Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Tor Stali Gorzów zmieni się nie do poznania. Będzie jazda po granicie

Zgodnie z zaleceniami Głównej Komisji Sportu Żużlowego, Stal Gorzów musi wymienić nawierzchnię. Jeśli klub nie zdąży zrobić tego przed zimą, a jest to prawdopodobne, to wiosną może mieć kłopoty z przygotowaniem toru na zawody.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Stal Gorzów - Get Well Toruń WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Stal Gorzów - Get Well Toruń

Klub zrobił kosztorys wymiany nawierzchni, ale sprawy utknęły w mieście, które jest właścicielem obiektu i będzie pokrywało koszty wszystkich prac związanych z przebudową toru, ale nie tylko. Wymieniona ma być również banda, a oświetlenie ma być dostosowane do wymogów telewizyjnych związanych z przekazem obrazu jakości HD. W przypadku toru wskazany jest jednak pośpiech, bo większość ekspertów jest zdania, że nawierzchnia spełni swoją rolę, jeśli uleży się przez zimę.

Stanisław Chomski, trener Stali Gorzów, przyznaje że dobrze byłoby wykonać całą pracę związaną z torem jeszcze w tym roku. - Wszystkie te drobinki, pod wpływem warunków atmosferycznych, deszczu czy śniegu, naturalnie by się zaklinowały - wyjaśnia Chomski. - Z drugiej strony nie róbmy problemu z kawałka drogi. Mamy postęp. Kiedyś zimą nie stawiało się murów, teraz się to robi. Jeśli przyjdzie nam układać tor w przyszłym roku to też sobie poradzimy - uważa szkoleniowiec, choć w GKSŻ są tymi słowami zaniepokojeni. Mówią, że każdy materiał musi odgazować. Boją się, że jeśli tor nie uleży się dobrze przez zimę to wiosną będzie się rozsypywał. Życie wszystkie te sądy zweryfikuje.

Jeśli chodzi o zakres prac na torze to wymieniona ma być warstwa ścieralna, co oznacza wybranie 30 do 40 centymetrów nawierzchni. W to miejsce wysypany będzie granit najpewniej z domieszką mąki ceglanej. Przy czym będą dwie warstwy granitu o różnej granulacji. Górna, ta po której się jeździ, będzie z granitu o grubości 0,2 do 0,5 mm, w dolnej grubość materiału będzie wynosiła 0,8 mm. Samo wysypanie granitu to świetna decyzja, bo szybciej przepuszcza on wodę, więc z gorzowskim torem nie będzie takich problemów jak w poprzednich latach.

Warto dodać, że zwykle wymiana nawierzchni powinna być poprzedzona badaniem jej struktury. W Gorzowie tak nie było. Dlaczego? - Nie trzeba być wielkim filozofem, żeby wiedzieć, że na stadionie Stali problemem jest nadmiar glinki - tłumaczy Chomski dodając: - Inna sprawa, że weryfikator z Głównej Komisji Sportu Żużlowego pobrał próbki. Mogę też zapewnić, że cała modernizacja będzie przeprowadzona zgodnie z wytycznymi GKSŻ.
W Gorzowie, oprócz wymiany nawierzchni, będą też przeprowadzone prace związane z podniesieniem nachyleń na łukach, ale i też na prostych. To z kolei ma związek z nowymi wymogami FIM.

Ścienny Kalendarz Żużlowy na 2017 rok już dostępny! Polecamy!

ZOBACZ WIDEO Stanisław Chomski: Zmarzlik ma zadatki na mistrza świata, ale...

Czy w Gorzowie, w przyszłym sezonie, będą kłopoty z torem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (66)
 • Henryk Zgłoś komentarz
  No, to może skończy się narzekanie ,że kiepska jakość Waszego toru to wina rzeki Warty, powodzenia bo roboty jest "huk" i tylko przestrzegajcie przepisów BHP.
  • sibi-gw Zgłoś komentarz
   Ech, ten nasz Jarek. Ile roboty teraz przed nim. I po co? Czy będzie glinka czy granit to i tak Jareczek będzie tor szykował na mecze.
   • KACPER.U.L Zgłoś komentarz
    Dlaczego stoi w miejscu jak ślinotok wiadomo u kogo sprawa toru na finale ja się pytam się?Skandal!!
    • eddy Zgłoś komentarz
     @RICKO...to szybko tu wymien , ot , tak dla przykladu gdzie przez ostatnie trzy sezony torunianie skladali protest na przygotowanie toru , oprucz tego na final , czego slusznosc potwierdzily
     Czytaj całość
     decydje ..centrali ? No, wiec czekam...misiu ...pluszowy !:)))
     • -RICKO- Zgłoś komentarz
      Do @ eddy, Gwiazdorku, możesz napisać czy jest jeszcze w Polsce tor nad ktorym nie płakali by włodarze toruńskiego klubu???, pomiń oczywiście MA, GKSZ powinna ukrócić proceder płaczu
      Czytaj całość
      nad torem rywala, bo dziś gospodarz ma guzik do gadania, przyjedzie taki jeden z drugim i każą ubijać, a za efekty płaci gospodarz!
      • Davey Zgłoś komentarz
       Dobrze że się zmienia,ma być widowiskowy a nie niebezpieczny :)
       • eddy Zgłoś komentarz
        Nie do Poznania ? No to ...gdzie ?
        • 44 sezon w elicie Zgłoś komentarz
         Do tej pory była corrida... To co będzie na wiosnę ? ;) Pzdr ;)
         • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
          Kolejny tor ulegnie modernizacji , Powinno wszystko iść ku lepszemu, Aby jak najmniej zdarzały się urazy na torze,
          • undisputed Zgłoś komentarz
           asfalt niech wyleją :D nie będzie narzekania na gorzowski Tor. Wielu krytykuje nasz tor a sami z robią tor pod siebie na którym nie da się jeździć. Zielona Góra, Toruń, Leszno, Wrocław
           Czytaj całość
           w ( Poznaniu) itd. Nikt nie jest bez winy. To nie jest wina kibiców tylko tych co tam pracują, proste. Pretensje proszę mieć do właśnie owych ludzi.
           • Snake Zgłoś komentarz
            Ale kara i tak będzie? :)
            • Cysio Zgłoś komentarz
             Jeśli granit tak świetnie przepuszcza wodę jak to opisali, to fatalna wiadomość :( Przy każdym podniesieniu się wód gruntowych albo przybraniu Warty, będzie jezioro na torze :(
             • bullet79 Zgłoś komentarz
              Z gowna bata nie ukrecisz..
              Zobacz więcej komentarzy (3)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×