Karuzela kręci się w najlepsze. To będzie nerwowy okres transferowy?

WP SportoweFakty / Adrian Skorupski
WP SportoweFakty / Adrian Skorupski

W tym roku okres transferowy może przebiegać zupełnie inaczej. To efekt zmian. Kluby będą mogły oficjalnie podpisywać umowy od 1 do 14 listopada. Karuzela kręci się już w najlepsze. Kto na tym zyska, a kto straci?

Zgodnie z zapisami regulaminu kluby będą mogły zgłaszać zawodników do startów od 1 do 14 listopada. To istotna zmiana w porównaniu z poprzednim okresem transferowym, kiedy umowy można było podpisywać oficjalnie dopiero od 19 grudnia. - Efekt jest taki, że okres transferowy trwa już w najlepsze - mówi w rozmowie z portalem WP SportoweFakty Krzysztof Cegielski. - To widać zwłaszcza w przypadku zawodników, którzy już zakończyli sezon. Nikt nie zasypia gruszek w popiele. Wszyscy działają. Na negocjacje jeżdżą również żużlowcy, których w niedzielę czeka start w finale PGE Ekstraligi. Takie przypadki również się zdarzają - dodaje "Cegła".

Wprowadzone zmiany mogą odnieść różny efekt. Obaw nie ma Jacek Frątczak. W jego ocenie w polskim żużlu ktoś wreszcie postanowił skończyć z od dawna uprawianą fikcją. - Każdy wie, że okres transferowy zaczynał się zdecydowanie szybciej niż 19 grudnia. Wcześniej obowiązujące daty miały tylko znaczenie formalne. Uważam, że idziemy w dobrym kierunku. Plusy zauważam między innymi pod względem marketingowym. Zimą nic się nie dzieje, a klub musi funkcjonować i realizować wiele inicjatyw. Jeśli działacze wiedzą, jakimi zawodnikami będą dysponować już wcześniej, o pewne działania jest zdecydowanie łatwiej. Kluby zyskują też więcej czasu na budowanie budżetu. Zmiany oceniam zatem pozytywnie - przekonuje były menedżer zielonogórskiego Falubazu.

W środowisku nie ma jednak pełnej zgody z opinią, którą prezentuje Frątczak. - Będzie krótko, szybko i moim zdaniem nerwowo - przewiduje Jacek Gajewski, menedżer i jednocześnie wiceprezes Get Well Toruń. - Obawiam się, że będzie dochodzić do przeciągania liny. Mogą mieć miejsce sytuacje, w których ktoś nie wytrzyma napięcia związanego z negocjacjami. Celem było uniknięcie pielgrzymek po klubach w wykonaniu zawodników, którzy zbierali oferty i się licytowali. Okres transferowy ma zacząć się szybko i szybko się skończyć. Moim zdaniem może być tak, że pewni prezesi nie wytrzymają i wyłożą od razu kasę, której oczekują żużlowcy - przekonuje Gajewski.

Podobnie całą sprawę ocenia Krzysztof Cegielski. - Skutek będzie inny od tego, którego oczekiwał pomysłodawca. Okres transferowy zaczął obowiązywać w tym roku szybciej. Termin dwóch tygodni wszystkich przeraził. Działania rozpoczęły się wcześniej niż kiedykolwiek - tłumaczy menedżer Janusza Kołodzieja, który twierdzi, że w tym roku to zawodnicy mogą być w zdecydowanie lepszej pozycji negocjacyjnej od klubów. - Sytuacja przechodzi powoli na korzyść żużlowców. Rośnie liczba klubów ze stabilną sytuacją finansową. Nie słychać w Ekstralidze o większych problemach. Podobnie jest w Nice PLŻ. W drugiej lidze pojawią się z pewnością nowe ośrodki, które będą zgłaszać popyt na żużlowców. Zapotrzebowanie będzie spore. Walka o żużlowców może być większa - twierdzi Cegielski.

ZOBACZ WIDEO: Mike Taylor: Gortat i Lampe chcą współpracować (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

Inna sprawa, że kilku klasowych zawodników zakończy starty w gronie juniorów. To powinno zwiększyć podaż na rynku. - Ale też nie do końca. Oni nie trafią na rynek, bo w ich przypadku obowiązuje kwota ekwiwalentu. Podaż zwiększą w tym sensie, że być może wypchną z klubów innych żużlowców, którzy spisywali się w tym sezonie słabiej - zauważa Gajewski.

Menedżer Get Well Toruń ma zresztą znacznie więcej wątpliwości dotyczących zbliżającego się okresu transferowego. - Kluby będą podpisywać umowy bez pełnej wiedzy, jak dokładnie będzie wyglądać ich przyszłoroczny budżet i sytuacja finansowa. Wieloletnich umów sponsorskich jest bardzo niewiele. Branie na siebie mniejszych lub większych zobowiązań kontraktowych jest w związku z tym ryzykowne - twierdzi wiceprezes toruńskiego klubu. - Kolejna kwestia jest taka, że wszystko będzie dziać się w odwrotnej kolejności. Najpierw kontrakty, a później licencje dla klubów. Z tego również mogą być problemy. Wiemy przecież, jak było w ostatnich latach. Bardzo blisko startu sezonu rozstrzygało się, kto w ogóle w danej lidze pojedzie - przypomina Gajewski, który nie ma wątpliwości, że wiele kwestii władze polskiego żużla muszą jak najszybciej precyzyjnie określić.

Warto bowiem zauważyć, że nie wszyscy zawodnicy mogą "zmieścić" się w okresie transferowym. Co stanie się z tymi, którzy nie podpiszą kontraktów do 14 listopada? - Czy będzie jeszcze jakieś okienko transferowe i na jakiej zasadzie? W regulaminie jest zapis o okresie od 19 grudnia do 31 stycznia, ale to dotyczyło ostatniej zimy - zastanawia się Gajewski.

Komentarze (36)
avatar
undisputed
27.09.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Masakra jaki burdel się robi to mała bania. Ci co siedzą w PZMocie i w takich podobnych korytach to tych starych bym zwolnił bo zaczynają gwiazdorzyć!! czemu zawodnicy oraz kluby się nie zbuntu Czytaj całość
Marcin Kleinowski
27.09.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Obawiam się, że to będzie nudny okres transferowy, a największe emcje może wprowadzić przepis o ograniczeniu liczby lig, w której zawodnik może startować. Przepisy nie mogą działać wstecz, więc Czytaj całość
avatar
MARCINO75
25.09.2016
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
KTO TO JEST JACEK PRĄTCZAK ? 
avatar
zulew
24.09.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Transfery w ciemno: zawodnicy zakontraktowani, klub niezweryfikowany. 
avatar
RECON_1
23.09.2016
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Najpierw powinny byc licencje i budzety a potem dopiero kontrakty,i to nie dwa tygodnie np 4.Ciekawe co bedzie jak klub wypodpisuje kontrakty a potem okaze sie ze kasy brak?Komisja pusci dalej Czytaj całość
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (876 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.