kontaktu z motocyklem, a przejście na większe motory odbywałoby się płynnie.

Pana podopieczni w tym roku przystąpią do licencji?
­
- Prawdopodobnie tak. Skończyli już wymagane 15 lat, więc nic nie stoi na przeszkodzie. Choć wiele zależy od ich woli. Jeśli zechcą jeszcze jeden sezon spędzić w miniżużlu, nie będziemy oponować.

Kościelski, Turowski i Kopeć-Sobczyński to pańscy niejedyni uczniowie. Ilu adeptów ćwiczy pod pana okiem w szkółce?

- Oj, dużo. Zwłaszcza że prezesi Unibaksu utworzyli w wakacje akademię. Zakupili motocykle do miniżużla i gros dzieciaków, którzy nie posiadają własnych motocykli ani finansów, ma okazję się wykazać. Razem z dziewczynami zgłosiło się czterdziestu zapaleńców. Najmłodsi mają po osiem lat. Ścigają się na 50-tkach i 125-tkach. Zobaczymy, ilu z nich wytrwa.

Przesiew jest nieunikniony.

- Na pewno. To grono trzeba podzielić na grupy i do końca wakacji przekonamy się, przynajmniej wstępnie, kto się do żużla nadaje.

Można żałować, że Toruń jest jednym z niewielu ośrodków, gdzie stawia się na młodzież.

- Miniżużel powoli się rozwija. Jeździmy w lidze, a w Gdańsku czy Częstochowie jest kilku dobrze rokujących dzieciaków. Trudno powiedzieć, co z nich wyrośnie. Jeśli zwiększy się kontakt między klubami oraz krajowymi federacjami, to pozytywne efekty będą zauważalne.

Jak pan wspomniał, zaniedbaliśmy w ostatnich latach szkolenie na minitorach, choć z nich wywodzi się wielu dobrych bądź bardzo dobrych zawodników. Pierwsi, którzy przychodzą mi na myśl, to Bartosz Zmarzlik, Kacper Woryna czy Szymon Woźniak.

- W lidze zaczęliśmy startować dopiero w zeszłym roku, od razu zdobywając wicemistrzostwo indywidualnie i drużynowo. W tym sezonie możemy się pochwalić srebrem Marcina Kościelskiego w mistrzostwach Europy. Tak że idziemy do przodu. W Opolu widzieliśmy natomiast, co jeszcze musimy poprawić.

Różnica między młodymi Polakami a Niemcami, na korzyść tych drugich, tkwi przede wszystkim w sprzęcie?

- Tak. Reprezentanci Niemiec i Rosji odjeżdżali nam. Zakupiliśmy Jawy, jednak musimy je dopracować. Na to potrzebujemy chwili.

Któryś z naszych zawodników może w niedalekiej przyszłości zaistnieć w dużym żużlu?

- Plejada adeptów - oprócz trzech, którzy wystąpili w Opolu, dwóch zostało w domu - ma papiery na to, by ścigać się na wysokim poziomie. Teraz pozostaje kwestia ich zaangażowania i podejścia. Nie ukrywajmy - ten sport łatwy nie jest i wymaga sporych wyrzeczeń.

Pana podopieczni są do tych wyrzeczeń zdolni?

- Uważam, że tak. Skoro tyle przetrwali, tyle żużlowi poświęcili i nie zniechęcili się, to trzeba być dobrej myśli. Trenują pod moją opieką od 4-5 lat. Następni rosną. Brat Igora, siedmioletni Borys Kopeć-Sobczyński już ładnie zasuwa, podobnie jak o dwa lata młodszy Nikodem Czmut. O to właśnie chodzi. Żeby w tak wczesnym wieku zaczynać i później, wzorem mojego syna Karola czy Adriana Miedzińskiego, walczyć o tytuły.

Im szybciej się zaczyna, tym lepiej?

- Ci chłopcy rosną razem z motocyklem. Omijają ich inne pokusy. Komputery czy telewizja - wiadoma rzecz, od tego uciec się nie da. Ale oni nawet nie mają na to czasu. Czekają na nich nie tylko treningi, ale i szkoły, bo przecież uczą się dobrze. Nie zapominają także o językach obcych i cieszy widok, jak potrafią dogadać się z kolegami z innych krajów.

Rozumiem, że czuwacie nad ich rozwojem mentalnym. Przeglądacie świadectwa, zaglądacie do dzienników...

- Oczywiście, nie ma innej opcji. Jestem radnym, a ponadto działam w komisji oświaty i sportu. Oni wiedzą, że o wszystkim wiem i utrzymuję stały kontakt z nauczycielami. Jest pełna kontrola (śmiech).

Unibax posiada najliczniejszą kadrę juniorską w Polsce. Z jednej strony jest się czym chwalić, z drugiej - ci początkujący żużlowcy w zawodach startują rzadko.

- Mamy szesnastu młodych zawodników. Chcemy im przynajmniej raz w tygodniu zapewnić ściganie, organizując zawody indywidualne czy parowe, tak by nie była to czcza jazda solo, a spod taśmy. Czy przystąpimy do rozgrywek ligowych? Wiele zależy od nowego właściciela i jego pomysłów na klub.

Materiału ludzkiego nie brakuje. Pytanie, czy ta młodzież będzie miała na tyle samozaparcia i umiejętności, by przebić się do pierwszej drużyny.

- Wielu tych nieco starszych zawodników już skończyło przygodę z żużlem. W pierwszych latach startów nie potrafili się wybić, nie rokowali, więc zostali mechanikami. I radzą sobie dobrze. Czują ten sport, znają się na rzeczy i sądzę, że nie zaprzepaścili tego, czego zdążyli się nauczyć.

