Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Grand Prix w Gorzowie także w 2019 roku?

Obecna umowa Gorzowa na organizację żużlowego turnieju Grand Prix obowiązuje na lata 2016-2018. Na 2019 rok zaplanowano natomiast finał Drużynowego Pucharu Świata, ale okazuje się, że GP wówczas również może się odbyć.
Marcin Malinowski
Marcin Malinowski
Prezentacja zawodników podczas GP Polski w Gorzowie w 2015 roku WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Prezentacja zawodników podczas GP Polski w Gorzowie w 2015 roku

Speedway Grand Prix gości w Gorzowie już od wielu lat, a badania wskazują, że cykl ten opłaca się pod kątem promocji miasta. Stąd też dalsze inwestycje włodarzy w tym kierunku, czego owocem była umowa na lata 2016-2018.

W obecnym kontrakcie gorzowianie otrzymali w pakiecie finał Drużynowego Pucharu Świata na rok 2019. Nie jest jednak wykluczone, że w tym samym sezonie stadion im. Edwarda Jancarza, na którym na co dzień startuje Stal Gorzów, będzie też areną zmagań cyklu o indywidualne mistrzostwo świata.

Pod względem finansowym i marketingowym wydaje się być to dobrym pomysłem. Korzystają na tym lokalni przedsiębiorcy, głównie w hotelarstwie i gastronomii, których odwiedzają goście m.in. z zagranicy. Na razie jednak wszystko jest w fazie planów.

- Na pewno jest za wcześnie, żeby mówić o konkretach. Zależy nam na tym, żeby każdego roku była w Gorzowie jedna duża impreza międzynarodowa. Grand Prix przyjęło się w naszym mieście, cieszy się dużą popularnością. Mamy dzięki temu wielu gości z zagranicy. W 2019 jest taka sytuacja, że nie mamy umowy na Grand Prix, ale jest Drużynowy Puchar Świata. Faktycznie zastanawiamy się nad tym, czy nie byłoby zasadne, aby w 2019 zrobić jednocześnie i Grand Prix, i finał Pucharu Świata - przyznał Ireneusz Maciej Zmora, prezes Stali.

Biorąc pod uwagę obecną obsadę cyklu, dla Stali byłby to doskonały interes. Nie wiadomo jednak, co będzie za dwa lata. W tym roku kończą się umowy na organizację GP w Toruniu i Warszawie. Być może sprawa wyjaśni się pod koniec tego roku.

ZOBACZ WIDEO Znakomity powrót Atletico i bajeczny gol Torresa! Zobacz skrót meczu z Celtą Vigo [ZDJĘCIA ELEVEN]

Czy w 2019 roku w Gorzowie powinien się odbyć zarówno finał DPŚ, jak i jedna z rund Grand Prix?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (11)
 • Pietryga Zgłoś komentarz
  Yes yes yes!. Po stokroć tak!
  • Pietryga Zgłoś komentarz
   Gorzów to świetna kandydatura. Wielkie tradycje żużla; wielki guru tej dyscypliny, teraz Senator RP p.Komarnicki.
   • Azzar Zgłoś komentarz
    Za PS -------------- Ponad 2,8 miliona złotych wyniesie tegoroczna pomoc urzędu miasta Gorzowa dla mistrzów Polski Stali Gorzów. Na tę sumę składa się około 850 tysięcy złotych
    Czytaj całość
    dotacji, 524 tysiące na remont stadionu, a także około 1,5 miliona złotych za wykupienie praw do organizacji rundy Grand Prix. Sąsiadom mogą zazdrościć kibice z Zielonej Góry. Urzędnicy w tym mieście z miejskich pieniędzy na klub przeznaczyli tylko milion złotych. W Falubazie rzeczywiście mogą mieć uzasadnione pretensje, bo jeszcze w zeszłym roku dotacja na klub żużlowy wyniosła blisko 1,6 miliona złotych. Tegoroczna suma pieniędzy od miasta będzie więc jednym z najgorszych wyników w całej PGE Ekstralidze. Mniejsze pieniądze na żużel w budżecie zaplanowano tylko w Lesznie (600 tys.) oraz Toruniu (400 tys.). W przeciwieństwie do Zielonej Góry, w obu tych ośrodkach za miejskie pieniądze w tym sezonie odbędą się wielkie międzynarodowe imprezy, a zyski z nich zasilą klubowe budżety. Jeszcze gorzej zielonogórzanie wypadają w zestawieniu ze Stalą Gorzów, z którą w tym roku chcą rywalizować o mistrzostwo Polski. Suma pomocy finansowej przeznaczonej na żużel w tym przypadku Zielonej Góry jest prawie trzykrotnie niższa niż w Gorzowie Wielkopolskim. Co prawda w mieście mistrzów Polski nie podano jeszcze oficjalnie kwoty dotacji, ale wiadomo, że nie będzie ona niższa niż zeszłoroczne 810 tysięcy. Z naszych informacji wynika, że prezydent będzie chciał nagrodzić drużynę za złoty medal i na żużel przeznaczy około 850 tysięcy. Dodatkowe koszty wynikają z konieczności dostosowania obiektu do wymogów telewizji nc+. Aż pół miliona wyniesie koszt wymiany oświetlenia, podniesienia band oraz dowiezienia nowej nawierzchni. Obiekt jest miejski, więc miasto wyda na to pieniądze z puli OSiR-u. Najdroższe było jednak wykupienie praw do organizacji rundy Grand Prix. To właśnie zyski z tej imprezy będą stanowić jedną z największych części przyszłorocznego budżetu Stali Gorzów. W tym momencie wydatki klubu w sezonie 2017 roku szacowane są na około 10 milionów złotych. W tym roku największe dotacje od miast dostali działacze ROW-u Rybnik (2,78 mln) oraz Włókniarza Częstochowa (2,5 mln).
    • omniscient Zgłoś komentarz
     Jeszcze się zdziwicie jak Chorzów upomni się o SGP. Potężny stadion z bieżnią dzięki czemu tor mógłby być zbliżony do standardowego, bliskość ośrodków żużlowych Rybnika,
     Czytaj całość
     Świętochłowic i Częstochowy, a dobry dojazd z Wrocławia, Krakowa i Łodzi, do tego mnóstwo firm i historia w której byłby to powrót SGP na stadion Śląski. Ktoś niebawem może tą imprezę stracić.
     • yes Zgłoś komentarz
      Na koniec informacji o SGP w Gorzowie, wkręcili jednak reklamę Warszawy.
      • Raptor_84 Zgłoś komentarz
       polskie kluby za organizacje u siebie grand prix płacą miliony na konto angoli a oni się z tego są zadowolony :)
       • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
        Myślenie Gorzowian jest daleko idące.Mają słuszność włodarze miasta jet to bardzo dobra reklama miasta i okolic .Szkoda że inni włodarze miast gdzie się uprawia żużel nie mogą tego
        Czytaj całość
        zrozumieć że to są dodatkowe pieniądze dla miasta oraz reklama dla biznesu lokalnego.
        • Stercel Zgłoś komentarz
         Miasta które się sprawdzały w tym cyklu, przy braku zainteresowania innych, powinny ten cykl otrzymać ponownie.
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×