WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Zmarł Jan Grabowski, wychowawca wielkich talentów

W poniedziałek, w wieku 66 lat, w Zielonej Górze zmarł Jan Grabowski. Były żużlowiec, w trakcie kariery m.in. dwukrotny brązowy medalista Drużynowych Mistrzostw Polski z Falubazem. Później znany trener.
Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
WP SportoweFakty / Jakub Janecki / Jan Grabowski

KUP bilet na 2019 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland!
W rozgrywkach ligowych startował w latach 1972-1980, wyłącznie w barwach macierzystej drużyny. Po zakończeniu kariery sportowej rozpoczął pracę jako trener, osiągając wiele sukcesów. W roku 1985 objął pierwszoligowy Falubaz i w tym samym sezonie wywalczył z drużyną tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Kolejny medal - srebrny - Falubaz prowadzony przez Jana Grabowskiego zdobył w 1989 roku.

Jan Grabowski miał świetną rękę do młodzieży. To on przygotowywał do żużlowej licencji m.in. Tomasza Jędrzejaka, Rafała Kurmańskiego, Rafała Szombierskiego czy Piotra Protasiewicza, jednego z najlepszych polskich żużlowców. Z kolei w Rybniku efekty jego pracy doprowadziły do tego, że z czasem skrót RKM rozszyfrowywano jako Rybnicka Kuźnia Młodzieżowców. - Za pracę z młodzieżą należy się Grabowskiemu duży plus. Przez to nigdzie nie zostawił spalonej ziemi. Zawsze zostawiał po sobie liczą grupę młodzieży - mówił jeszcze nie dawno mówił o nim Jacek Gajewski, menedżer Get Well Toruń. Jako trener Jan Grabowski związany był także z Ostrowem Wielkopolskim.

Po raz ostatni w żużlu pracował w 2015 roku. Prowadzony wówczas przez niego ROW Rybnik zajął trzecie miejsce w rozgrywkach Nice Polskiej Ligi Żużlowej.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
row.rybnik.com.pl

Komentarze (79):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Nowy w mieście 0
  Spoczywaj w pokoju [*]
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • darek1979 Ostrovia 0
  Jeszcze Jędrzejak jest spod Jego ręki. Pzdr
  Lukim81 Smutna wiadomość dzisiejszego dnia wybitny trener który wyszkolił wielu doskonałych zawodników Piotra Protasiewicza,Rafała Kurmańskiego,Łukasza Romanka czy Rafała Szombierskiego i innych jako trener z falubazem wywalczył DMP 85złoto, srebro w 1989r jako zawodnik Zgrzeblarek,falubazu zdobył w DMP brąz w 1973 i 1979.Niech spoczywa w pokoju.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Andrzej Sobczak 0
  wielki skromny człowiek!!!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (76)
Pokaż więcej komentarzy (79)
Pokaż więcej komentarzy (79)
Pokaż więcej komentarzy (79)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×