Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Trudny los pierwszoroczniaków

Przejście z wieku juniora w wiek seniora dla większości zawodników jest trudne. Tylko dwóch z ośmiu "pierwszoroczniaków" notuje wyniki lepsze, niż rok temu.
Damian Gapiński
Damian Gapiński

Wiek juniorski rządzi się swoimi prawami. Gwarantowana liczba startów w meczu, bieg z udziałem zawodników o porównywalnych umiejętnościach, właściwe dofinansowanie ze strony klubu - to wszystko powoduje, że wielu młodzieżowców, także tych startujących w Ekstralidze wykręca w sezonie przyzwoite średnie. Schody rozpoczynają się w momencie, gdy przychodzi im rywalizować z seniorami.

Niewielu zawodników przechodzących w wiek seniorski zostaje w swoim klubie prowadzącym parę. To powoduje, że wielokrotnie nie tylko mają gorsze pola startowe, ale w momencie gdy mogliby trafić na przykład na juniora drużyny przeciwnej, są już zmieniani przez kolegów z zespołu. Jeszcze innym ważnym zdaniem fachowców czynnikiem jest waga zawodników. To dzięki niej młodzieżowcom łatwiej było wygrywać z gwiazdami w czasie, gdy startowali jako junior, niż wieku seniorskim.

Nie bez znaczenia jest także wybór właściwej ligi. Zachęceni dobrymi wynikami wśród juniorów, zawodnicy decydują się na pozostanie w najwyższej klasie rozgrywkowej, co okazuje się dla nich zgubne. Jak pokazują statystyki, jedynie zawodnikom decydującym się na start w PLŻ 2 udało się poprawić wynik gronie seniorów. Szymon Woźniak notuje niemal identyczne wyniki, jak rok wcześniej. Pozostali zanotowali spadek średniej.

Zawodnicy, którzy w poprzednim sezonie startowali w lidze innej niż ta, w której są klasyfikowani w sezonie 2014, mają odpowiednio przeliczoną średnią biegową i meczową według zasad określonych w postanowienia na sezon 2015, dotyczących "Zasad funkcjonowania średniej indywidualnej". Punkt K, podpunkt 6 tych zasad stanowi, że:

"SI z wszystkich meczów ligowych, w których zawodnik startował w sezonie 2014 są przeliczane w następujący sposób:
1) dla zawodników, którzy w sezonie 2014 startowali w DMP:
dla DMP - bez przeliczania
dla DM I Ligi - mnożąc przez 1,2
dla DM II Ligi - mnożąc przez 1,4
2) dla zawodników, którzy sezonie 2014 startowali w DM I Ligi:
dla DMP - dzieląc przez 1,3
dla DM I Ligi - bez przeliczania
dla DM II Ligi - mnożąc przez 1,2
3) dla zawodników, którzy sezonie 2014 startowali w DM II Ligi:
dla DMP - dzieląc przez 1,6
dla DM I Ligi - dzieląc przez 1,2
dla DM II Ligi - bez przeliczania"

Zawodnik Śr. B/2014 Śr. B/2015 Różnica
Patryk Dolny 1,400 2,289 0,889
Szymon Woźniak 2,057 2,057 0,000
Edward Mazur 1,494 1,482 -0,012
Patryk Malitowski 1,292 0,857 -0,435
Kacper Gomólski 1,720 1,283 -0,437
Tobiasz Musielak 1,766 1,133 -0,633
Łukasz Sówka 2,042 1,150 -0,892
Kamil Adamczewski 1,556 0,600 -0,956

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (3):

 • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
  Różnica spadkowa jaka trwa już od kilku dobrych sezonów. Junior jedzie wykręca nie złą średnią. Wchodząc wiek seniora wygląda jak by zapomniał jak się jedzie na motocyklu, Po
  Czytaj całość
  jakimś czasie forma zwyżkuje ale nie u każdego zawodnika, Przykładów można mnożyć.
  • yes Zgłoś komentarz
   Trudny jest sezon po wejściu w wiek seniora. W przyszłym roku będzie (potwierdzająca to z pewnością) nowa grupa młodych. W tym roku poradzili sobie Dolny i Woźniak, może zyskiwać
   Czytaj całość
   Mazur. Zwracam uwagę na przeliczniki przyjęte przez SF. "Jeszcze innym ważnym zdaniem fachowców czynnikiem jest waga zawodników" - co ma już dzisiaj robić Alex z Zielonej?
   • Masrew Zgłoś komentarz
    Patryk Dolny idealnie trafil! Profesjonalista ;)
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×