Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Grupa Azoty o współpracy z tarnowskim żużlem

Grupa Azoty była tytularnym sponsorem klubu z Tarnowa w sezonie 2014. W przyszłym także przejawia chęć dalszej kooperacji, ale, do konkretnych działań musi się włączyć m.in. sam klub i miasto.
Kamil Hynek
Kamil Hynek

Zakończył się sezon ENEA Ekstraligi 2014. Grupa Azoty jako Główny Partner drużyny Grupa Azoty Unii Tarnów wysoko ocenia wyniki osiągnięte przez zawodników Unii Tarnów ŻSSA w zakończonym właśnie sezonie. Grupa Azoty podjęła decyzję, że będzie wspierać tarnowski żużel także w przyszłym roku, ale w ograniczonym stopniu. Spółka chce w istotny sposób zmienić poziom i strukturę finansowania, wpisując w swój plan społeczno-sponsoringowy nowe, inicjowane lokalnie działania. - Dziękujemy zawodnikom i trenerowi Unii Tarnów za wyniki sportowe osiągnięte w sezonie 2014. Wszyscy jesteśmy dumni z brązowych medali wywalczonych w sportowej rywalizacji. Dzięki udzielanemu przez nas wsparciu, tarnowski klub trzeci raz z rzędu stanął na podium Drużynowych Mistrzostw Polski. Cel sportowy stawiany przed drużyną na początku sezonu został zatem osiągnięty - mówi Grzegorz Kulik, rzecznik prasowy Grupy Azoty.


Grupa Azoty jest zaangażowana we wsparcie żużla od kilku dekad. Dzięki wsparciu finansowemu Grupy Azoty byliśmy świadkami wielu sukcesów Unii Tarnów ŻSSA, szczególnie w ostatnich latach. W 2012 roku tarnowski klub zdobył złoty medal DMP, a w 2013 i 2014 brązowe medale. Dzięki tegorocznemu wsparciu finansowemu Grupy Azoty działalność klubu jest niezagrożona, wszyscy zawodnicy otrzymają swoje wynagrodzenia a uzyskanie licencji na 2015 r. wydaje się tylko formalnością.

Wieloletnie znaczące zaangażowanie spółki w tarnowski klub żużlowy miało za zadanie wykształcenie we władzach Kluby tj. radzie nadzorczej i zarządzie Unii Tarnów ŻSSA odpowiedzialności za klub i jego przyszłość oraz za zatrudnianych zawodników i całej kadry. W ocenie Grupy Azoty, działanie władz klubu powinno było w tym czasie zostać ukierunkowane m.in. na aktywizację lokalnego biznesu, miasta, władz samorządowych oraz kibiców, skuteczne pozyskiwanie sponsorów w celu wzmocnienia organizacyjnego oraz finansowego klubu. Niestety w ostatnim czasie zabrakło takich inicjatyw, pomysłów oraz projektów ze strony klubu.

W związku z tym, Grupa Azoty chociaż nadal chce kontynuować działania w tym obszarze, to jednak w jej ocenie kolejne sukcesy nie mogą być zdobywane za wszelką cenę, niemalże wyłącznie jej kosztem.

Klubowi pomimo sukcesów sportowych osiąganych na przestrzeni ostatnich lat nie udało się pozyskać nowych sponsorów, a wręcz odwrotnie, którzy obok Grupy Azoty mogliby przyczyniać się do współfinansowania tej dyscypliny sportu w Tarnowie. Należy również zauważyć, iż w okresie trzech ostatnich lat proporcjonalne zaangażowanie finansowe Grupy Azoty w stosunku do pozostałych sponsorów znacząco wzrosło. Takie zaangażowanie, długookresowo nie jest do utrzymania.

Brak jest odpowiedniego finansowego wsparcia ze strony władz miasta a całość kosztów utrzymania stadionu, będącego obiektem miejskim obciąża budżet klubu, który dodatkowo musi uiszczać opłaty dzierżawcze i należne podatki.

Zauważamy także mniejszą frekwencję na stadionie co skutkuje mniejszymi wpływami z biletów do budżetu klubu. Nie bez znaczenia jest także zanikający system szkolenia młodzieży, przez co klub kontraktuje zawodników z zewnątrz i ponosi znacznie większe wydatki.

