Mikołajkowe ściganie w Stanowicach padło łupem wawrowian

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Andrzej Korzybski / Na zdjęciu: rywalizacja miniżużlowców
Materiały prasowe / Andrzej Korzybski / Na zdjęciu: rywalizacja miniżużlowców
zdjęcie autora artykułu

Bartosz Lewandowski i Kamil Pytlewski zwyciężyli w zawodach rozgrywanych w podgorzowskich Stanowicach w ramach 21. Turnieju Mikołajkowego.

Reprezentanci JUST FUN GUKS Speedway Wawrów okazali się bezkonkurencyjni dla rywali, wygrywając z kompletem punktów. Bartosz Lewandowski królował w klasie 50ccm, a Kamil Pytlewski triumfował w klasie 80-125ccm i sukcesem zakończył swoją miniżużlową karierę.

- Jeden łuk był miękki, drugi twardy. Myślę, że technika pozwoliła mi wygrać, znam też tor, bo jeździłem tu kilka razy. Zimą tor jest bardzo zróżnicowany i można nauczyć się jeździć na innej nawierzchni niż zwykle. To były moje ostatnie zawody na miniżużlu. Mam już swój własny motocykl o pojemności 500ccm. Odbyłem swój pierwszy trening w Stali Gorzów i od przyszłego sezonu zaczynam trenować dorosły żużel. Na dużym torze jest dużo łatwiej niż na miniżużlu, motocykl jest mocniejszy. Były rozmowy z trenerami Chomskim i Paluchem na temat treningów, które zimą odbywają się sześć razy tygodniowo. Przygotowania są naprawdę trudne. Trenuję z całą drużyną Stali - mówił po dekoracji Pytlewski.

Zawody zostały przeprowadzone sprawnie, mimo dość trudnych warunków torowych. Tor na jednym łuku był zmrożony, a na drugim rozmiękł z powodu padających tam promieni słonecznych. Mimo to, młodzi zawodnicy dobrze sobie poradzili i nie notowali upadków. Były tylko pojedyncze, niegroźne uślizgi. Nie brakowało też walki, dlatego kilkudziesięciu kibiców mogło oglądać mijanki. Całość w roli arbitra poprowadził Bogusław Nowak, któremu na starcie i wirażach pomagali m. in. Ryszard Fabiszewski i Ryszard Dziatkowiak.

- Warunki były trudne. Jeden łuk znajdował się w cieniu i był zamarznięty, a drugi w słońcu trochę się rozjechał. To była pułapka dla zawodników. Na każdym łuku musieli się trochę inaczej zachowywać, żeby przejechać, ale to jest kolejne piękne doświadczenie dla nich i trening. To powinno zaprocentować w przyszłości. Wszyscy wyjeżdżają szczęśliwi i zdrowi. To najważniejsze. Zawody bardzo udane. Nie było trudno sędziować. Trochę brakowało nam podprowadzającego, ale w drugiej części turnieju świetnie się dostosowali, stali pod taśmą. Były tylko dwie powtórki. Bardzo wielu chłopaków ma duże umiejętności i jest paru, którzy w przyszłości mogą być mocni na żużlu - podsumował legendarny zawodnik Stali Gorzów, arbiter zawodów.

ZOBACZ WIDEO Witold Skrzydlewski: Myślę, że mamy skład, który pozwoli nam się utrzymać

W przerwach między wyścigami na torze prezentowali się natomiast bracia Sasza i Dymitr Hlib, który asystował ojciec Paweł oraz Kamil Brzozowski.

Ostatecznie do Stanowic zjechali miniżużlowcy z Wawrowa, Gdańska, Częstochowy i Bydgoszczy. Zabrakło zawodników zagranicznych. Z tych pojawiła się jedynie Sindy Weber, ale nie brała ona udziału w zmaganiach z powodu choroby. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medali i mnóstwo prezentów.

- Jestem zaskoczony bardzo mądrą postawą młodych dzieci od 5. do 14. roku życia na trudnym torze. Połowa była zmrożona, a połowa od zmiękła od słońca. Poradzili sobie. Nie było poważnych upadków, tylko jakieś uślizgi - skomentował po zawodach Marian Piaskowski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sportu w Stanowicach i główny organizator turnieju, który już teraz zaprasza na przyszłoroczne zawody.

Wyniki Turnieju o Puchar Marszałka Województwa (klasa 50ccm): 1. Bartosz Lewandowski (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) 12 (3,3,3,3) 2. Kacper Król (GKŻ Wybrzeże Gdańsk) 10 (3,3,1,3) + 1. miejsce w biegu dodatkowym 3. Emil Maroszek (BTŻ Polonia Bydgoszcz) 10 (3,2,2,3) + 2. miejsce w biegu dodatkowym 4. Denis Andrzejczak (JUS FUN GUKS Speedway Wawrów) 7 (2,0,3,2) 5. Krystian Gręda (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) 7 (2,1,2,2) 6. Dominik Woźniak (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) 6 (1,2,2,1) 7. Maksymilian Pawełczak (BTŻ Polonia Bydgoszcz) 3 (2,d,0,1) 8. Mikołaj Krok (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) 2 (0,1,1,0) 9. Aleksander Wołkowski (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) 2 (1,0,0,1)

Wyniki Turnieju o Puchar Starosty Powiatu (klasa 80-125ccm): 1. Kamil Pytlewski (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) 12 (3,3,3,3) 2. Karol Żupiński (GKŻ Wybrzeże Gdańsk) 11 (3,2,3,3) 3. Mateusz Łopuski (GKŻ Wybrzeże Gdańsk) 9 (2,3,2,2) 4. Igor Sawicki (GKŻ Wybrzeże Gdańsk) 8 (2,1,2,3) 5. Łukasz Górski (GKŻ Wybrzeże Gdańsk) 5 (1,2,0,2) 6. Kacper Król (GKŻ Wybrzeże Gdańsk) 5 (2,1,1,1) 7. Jakub Staszewski (GKŻ Wybrzeże Gdańsk) 4 (3,d,u,1) 8. Dawid Piestrzyński (UKS Lwiątka Częstochowa) 4 (1,0,2,1)

Sędzia: Bogusław Nowak

Źródło artykułu: