WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Lwim pazurem (41): Wredna i ludzka twarz żużla. Bezpieczeństwo nie nadąża za postępem

- Wydarzenia z ostatniej niedzieli pokazały dwie twarze żużla - pisze w swoim felietonie "Lwim pazurem" [tag=6275]Marian Maślanka[/tag].
 Redakcja
Redakcja

Wredna i ludzka twarz żużla. Bezpieczeństwo nie nadąża za postępem

Tragedia, która miała miejsce w Zielonej Górze, do tej pory jest dla mnie trudna do przyswojenia. Dyscyplina dostała bardzo duży cios i nie chodzi mi wcale o wymiar sportowy. Mówię przede wszystkim o kwestiach moralnych i czysto ludzkich. Trudno się z tym pogodzić. Niestety, żużel czasami pokazuje swoją wredną twarz i tak było tym razem.


Polskiemu żużlowi i całemu środowisku można wiele zarzucić. Było sporo negatywnych wydarzeń, ale w tym wszystkim jest też coś budującego. Potrafimy być bardzo zjednoczeni w sytuacjach kryzysowych. To jeden z największych plusów sportu żużlowego. Jesteśmy wtedy razem, wszyscy chcemy pomagać i robimy to z dużą kulturą i wyczuciem. Dotyczy to zawodników, działaczy, trenerów, ale przede wszystkim kibiców. Nagle zniknęły podziały. To piękne, wartościowe i ludzkie. Dzieje się to kolejny raz. Tak samo było w obliczu tragedii Lee Richardsona.

Często spotykam się z zarzutem, że o kwestiach bezpieczeństwa w sporcie żużlowym mówi się tylko, kiedy dochodzi do tragedii. Stan bezpieczeństwa i systemy zabezpieczeń wyścigów żużlowych cały czas się poprawiają. W tym temacie się ciągle coś dzieje. Główny problem polega jednak na tym, że bezpieczeństwo nie nadąża za postępem technologicznym. Motocykle są coraz mocniejsze, ale geometria torów się nie zmienia. Ciągle jeździmy na tych samych owalach i ryzyko wzrasta. Żużel to nie jest bicie rekordów torów, jazda gęsiego i wyścig zbrojeń. Zabrnęliśmy w tym kierunku, a nie o to chodzi. Wcale nie musi być szybciej, żeby było lepiej i bardziej widowiskowo. Stworzyliśmy elitę, która ma pieniądze, żeby inwestować w najnowsze rozwiązania i całą resztę. Przez to sport staje się nudny, ale i też bardziej niebezpieczny. Od jakiegoś czasu postuluję temat powrotu do silnika dwuzaworowego. Nadal uważam, że to słuszny kierunek. A o bezpieczeństwie oczywiście nigdy nie należy zapominać. Nigdy nie jest tak, że nie można zrobić więcej. Teraz mamy kolejny impuls, żeby działać i róbmy to.

Przed nami runda play-off, która powinna być czasem wielkiego, sportowego święta i momentem kumulacji emocji. Zastanawiam się, w jakiej to wszystko tym razem odbędzie się atmosferze. Czytam wiele komentarzy i widzę sporo osób, które mają dość żużla. Przed naszą dyscypliną trudny moment. Wszystko powinno zagrać teraz na najbardziej napiętych strunach, ale nie ma za bardzo chętnych, żeby grać. Każdy jest myślami gdzieś indziej. Zawodnicy myślą, o tym co się stało. Potężny cios dostał zwłaszcza Chris Holder, który jest mocno związany z Darcym. Żużlowcy mają za sobą sporą cześć sezonu, a więc i mnóstwo przemyśleń dotyczących swojej sportowej przyszłości. Taki wypadek daje dużo do myślenia. Mam nadzieję, że nie zostanie zaciągnięty hamulec i zobaczymy wielkie sportowe emocje.

W przeszłości play-off był też momentem, kiedy na wierzch wychodziło wiele negatywnych emocji, które często wykraczały poza tor. Oby teraz udało się tego uniknąć. Może nastąpi w końcu refleksja, że mistrzostwo Polski jest cenne, ale nad tym jest zdrowie i życie. Eskalacja złych zachowań byłaby teraz czymś najgorszym, co mogłoby się nam wszystkim przydarzyć. Przed działaczami, trenerami i innymi osobami, które są w klubach, ważne zadanie. Na tym sezonie życie się nie kończy. Pamiętajmy o tym, kiedy wrócimy do rywalizacji.

Marian Maślanka

Czy postęp technologiczny w sporcie żużlowym jest przyczyną coraz większej liczby groźnych wypadków?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (53):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • MT77 0
  Nic Ci nie da dmuchana banda na prostych. Mało tego, taka banda w tym miejscu mogłaby być jeszcze bardziej niebezpieczna bo przy odbiciu od niej, wracasz do wewnętrznej części toru jeszcze szybciej niż przy odbiciu od zwykłej, prosto pod koła rozpędzonego z tyłu rywala albo np. uderzyć w słupek maszyny startowej. Aby banda była bezpieczna, musiałaby być tak skonstruowana aby pod większym naciskiem, potrafiła przyjąć energię uderzenia, np. przez wygięcie się ale tak aby cała jej struktura nie uległa zniszczeniu. Do tego za bandą, musiałaby być albo duża pusta przestrzeń albo coś bardzo bardzo miękkiego w co można byłoby przywalić bez ryzyka o zdrowie. Mnie zastanawia kto np. wymyślił aby tak zaprojektować stadion w Toruniu gdzie od band do trybun jest tak mało przestrzeni i gdyby taki Tai któremu się złamał motocykl, wyleciał wraz z nim za tę bandę i uderzył w beton, mogłoby się to zakończyć równie tragicznie co z Darcym. Ja, szczerze mówiąc, nie zgadzam się zupełnie z autorem artykułu, nie widzę aby robiło się coś w kwestii bezpieczeństwa żużlowców jeśli chodzi o same obiekty. Balony na łukach to nie wszystko i też są niebezpieczne bo można wlecieć pod nie i też się połamać i nikt do tej pory ich nie przeprojektował aby to się więcej nie działo. Poza tym... czemu nikt nie zmienia profilu band tak aby tej dmuchanej bandzie zrobić na wyjściu z łuków na tyle miejsca aby tworzyły ze sobą jedną linię a sam balon nie zmniejszał szerokości prostych? Wtedy być może dałoby się jeszcze te 2-3 metry ją przedłużyć.
  kajtala Bannda dmuchana jednak powinna być na prostych tylko trzeba coś wykombinować byzawodnicy nie zaczepiali hakami i kierownicą
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • kajtala 0
  Bannda dmuchana jednak powinna być na prostych tylko trzeba coś wykombinować byzawodnicy nie zaczepiali hakami i kierownicą
  [ 2 komentarze w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Toniczek85 0
  Tak czy siak trzymaj się dArcy
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (50)
Pokaż więcej komentarzy (53)
Pokaż więcej komentarzy (53)
Pokaż więcej komentarzy (53)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×