Jako podmiot z kilkudziesięcioletnią tradycją i doświadczeniem na rynku zdajemy sobie sprawę, że sukces jest rezultatem, na który składa się wiele elementów: talent, dyscyplina, kompetentna kadra, zaplecze finansowe. Dlatego trzy lata temu dodatkowo zwiększyliśmy nasze zaangażowanie m.in. poprzez zatrudnienie jednego z najlepszych menadżerów sportu żużlowego Marka Cieślaka. Zaangażowanie najlepszego menagera dało bardzo dobre wyniki sportowe w okresie jego pracy w tarnowskim klubie, ale nie zostało należycie wykorzystane przez przedstawicieli klubu i w przyszłej perspektywie nie zaowocuje.

Także do dnia dzisiejszego spółka nasza nie otrzymała konkretnej oferty współpracy ze strony klubu na przyszły rok, więc nie znamy planu kierownictwa klubu co do składu drużyny, która mogłaby stanowić podstawę do odpowiednich, właściwych decyzji finansowych naszej spółki na najbliższy okres. Kontaktują się z nami natomiast zawodnicy i ich przedstawiciele. - Grupa Azoty jest zainteresowana współpracą z tarnowski klubem żużlowym w przyszłym roku, jednak musimy najpierw otrzymać i zapoznać się z planami klubu i ofertą współpracy przygotowaną przez Unię Tarnów, gdyż od niej uzależniamy nasze decyzję. Nie ukrywamy, jednak, że współpraca będzie możliwa na innych warunkach finansowych. W przyszłym roku chcemy przeznaczyć cześć środków na szkolenie młodzieży, poczuwając się do odpowiedzialności za młode pokolenie zarówno sportowców. Podobną filozofią będziemy się kierować w innych dziedzinach życia społecznego, nie zapominając o ośrodkach akademicko -naukowych czy środowiskach związanych z kulturą - podsumowuje Grzegorz Kulik, rzecznik prasowy Grupy Azoty.

