Klubowy Puchar Europy protoplastą World Speedway League

WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Rywalizacja podczas turnieju WSL w Gorzowie
WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Rywalizacja podczas turnieju WSL w Gorzowie

23 kwietnia na torze w Wolfslake rozegrany zostanie turniej World Speedway League. Najlepsze drużyny Europy po raz pierwszy w żużlowej Lidze Mistrzów rywalizowały już w latach dziewięćdziesiątych, a protoplastą WSL jest Klubowy Puchar Europy.

W tym artykule dowiesz się o:

Turniej w Wolfslake będzie trzecią edycją World Speedway League. Poprzednie dwie rozegrano na torach w Zielonej Górze i Gorzowie, a triumfy odnosiły w nich zespoły Piraterny Motala i Elit Vetlanda. Jednak rywalizacja mistrzów europejskich lig żużlowych rozpoczęła się już w latach dziewięćdziesiątych, choć otoczce towarzyszącej zawodom oraz ich randze daleko do World Speedway League.

Klubowy Puchar Europy - bo o tych zawodach mowa - organizowany był pod egidą UEM w latach 1998-2011. Rozgrywki miały być wzorowane na piłkarskiej Lidze Mistrzów, lecz działaczom zabrakło pomysłu na pogodzenie regulaminowych różnic obowiązujących w ligach, a także na rozwiązanie kwestii przynależności klubowej. Niektóre drużyny, zwłaszcza rosyjskie, kontraktowały na finał Klubowego Pucharu Europy najlepszych zawodników globu i w cuglach wygrywały finały.

Z roku na rok popularność Klubowego Pucharu Europy spadała, brakowało chętnych na organizacje zawodów, a także pieniędzy na gaże dla zwycięzców. Rywalizacja w tych zawodach dawała tylko prestiż, lecz warto dodać, że KPE bojkotowany był przez drużyny ze Skandynawii i Wielkiej Brytanii. Rozgrywki te były jednak protoplastą dla World Speedway League. Organizatorzy żużlowej Ligi Mistrzów wyciągnęli wnioski i nie popełniają błędów poprzedników.

Finał Klubowego Pucharu Europy rozegrano czternastokrotnie. Po sześć triumfów odniosły drużyny z Rosji i Polski, a po jednym dołożyły zespoły z Węgier i Ukrainy. Cztery razy po triumfy sięgała Mega Łada Togliatti, a trzykrotnie wygrywała Polonia Bydgoszcz. Z polskich klubów z tytułu w KPE cieszyć się mogły również Polonia Piła, Włókniarz Częstochowa oraz Unia Tarnów.

Zwycięzcy Klubowego Pucharu Europy:

RokZwycięzcaKraj
1998 Polonia Bydgoszcz Polska
1999 Polonia Bydgoszcz Polska
2000 Polonia Piła Polska
2001 Polonia Bydgoszcz Polska
2002 Mega Łada Togliatti Rosja
2003 Mega Łada Togliatti Rosja
2004 Włókniarz Częstochowa Polska
2005 Mega Łada Togliatti Rosja
2006 Unia Tarnów Polska
2007 Speedway Miszkolc Węgry
2008 Mega Łada Togliatti Rosja
2009 Kaskad Równe Ukraina
2010 Turbina Bałakowo Rosja
2011 Wostok Władywostok Rosja
Źródło artykułu: