WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Oficjalnie: maksymalnie trzy ligi dla zawodników PGE Ekstraligi

W nowym Regulaminie Przynależności Klubowej oficjalnie wprowadzono zapis o ograniczeniu startów zawodników zespołów PGE Ekstraligi. Żużlowcy będą mogli występować maksymalnie w trzech ligach.
Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Zdjęcie z meczu Get Well - Stal

W Regulaminie Przynależności Klubowej oraz wzorze kontraktu o profesjonalne uprawianie sportu żużlowego wprowadzono zapisy regulujące starty w kilku ligach. Każdy żużlowiec musi określić trzy ligi, w których będzie występował.

W przypadku zakontraktowania kolejnych zawodów przez zawodnika może zostać cofnięte jego potwierdzenie w polskiej lidze, a on zostać ukarany.

Wzór kontraktu o profesjonalne uprawianie sportu żużlowego

7. Zawodnik DMP oświadcza, iż będzie startował w okresie danego sezonu objętego kontraktem w następujących rozgrywkach ligowych:

1) liga narodowa zawodnika: [wpisać kraj ligi dla której zawodnik posiada licencję krajową FMN / jeżeli FMN nie organizuje rozgrywek ligowych lub zawodnik nie startuje w lidze narodowej wpisać POLSKA], klub zagraniczny [wpisać nazwę klubu w lidze narodowej / jeżeli wpisano POLSKA jako ligę narodową wpisać - "nie dotyczy",],
2) liga drugiego wyboru: [wpisać POLSKA jeżeli zawodnik posiada licencję krajową FMN, która organizuje rozgrywki ligowe / w pozostałych przypadkach wpisać kraj ligi drugiego wyboru ], klub zagraniczny [wpisać nazwę klubu w lidze drugiego wyboru/jeżeli wpisano POLSKA jako ligę drugiego wyboru wpisać - "nie dotyczy"],
3) liga trzeciego wyboru: [wpisać kraj ligi trzeciego wyboru], klub zagraniczny [ wpisać nazwę klubu zagranicznego w lidze trzeciego wyboru].

[ust. 8 wpisać w przypadku, gdy kontrakt dotyczy zawodnika DMP / w przeciwnym przypadku ustęp wykreślić]:

8. Zawodnik DMP przyjmuje do wiadomości, że start w większej liczbie rozgrywek ligowych w danym sezonie, niż w wymienionych w ust. 7 powyżej, stanowi istotny problem dla ustalania dat meczów w lidze polskiej i w związku z powyższym w przypadku zakontraktowania przez Zawodnika dodatkowych startów w sezonie w innych ligach, niż w wymienionych w ust. 7 powyżej, jego potwierdzenie do startów w lidze polskiej zostanie natychmiast cofnięte, co będzie traktowane jako ciężkie naruszenie warunków Kontraktu przez Zawodnika, a także będzie stanowiło podstawę do jego odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Regulamin Przynależności Klubowej