Czy zgadzasz się z argumentami przedstawionymi przez Grupę Azoty w oświadczeniu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (18):
 • karmnik Zgłoś komentarz
  Tauron Spar Falubaz ZG!
  • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
   Azoty od kiedy pamiętam finansowały klub . o ile wiadomo nie tylko żużel finansują AZOTY,Tauron, gazownictwo , browar Okocim i jeszcze spora grupa mniejszych zakład tworzący
   Czytaj całość
   sponsoring.Miasto ma stadion to chodź haraczu nie powinien klub płacić.Dla czego taka niska absencja widzów na stadionie,. Jakie bezrobocie jest w Tarnowie jeżeli już się pracuje to ile godzin i jakie są zarobki,jakie ceny są biletów , Dla czego Tarnów się wyludnia, z tym pytaniem do prezydenta ?
   • Szpadyzor Zgłoś komentarz
    całkowicie zgadzam się z oświadczeniem Grupy Azoty cała prawda o tym co dzieje się w naszym klubie widze ze Azoty chcą ale do tego potrzeba 2 stron miasto+klub sukcesy są a efektów w
    Czytaj całość
    postaci nowych sponsorów brak.
    • sibi-gw Zgłoś komentarz
     W bardzo dyplomatyczny sposób rzecznik Firmy dał do zrozumienia, że zarząd klubu "przeżarł" te pieniądze wpompowane w Unie nic nie dając od siebie w zamian.
     • wanow Zgłoś komentarz
      No panie prezesie Sady trzeba ruszyć 4 litery i zaczać szukać dalszych sponsorów.Taki jest teraz sport że samo nic się nie zrobi.
      • wanow Zgłoś komentarz
       Pozyjemy zobaczymy co bedzie podobne były sytuacje przed niemal każdym sezonem a potem jakoś się to poukładało.
       • DanGW Zgłoś komentarz
        No i to jest to o czym próbowąłem rozmawiać z coniektórymi. Teraz jest pierwszy sygnał, że Azoty jednak nie będą sponsorować na tym samym poziomie, czyli teraz odejście Łaguty do
        Czytaj całość
        mnie przemawia, tylko co dalej, w jego miejsce gomulski, a juniorzy? Nie ma ich wcale, koza jeszcze jakoś u siebie potrafi zaskoczyć, ale na wyjazdach nie istnieje. No i Gomólski to jednak nie to samo co Łaguta, a nie będzie już biegów juniorskich. Jeszcze zobaczymy jak wyjdzie ostatecznie ze sponsoringiem ze strony Azotów, ale jak na razie wygląda na to że Toruń i Tarnów będą musiały się sporo napocić by wejśc do PO, a miało być łatwo i przyjemnie.
        • yakeub Zgłoś komentarz
         Wspominałem o tym ostatnio. Popatrzcie jak wyglądają kevlary zawodników Unii, a jak kevlary zawodników innych drużyn z czuba tabeli, nawet takich, które mają wielkiego sponsora jak SPAR
         Czytaj całość
         czy Unibax. 90% powierzchni reklamowej na tarnowskich kombinezonach zajmują Azoty, reszta to Tauron i mniejsi sponsorzy, podczas gdy na kombinezonach innych klubów z czołówki widnieją reklamy firm tworzących "siatkę sponsorską", która przecież gwarantuje większą stabilność finansową w dłuższym okresie. Na moje pytanie "co jeśli Azoty zmniejszą lub wycofają swoje wsparcie" wyśmiewano mnie mówiąc "to się nie stanie, nie ma takiej opcji". A jednak okazuje się, że taka opcja jest bardzo realna. Zobaczcie ile powierzchni sponsorskich się zwolni, jeśli Azoty zmniejszą wsparcie... Źle Jaskółkom nie życzę, ale "powszechna to wada ludzi, nie pamiętać o burzy gdy morze spokojne", cytując pewnego Włocha.
         • lordon unia t Zgłoś komentarz
          Z Cegielskim może by coś wyszło?A nóż widelec by mu się udało znaleść jakiegoś sponsora i co ważne klub bez zadłużenia.
          • Tasmansky Zgłoś komentarz
           rewolucja EE jest nieunikniona jak dla mnie to powrot do limitu 2 obcokrajowców (a może nawet 1) równa stawka za zdobyty punkt (max 2500zł) kontrakty na max 500.000zł za podpis. bezpłatne
           Czytaj całość
           ZZ i niech każdy stawia na wychowanków, lepiej te pieniądze zapłacić swoim!! fakt, na początek leszno i gorzów nie będą miały większych konkurentów na wychowankach, ale z czasem gdyby każdy zajął się wychowankami zamiast złotówami... kto wie! i co najważniejsze WON z antyżużlowymi torami, tor ma być do walki! jak w czewie, czasem w toruniu, i czasem w gorzowie (nie przypominam sobie więcej takich torów) wprowadzić tłumiki przelotowe i do cholery RATUJMY TEN PIĘKNY SPORT!
           • MarkoS Zgłoś komentarz
            Cóż, znowu sprawdza się prawidłowość, że jeden sponsor o charakterze strategicznym to niekoniecznie dobre wyjście. Chyba lepiej sprawdza się kilku - kilkunastu mniejszych, nawet bez
            Czytaj całość
            tytularnego. Bo to i mniejsze zawirowania w przypadku odejścia i mniejsza chęć ingerencji w wydawanie przekazanych pieniążków :). Życzę jaskółkom ogarnięcia budżetu na podobnym niż tegoroczny poziomie.
            • gacek Zgłoś komentarz
             Odchodzi Tauron ,zmniejsza swoj sponsoring Grupa Azoty ,brak zainteresowania Miasta ,brak poszukiwan innych sponsorow ..schemat bardzo znany bydgoszczanom....niestety,ja mysle ,ze zapowiedzi juz
             Czytaj całość
             pare dni temu Cieslaka nie były bezpodstawne i to nie jest typ trenera ,sorry menadzera ,ktory robi cos z niczego ,tak jak chociazby Baron,dlatego pierwszy opuszcza tonący okret,zapewne nastepny bedzie Sympatyczny Jankes... ciekawe co zrobi Buczkowski ,on przeciez za drobne nie bedzie dojezdzał 600 km,tak samo Vaculik,Gomolski bez faworyzującego go trenera tez zapewne mysli co zrobic...jezeli nic sie nie zmieni, to czeka tarnowian rozbior i ciezkie czasy...sypie sie ekstraliga
             • cashGW Zgłoś komentarz
              hahaha i SFy jak zwykle do tyłu z informacjami. I jak zwykle zwalone od konkurencji. Nie ma to jak rzetelne dziennikarstwo :)
              Zobacz więcej komentarzy (5)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×