Kolejny as w historycznej talii - Joachim Maj

Materiały prasowe / Na zdjęciu: ekipa rybnickich żużlowców z początku lat 50.
Materiały prasowe / Na zdjęciu: ekipa rybnickich żużlowców z początku lat 50.

Spod drukarskich matryc powoli schodzi książka z cyklu "Asy żużlowych torów", opowiadająca o jednej z legend polskiego speedwaya.

W tym artykule dowiesz się o:

Joachim Maj ciężko zapracował na swoją obecność w elicie polskich żużlowych asów. Co do tego nikt nie może mieć wątpliwości. Nawet pobieżna lektura stron tej pozycji wydawniczej będzie potwierdzeniem, iż Maj nie tylko znalazł się wśród najbłyskotliwszych żużlowców polskich dwóch dekad, ale zajmuje poczesne miejsce w całej historii polskiego sportu żużlowego.

[…] W 1948 roku jeszcze ani Spyrze ani Majowi nie dane było zaistnieć na rybnickim torze, choć pierwszy już próbował, a drugi się wpatrywał i wsłuchiwał. W pierwszym roku żużlowych rozgrywek ligowych o kwalifikację do najwyższej żużlowej klasy bili się dla Rybnika wyłącznie jego rdzenni mieszkańcy, przedwojenni bohaterowie - Jan Sanecznik, Eryk Pierchała, Ludwik Fajkis i Paweł Dziura. Wielkie nazwiska wbite w pamięć, na wieki wpisane w kroniki rybnickiego żużla. Dwaj pierwsi stanęli na wysokości zadania, gdy chodzi o bój o ekstraklasę żużlową w jej pierwszej edycji 1948 roku. Słabszy dzień Pawła Dziury w pierwszej eliminacji DMP zadecydował, że rybniczanie znaleźli się poza pierwszą ósemką zespołów aspirujących do elitarnej żużlowej pierwszej ligi. Za to później w drugiej lidze nie mieli konkurencji i awansowali w cuglach do elity. Weteran Paweł Dziura tym razem okazał się ojcem zwycięstw. Szkoda, że Ludwik Draga zasilił współziomków z Rybnika dopiero na sam koniec sezonu, gdy rozpadła się katowicka Pogoń, którą z powodu zatrudnienia w Urzędzie Wojewódzkim tuż po wojnie reprezentował. Najmłodszy z Dragów był bowiem wtedy sportową klasą porównywany nawet do samego "Freda" Smoczyka i Tadeusza Kołeczka, pary najlepszych polskich żużlowców epoki (Draga, nieco od nich słabszy na żużlu, miał lepsze wyniki na szosie). Zastanawiające, iż wszyscy trzej wymienieni zginęli tragicznie - dwaj pierwsi w tym samym 1950 roku, natomiast Ludwik Draga w wypadku drogowym sześćdziesiąt lat później, w czerwcu 2010 roku. Tylko Bóg jeden wie, co komu jest pisane.

W 1949 roku było już w Rybniku inaczej. Co prawda słabsi okazali się znani jeszcze sprzed wojny Jan Sanecznik (przesiadł się na cztery kółka - do coraz modniejszych w Polsce wyścigów samochodowych) i mistrz Polski z 1947 roku Eryk Pierchała, ale bardzo dobry sezon zanotowali Paweł Dziura i Ludwik Draga, było nie było, motocyklowy mistrz Polski z roku 1946. Udany debiut zaliczył ponadto Alfred Spyra. Na kilka lat przełomu dekad te nazwiska - Draga, Dziura, Spyra - wymieniano jednym tchem, w różnych przypadkach, w tonie zazwyczaj chwalebnym. Młodziutki siedemnastolatek Chimek Maj, podejmujący w Rybniku treningi, miał więc kogo podpatrywać i na kim się sportowo wzorować.

Nienaganna sylwetka Joachima Maja
Nienaganna sylwetka Joachima Maja

[…] Fama o rybnickim żużlu szła na cały Śląsk. Na tryningi w Rybniku chodziyło po piynć tysiyncy ludzi, na mecze ze trzidziści. To było możliwe, ludzie siedzieli i stoli jak śledzie pościskani, na płoty właziyli, na wysoki drzewa wkoło stadionu, kożdy chcioł widzieć, co tam sie dzieje. Atmosfera zawodów była niysamowito. Jak o tym w doma opowiadali, to ciarki mi po plecach chodziyły i jeszcze bardzij mie do tego wszystkigo ciągło. Piyrszy roz na zawodach żech był w 1964 roku, jak Wyglenda mistrza Polski zrobioł - na stronach biografii Majowej wspomina Roman Cichoń, uczeń Joachima Maja, późniejszy zawodnik Śląska Świętochłowice.

Te parę początkowych fragmentów z drukowanej właśnie książki przybliża jej oryginalną zawartość. To 320 stron tekstu, opowiadań, anegdot, nieraz artykułowanych siarczystym śląskim, gdyż tak często wypowiadali się bohaterowie tej książki, oraz zintegrowanego z nim archiwalnego materiału fotograficznego (ponad 400 zdjęć, w tym wiele nigdzie dotąd niepublikowanych) z arcyciekawej historii powojennego żużla w Polsce, lat pierwszych sukcesów międzynarodowych Polaków na czarnych torach, radości, wzruszeń, łez gorzkich - wskutek klęsk, dramatów, a nawet wprost tragedii, których nie brakowało na ówczesnych żużlowych arenach.

Książkę można już zamawiać za pośrednictwem internetu na www.ksiazkizuzlowe.pl, pod numerem telefonu +48 695 934 936, a od przełomu sierpnia i września br. także podczas imprez żużlowych na niektórych stadionach i w wybranych księgarniach. Zapraszamy do lektury!

Stefan Smołka

ZOBACZ WIDEO Grzegorz Hedwig: Liczyłem na lepszy rezultat (źródło TVP)

{"id":"","title":"","signature":""}

Komentarze (4)
avatar
Kaźmirz Bendke
10.08.2016
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
na zuzlu jezdził sasiad z dołu...wiec na zawodach byłem wczesnie/ chyba w wozku/ 1955...jak podroslem latałem zawodnikom po czerwoną oranzadę/ dawali mi popić/ zaznaczalem poziom napoju polc Czytaj całość
avatar
sympatyk żu-żla
10.08.2016
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Miałem okazję widzieć i poznać oby dwóch panów.Rybnik w tych czasach był potęgą żużlowego sportu w Polsce. 
avatar
HDZapora
10.08.2016
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Jeszcze zdążyłem go zobaczyć w akcji na torze.
Jana Ciszewskiego bym nie poznał na tym zdjęciu:D 
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.