Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Tłumiki podniosły żużlowcom ciśnienie

Przed meczem pomiędzy Fogo Unią a Grupa Azoty Unią Tarnów sprawa tłumików zjednoczyła zawodników obu drużyn. Aż jedenaście ze wspomnianych urządzeń uznano bowiem za nieregulaminowe.
Michał Wachowski
Michał Wachowski

Zamieszanie, do którego doszło w Lesznie, było kontynuacją tego, co wydarzyło się dzień wcześniej przed Nordyckim Grand Prix w Vojens. Podczas przeprowadzonej kontroli technicznej w Danii zakwestionowano bowiem tłumiki niektórych zawodników.


Na podobny krok zdecydował się w niedzielę przed meczem w Lesznie komisarz techniczny Ryszard Bryła. Wadę jakościową stwierdzono ostatecznie w aż jedenastu tłumikach. Pokrzywdzeni byli z tego powodu zawodnicy obu drużyn. - Chyba ucierpiałem najbardziej, ponieważ wady wykryto we wszystkich moich tłumikach. Oczywiście nie miałem pojęcia, że z moim sprzętem jest coś nie tak - powiedział zawodnik Fogo Unii, Mikkel Michelsen. Oprócz niego problemy mieli m.in. Krzysztof Buczkowski, Ernest Koza i Piotr Pawlicki.

Żaden z żużlowców nie został posądzony o celową i umyślną próbę skorzystania z nieregulaminowych części. Budujące, co podkreślają trenerzy, było to, iż w momencie próby wszyscy wykazali się solidarną postawą. Żużlowcy, którzy mieli do dyspozycji regulaminowe tłumiki, użyczyli je tym, którzy znaleźli się w tarapatach.

Testów szczelności nie przeszły także najnowsze jednostki, zakupione przez zawodników przed paroma miesiącami. Suchej nitki na producentach obecnych tłumików nie zostawił menedżer Fogo Unii, Adam Skórnicki. - Większość tych urządzeń zakupiono w tym roku, a nie wytrzymały one nawet do połowy sezonu. Tłumiki są w wielu przypadkach popękane i przegrzane. Do tego występują też wady techniczne. Jak widać cały czas grzebiemy się w tym bajorku związanym z tłumikami. Szkoda, że tak jest, bo moim zdaniem szkoda na to czasu - ocenił "Skóra".

Mikkel Michelsen stracił w niedzielę wszystkie tłumiki, jakie zabrał do Leszna Mikkel Michelsen stracił w niedzielę wszystkie tłumiki, jakie zabrał do Leszna
Podobnie na całą sprawę patrzyli także tarnowianie. - Wykryto wady, ale to przecież nie nasza, ani zawodników wina. Każdy widzi, że nowe tłumiki przysparzają samych problemów. Ci, u których wykryto błędy będą musieli zaopatrzyć się szybko w nowe tłumiki. Czy mamy gwarancję, że i tym razem nie dostaniemy wadliwych? Nie potrafię na to odpowiedzieć - stwierdził jeden z mechaników drużyny przyjezdnej.

Można przypuszczać, że w związku z dużą liczbą wykrytych wad, kontrole techniczne będą przeprowadzane także przy okazji kolejnych meczów ligowych. Nadzieję na to, że plaga nieregulaminowych tłumików nie jest aż tak duża daje drugi półfinałowy mecz Ekstraligi w Zielonej Górze. Nieprawidłowości doszukano się jedynie w sprzęcie Adama Strzelca i Mikkela Becha.

Czy kontrole techniczne tłumików powinny być przeprowadzane przed każdymi zawodami do końca tego sezonu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (28):