Rozdział 4
Potwierdzenie zawodnika

Art. 216.
1. Zawodnik może być potwierdzony do udziału w zawodach żużlowych tylko wtedy, gdy ma ustaloną przynależność klubową stosownie do przepisów rozdziału 3, złoży roczną kartę zgłoszenia wg wzoru określonego w załącznikach do niniejszego regulaminu oraz:
1) w przypadku zawodnika krajowego
- posiada ważny certyfikat na uprawianie sportu żużlowego
- nie posiada licencji krajowej lub międzynarodowej wydanej przez inną FMN niż PZM,
- przedłoży oświadczenie każdego zakontraktowanego klubu zagranicznego dotyczące lig drugiego lub/i trzeciego wyboru zgodnie z treścią podpisanego kontraktu wg wzoru określonego w załącznikach do niniejszego regulaminu (dotyczy rozgrywek SE),
2) w przypadku zawodnika obcokrajowca
- ma ukończony 16 rok życia i posiada zgodę swojej FMN na starty w barwach klubu zrzeszonego w PZM. Zgoda FMN dla zawodnika obcokrajowca jest udzielana wyłącznie wedle wzoru FIM i winna być dostarczona każdorazowo w terminach określonych w art. 213 ust. 1. Zgoda FMN nie odpowiadająca wzorowi nie będzie honorowana,
- przedłoży oświadczenie każdego zakontraktowanego klubu zagranicznego dotyczące lig drugiego lub/i trzeciego wyboru zgodnie z treścią podpisanego kontraktu wg wzoru określonego w załącznikach do niniejszego regulaminu (dotyczy rozgrywek SE),
3) w przypadku zawodnika obcokrajowca startującego w rozgrywkach ligowych oraz zawodach poza kontynentem europejskim:
- ma ukończony 16 rok życia i posiada zgodę swojej FMN na starty w barwach klubu zrzeszonego w PZM. Zgoda FMN dla zawodnika obcokrajowca jest udzielana wyłącznie wedle wzoru FIM i winna być dostarczona każdorazowo w terminach określonych w art. 213 ust. 1. Zgoda FMN nie odpowiadająca wzorowi nie będzie honorowana,
- przedłoży potwierdzone przez FMN zawodnika oświadczenie każdego zakontraktowanego klubu zagranicznego dotyczące lig drugiego lub/i trzeciego wyboru zgodnie z treścią podpisanego kontraktu wg wzoru określonego w załącznikach do niniejszego regulaminu lub przedłoży na sezon 2017 oświadczenie klubu polskiego, iż przyjmuje do wiadomości i akceptuje, że w związku z dużymi odległościami dzielącymi Polskę i kraj ligi narodowej zawodnika jest świadomy, iż może wystąpić sytuacja w której będzie on zmuszony uczestniczyć w zawodach bez zawodnika startującego w lidze narodowej na innym kontynencie. (dotyczy rozgrywek SE).

Art. 226
6. Dopuszcza się zmianę lub wskazanie ligi pierwszego, drugiego lub/i trzeciego wyboru w trakcie sezonu poprzez zawarcie stosownego aneksu do kontraktu w tym zakresie. W przypadku zmiany ligi w trakcie sezony zawodnik zobowiązany jest udokumentować rozwiązanie kontraktu z dotychczasowym klubem. Przepisy art. 216 ust. 1 stosuje się odpowiednio (dotyczy rozgrywek SE).

ZOBACZ WIDEO Słynni sportowcy na zdjęciach z dzieciństwa. Rozpoznasz ich?Kup bilet na wielki finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>

Czy wprowadzenie ograniczenia liczby lig to dobry pomysł?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (11):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • mentikk 0
  Oczywiście nie chce mi się czytać tego tak słowo po słowie, ale z ciekawości - czy zawodnik może startować w więcej niż jednej lidze polskiej? :)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • tom6B 1
  Może z początku sezonu nie będzie problemu.
  Lecz gdy tylko ktoś zaliczy kontuzję to kto niby dojdzie ?
  Jeśli inni będą już równo pod limit w innych ligach ?
  Będzie sporo dziur w składach lub jazda młodzieżą.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • dopetonieraper 1
  Źle to rozumiesz. Kłania się czytanie ze zrozumieniem :) Uwaga cytuję "[wpisać kraj ligi dla której zawodnik posiada licencję krajową FMN / jeżeli FMN nie organizuje rozgrywek ligowych lub zawodnik nie startuje w lidze narodowej wpisać POLSKA], klub zagraniczny [wpisać nazwę klubu w lidze narodowej / jeżeli wpisano POLSKA jako ligę narodową wpisać - "nie dotyczy",]. Przeczytaj trzy razy, może załapiesz :)
  moris-KS australia niema ligi to australiczycy bede mogi jezdzic tylko w polsce i jeszcze jedna ligaa ? dobrze to rozumie ??
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (8)
Pokaż więcej komentarzy (11)
Pokaż więcej komentarzy (11)
Pokaż więcej komentarzy (11)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×