Popierasz pomysł zgłoszenia Stali Toruń do rozgrywek ligowych?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (162)
 • janusz antoni z Poznania Zgłoś komentarz
  Panie trenerze, to dlaczego kupiliście Fajfera? Wstyd, żeby nie potrafić juniorki obstawić swoimi wychowankami.
  • Zbyszek Zibowski Zgłoś komentarz
   Dziadziuś .... daj spokój! Z Ciebie taki trener, jak z koziej dupy trąbka! Co z syneczkiem? Akademia?! Buhaha Niech galop da z 10 swoich motorków z 53:) Leje z konsumentów. Będzie wsparcie
   Czytaj całość
   dla 2 ligi:)
   • Bozdzio Zgłoś komentarz
    jak artykuł jest tendencyjny to jest wina Ząbika? jeżeli są takie fakty i zaniedbanie rzeczywiście było to gdzie tu nie takt? czy on mówi że tylko w Toruniu wzieli się za to? ty za to
    Czytaj całość
    wspomniałeś tylko o Wawrowie a to już stronnicze bo np.w Tarnowie też jest prężnie działająca szkółka!
    • Tomunio777 Zgłoś komentarz
     Dlaczego Unibax we wszystkich tabelach ma zaznaczone 4 bonusy skoro ma 3??? Gdyby miał 4 to miałby 10 pkt a nie 9, prawda???
     • LordVader Zgłoś komentarz
      "W tym sezonie możemy się pochwalić srebrem Marcina Kościelskiego w mistrzostwach Europy"proponuje wizytę u okulisty jak nie odróżnia Pan srebra od brązu i proszę o trochę
      Czytaj całość
      obiektywizmu,bo póki co to najlepsze efekty w szkoleniu i najlepsze wyniki ma klub z Wawrowa-w ciągu ostatnich dwóch lat złote medale we wszystkich kategoriach,a srebrnym medalistą jest niejaki Marcel Studziński z Wawrowa,w Mistrzostwach Świata piąte miejsce.Zawodnicy z Wawrowa w wieku Sobczyńskiego zdobywają już punkty w Mistrzostwach Polski na pięćsetkach dla klubu Stal Gorzów,a nie bawią się zabawkami 125cm. Także wywiad bardzo tendencyjny.wstyd panie Janku
      • Mister elegancji Zgłoś komentarz
       Tak z innej beczki. Wykapany Rod Stewart z tego Ząbika.
       • piotr tarkowski Zgłoś komentarz
        Krótko i na temat, po 1. to Pan Jan Ząbik powinien zostać trenerem młodych Polaków, po 2. ma tzw"rękę" do młodych-jednego okrzyczy drugiego przytuli ale szacunek ma wśród wszystkich,
        Czytaj całość
        po 3 nie jestem z Torunia ale już niedługo usłyszymy o pierwszych ważniejszych sukcesach podopieczny Pana Janka, a po 4. ktoś tam się żalił że P. Janek naprodukował (16) młodych zawodników - dobrze bo zostaną czytaj przetrwają tylko najsilniejsi czytaj najwytrwalsi i najbardziej pracowici a ze muszą zaczynać od miotły to i dobrze-nic tak nie wychowuje jak ciężka praca. Szacun jeszcze raz szacunek Panie Janku za pańska pracę
        • Rox Zgłoś komentarz
         http://www.speedway.hg.pl/zawodnicy/Biografie_zawodnikow/ZABIK_Jan/ZABIK_Jan.htm Dużo faktów z życia pana Jana.
         • ZAKON KRZYŻACKI Zgłoś komentarz
          Widze ze padalce z III rzesz(ów)y,maja najwiecej do powiedzenia, w kwestii szkolenia mlodziezy.:))
          • -Matall- Zgłoś komentarz
           Panie Janku, Żużlowy Toruń zawsze będzie stał za Panem murem.!
           • drużyna zbudowana za 10 mln Zgłoś komentarz
            wszyscy fajansi z trolunia ząbik to g... nie trener a jak juz o tym beztalenciu karolku zaczął smucić to ręce opadły a prawda jest taka był w wieku juniora tata załatwiał lepszy sprzęt
            Czytaj całość
            gdzie mógł jechać i robić z tymi juniorami co niemieli takiego zaplecza co on dosłownie co chciał a teraz co? wiek seniora i wielka kupa . wiec przestańcie sie trolunczycy nim podniecać!
            • BydgoskiPolonista Zgłoś komentarz
             Co do Jana Ząbika, moim zdaniem najlepszy szkoleniowiec, będzie brakowało takiego Pana w przyszłości, co do artykułu zapomniał dodać Roberta Kościechę w odpowiedzi na pytanie o Stali
             Czytaj całość
             Toruń, to też wychowanek, a niedługo formą mu całkiem spadnie, więc będzie mógł "rekreacyjnie" jeździć w II lidze dla sportu, choć życzę mu wysokiej formy przez wiele, wiele lat i zdobywania kompletów dla Polonii ;]
             • ROSE Zgłoś komentarz
              [b]Prof. dr hab. Jan Ząbik[/b] Tak tak, on jest profesorem. Takiego nauczyciela trafić w swojej karierze to Skarb. To jest niezwykły TRENER przez duże T! Jesteśmy tutaj w Toruniu dumni z
              Czytaj całość
              Jasia, bo jest to nasza perełka z Broniewskiego 98 namaszczona przez Mariana Rose. Wychowawca pełną gębą. Robi tytaniczną robotę dla toruńskiego i polskiego żużla. Wierzę, że ta jego praca wkrótce wyda owoce i chłopaki z pod jego ręki zadziwią żużlową Polską. Panie Janku - dziękujemy :) APATOR!
              Zobacz więcej komentarzy (40)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×