 • TOR II Zgłoś komentarz
  gdzie w takim przypadku gwarancje producenta,jezeli wypuszcza takie buble to panu już dziękujemy i nie dopuscić do sprzedaży.Od kiedy zostaly wprowadzone tylko same problemy,nikt nie słucha
  Czytaj całość
  fachowców tylko o wszystkim dacydują dyletanci i urzędasy w FIM
  • alaska Zgłoś komentarz
   To jak to jest? Przed zawodami sędzia w ciągu kilku minut potrafi stwierdzić, że tłumiki są nieregulaminowe, a mechanicy zawodnika tego wcześniej nie potrafią?
   • enter Zgłoś komentarz
    Ta sonda wyżej jest smieszna-"Czy kontrole techniczne tłumików powinny być przeprowadzane przed każdymi zawodami do końca tego sezonu?" NIE,TE TŁUMIKI POWINNY BYĆ
    Czytaj całość
    WYJE.................E,Z TEGO SPORTU,I POWRÓT DO STARYCH SPRAWDZONYCH.A TEGO CWANIAKA,Armando Castagna,POWINNI KOPNĄĆ TAK W D.....,AŻ NA KSIĘŻYC POLECI.
    • Gdańsk Zgłoś komentarz
     [quote]Czy kontrole techniczne tłumików powinny być przeprowadzane przed każdymi zawodami do końca tego sezonu?[/quote]Pytanie powinno być takie. „Czy kontrole techniczne tłumików
     Czytaj całość
     powinny być przeprowadzane przed każdym zakupem od producenta.” I producent powinien dać gwarancję na ile starcza dany tłumik. Jedno jest pewne producenci chcą się pozbyć towaru który za miesiąc będą mogli wyrzucić na złom.
     • koziołek maurycy Zgłoś komentarz
      Kiedyś w starych dobrych żużlowych czasach nie było tłumików tylko zwykła goła rura i to było to!
      • idek1702 Zgłoś komentarz
       Wady chcę zwiększyć do 93km/godz.
       • idek1702 Zgłoś komentarz
        Wadliwe tłumiki,śmiechu warte.Kupiłem motorower skuterek nowiuteńki całkiem ładny z usterką bo. Maksymalna jego szybkość to 52km/godz, więc co nieco zrobiliśmy i powstał wadliwy
        Czytaj całość
        tłumik. Teraz osiągi jego to 73km/godz, popracujemy jeszcze troszeczkę i prawdopodobnie zwiększymy wady do 73km/godz.Nie jestem znawcą lecz wiem jak kupić wadliwy tłumik.
        • żółtoniebieski czesio Zgłoś komentarz
         A ja tam nie żałuję zawodników. To bardzo głupi i chciwi ludzie. Powiem więcej. Dobrze im tak! Niech ich FIM dalej robi w bambuko. Był czas aby to zjednoczenie coś dało i wtedy FIM by
         Czytaj całość
         wycofało te nieprzelotowe gówna. Myśleli jednak wtedy tylko o sobie. Teraz każdy problem z tłumikami mnie cieszy. Zobaczcie na kontuzje i składy Play-Off. To jest po prostu plaga. Niestety zasłużyli sobie na to, skoro nawet zdrowie nie jest dla nich ważne. Tchórze, schowali głowy w piasek, teraz zasłużenie cierpią. Ciekawe kiedy się opamiętają, bo FIM tego za nich nie zrobi. Reasumując: Żużlowcy, to głupi "naród"
         • intro Zgłoś komentarz
          wysłać na reklamację
          • eddy Zgłoś komentarz
           A tak na marginesie: Im wiecej wadliwych tlumikow kontrole wykaza tym lepiej! To tylko idzie na korzysc powrotu do przelotowych! Dlatego sprawdzac ,sprawdzac ,i jeszcze raz sprawdzac,
           Czytaj całość
           uwzglednijac jak najwieksze ilosci tego zlomu w statystykach aby miec atut ze nieprzelotowe to szajs i ...tyle!
           • eddy Zgłoś komentarz
            Pozbierac co do sztuki i wypier....c ten zlom na biurka tych oslow z FIM-u i Szefow zwiazkow motorowych ,ktorzy ten szajs wprowadzili!
            • lunch Zgłoś komentarz
             To tak, jakby kontrolować i karać zawodników za brak substancji radioaktywnych na kombinezonie. Bezczelni dranie z FIM o morderczych skłonnościach nie mają za grosz wstydu.
             • SirQaz Zgłoś komentarz
              Ziolko sadzic, palic, zalegalizowac Tlumiki, zabic, zakazac, zlikwidowac! Tylko przelotowe!
              Zobacz więcej komentarzy (15)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×