WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Damian Gapiński: Taczka dla Wojaczka, siwy dym w FIM

Sędzia Marek Wojaczek wykluczając Tomasza Golloba z biegu finałowego w Landshut wypaczył końcowy wynik zawodów. W FIM nic jednak o tym nie wiedzą.
Damian Gapiński
Damian Gapiński

Istnieje w Regulaminie Zawodów Motocyklowych na Torach Żużlowych artykuł 71 punkt 5, który brzmi:

Jeżeli na pierwszym łuku po starcie dojdzie do kolizji pomiędzy zawodnikami, a sędzia nie może jednoznacznie ustalić winnego tej kolizji, może podjąć decyzję powtórzenia biegu w pełnym składzie; w tym przypadku, żaden z zawodników nie może być zastąpiony.

Takiego przepisu nie ma w regulaminie FIM. Ale nie ma również przepisu, który nakazywałby sędziemu wskazanie winnego każdego upadku na pierwszym łuku. Gdyby tak było, to nie mielibyśmy w ogóle powtórek biegów w pełnej obsadzie.

Gdyby konieczne było wskazanie winnego upadku, do jakiego doszło w 22. biegu turnieju w Landshut, to bez wątpienia był nim Tomasz Gollob. Przepis "30 metra" od dawna jednak nie obowiązuje, a sędzia nie miał obowiązku wykluczenia zawodnika. Zwłaszcza że Pedersen upadł nie od zderzenia z Gollobem (był to kontakt, ale nie na tyle mocny, aby spowodował upadek), ale w związku ze zczepieniem się motocykli obu zawodników. Jedyną rozsądną decyzją w tej sytuacji była powtórka w pełnej obsadzie. Sędzia Marek Wojaczek wykluczył Tomasza Golloba, czym go skrzywdził. Zresztą nie pierwszy raz w swojej karierze.

Wojaczek nie powinien sędziować już międzynarodowych zawodów. W ogóle zawodów rangi mistrzowskiej. Nie z powodu decyzji z Landshut. Z powodu coraz większej liczby pomyłek. Jego obecność w obsadach na kolejne zawody (w "nagrodę" poprowadzi rundę Grand Prix na Łotwie) świadczy o tym, że albo FIM nie ma lepszych sędziów, co jest sygnałem, że także środowisko sędziowskie przechodzi poważny kryzys, albo też FIM nie interesuje kompletnie żużel i nie ma pojęcia o tym, co miało miejsce w Landshut (zbyt wolny przepływ informacji?). Jest też trzecia możliwość, w którą nie chce wierzyć. Mianowicie obowiązuje niepisana solidarność i lojalność wobec osób funkcyjnych nawet wtedy (albo zwłaszcza wtedy) kiedy popełniają błędy. W każdym z tych przypadków cierpi jednak żużel, zawodnicy i kibice. W innych dyscyplinach "egzotyczni" sędziowie pojawiają się na etapie eliminacji. Fazy finałowe większych imprez prowadzą już ci, którzy spisywali się najlepiej. Dlaczego wyznaczono sędziego Wojaczka? Nie wiadomo. Siwy dym lub jak kto woli czeski film.

Dobrego sędziego podobno można poznać po tym, że zawsze jest w cieniu zawodów i nigdy nie wysuwa się na pierwszy plan. Jeden z trenerów ma również takie powiedzenie, że od sędziów nie oczekuje tego, aby mu pomagali. Ważne, żeby nie przeszkadzali. Finał w Landshut miał być wisienką na torcie tego turnieju. Został jednak popsuty, bo sędzia przeszkodził. Nie przeszkadzajcie. FIM wystarczająco popsuł już niejedne zawody, wprowadzając kilka lat temu nowe tłumiki.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (71):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • dejsmalec 0
  troche pozno ale licze ze ktos to jeszcze odczyta.
  wlasnie tu jest problem: dopoki ktos da rade utrzymac sie na motorze to wszystko jest cacy, a jesli lezy to nalezy sie zastanawiac. nie mialbym NIC przeciwko temu ze gollob zostal wykluczony gdyby wczesniej kogos za to skazano (wyjatkiem byla by zmiana regulaminu, ale takowej nie bylo).
  netoperek Twoje przykłady mają podstawowa wadę: nikt nie upadł! Ba! Nie doszło nawet do kontaktu między zawodnikami! Nie będę nawet tracił czasu na opis pozostałych różniących te przypadki szczegółów.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Christoph 0
  Wojaczek,to prymitywny "BARAN" wykluczyl Gooloba poniewaz Tomek wielokrotnie i slusznie krytykowal tego idiote-Wojaczka.W tym meczu odplacil mu sie.To wykluczenie bylo bezsasadne
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Penhal 0
  Jestem bardzo ciekaw dziś biegu 16 i 18.Może dojdzie do powtórki z Landshut.Startujący z pierwszego pola Niki[poszerzający trochę tor]szczepi się ze spóźnionymi na starcie Troyem lub Janowskim i ciekawi decyzja Wojaczka[mającego alergię na Golloba-za Pragę] Jak będzie idę o zakład powtórka w czterech.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (68)
Pokaż więcej komentarzy (71)
Pokaż więcej komentarzy (71)
Pokaż więcej komentarzy (71)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×