Żużlowy klub w Świętochłowicach założony został w 1951 roku. Właśnie wtedy w tym śląskim mieście rozpoczęła się budowa toru, a pomysłodawcą powołania zespołu był Robert Nawrocki. W rozgrywkach ligowych Śląsk Świętochłowice zadebiutował dwa lata później. Okres największych sukcesów tego klubu to przełom lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
Właśnie wtedy Śląsk należał do ścisłej ligowej czołówki w Polsce. Żużlowcy ze Świętochłowic trzykrotnie świętowali zdobycie srebrnych medali Drużynowych Mistrzostw Polski (1969, 1970 i 1973). Dwa razy lepsza okazała się Stal Gorzów, a raz świętochłowiczan wyprzedził rywal zza miedzy - ROW Rybnik. Śląsk w swoim dorobku ma również brązowy medal DMP z sezonu 1972.
Po spadku w 1974 roku, Śląsk jeszcze tylko przez dwa lata rywalizował w elicie, spadając z niej po rocznym pobycie jako beniaminek. W wyniku przemian ustrojowych w latach dziewięćdziesiątych żużlowy klub z roku na rok zmagał się z coraz większymi problemami ekonomicznymi. Przed sezonem 2003 klub wycofano z rozgrywek. Żużel na Skałce udało się reaktywować dwanaście lat później, lecz stadion w tym czasie popadł w ruinę.
W dwóch poprzednich latach działacze Śląska wykonali ogromną pracę, by żużel na stałe zagościł w Świętochłowicach. W pomoc włączyły się również władze miasta, które sfinansują remont stadionu. To pozwoli Śląskowi wrócić do rozgrywek ligowych. Żużlowy klub to prawdziwa chluba Świętochłowic. Świadczy o tym również produkcja filmu dokumentalnego, który ma ukazywać historię klubu i jest jednym z wydarzeń towarzyszącym obchodom 70-lecia przyznania Świętochłowicom praw miejskich.
Produkcja ukazuje historię Śląska Świętochłowice od jego powstania po ostatnie wydarzenia. W filmie wystąpi szereg byłych żużlowców od najstarszych żyjących z Indywidualnym Wicemistrzem Świata z 1970 roku Pawłem Waloszkiem na czele, poprzez pokolenie Krzysztofa Zarzeckiego i Krzysztofa Basa, nieco młodszych jak Mirosław Bas, Krzysztof Pogoda, Jacek Folkert, Rafał Chiński czy Sebastian Kowolik aż po pierwszych wychowanków po Speedway Reaktywacji - Mateusza Packa i Kamila Tomaszowskiego.
ZOBACZ WIDEO Pierwsze treningi i sparingi pokażą czy tor będzie ich atutem
Bo zuzel to nie tylko pieniadze,to tez kultura i tradycja.Bo np.w Warszawie..... Czytaj całość