KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Finansowa ulga w Gdańsku. Długi GKS Wybrzeże S.A. spłacone!

Sytuacja, po której gdański żużel wszedł w ostry wiraż, jest już przeszłością. W tym tygodniu spłacono ostatnią ratę w stosunku do zawodnika, który na mocy podpisanych porozumień miał otrzymać pieniądze za jazdę w barwach Wybrzeża w 2013 roku.
Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

Niedawno o gdańskim żużlu było głośno z powodów, których nikt w Gdańsku by sobie nie życzył. Prowadzony przez Roberta Terleckiego klub popadł w olbrzymie tarapaty, a były prezes odszedł w trakcie sezonu 2014, nie poczuwając się do jakiejkolwiek odpowiedzialności. Po kompletnie nieudanym sezonie spółka straciła licencję na występy w lidze.

Jedynym ratunkiem dla gdańskiego żużla był start w lidze Stowarzyszenia GKŻ Wybrzeże, którego prezesem jest Tadeusz Zdunek. Zgodnie z wymogami licencyjnymi, nowy klub mógł jednak zostać dopuszczony do jazdy w II lidze tylko w przypadku zawarcia porozumień z zawodnikami swojego poprzednika. Na sytuacji straciły podmioty, wobec których GKŻ Wybrzeże nie musiało regulować długów zadłużanego przez poprzednie dwa lata GKS Wybrzeże S.A., by zostać dopuszczone do ligi.

Negocjacje nie były łatwe. Zarząd gdańskiego klubu początkowo proponował spłatę 30 procent zaległości z pozostałego zadłużenia (większość pieniędzy zawodnicy otrzymali podczas sezonu) rozłożoną na okres 3 lat. Ostatecznie spłacono średnio ponad 40 procent długu na żużlowca. W ostatnim czasie z klubu wyszedł ostatni przelew do Roberta Miśkowiaka. Łącznie, przez trzy lata spłacono 838 320,65 złotych brutto długu GKS Wybrzeże S.A., z czego sami zawodnicy dostali 742 564,65 złotych brutto. Tylko w 2017 roku, spłacono 192 207,70 złotych.

Za spłatę długu odpowiedzialny był sam Zdunek, który nie chciał obarczać budżetu klubu, by sponsorzy mieli pewność, że ich wpływy przeznaczane są na bieżącą działalność. - Zobowiązaliśmy się do spłaty i jak mówiłem, tego dotrzymaliśmy. Znacząca większość środków była spłacona z pieniędzy mojej firmy. To jednak łącznie nie jest pełna kwota, którą przeznaczałem na klub w ramach umowy sponsorskiej, tych funduszy było dużo więcej - powiedział prezes gdańskiego klubu.

Co warte podkreślenia, zawodnicy którzy startowali w gdańskim klubie w 2013 i 2014 roku, otrzymali łącznie więcej, niż obecni żużlowcy Zdunek Wybrzeża. - Umowy były podpisane bzdurnie przez byłego prezesa. Teraz zawodnicy podpisują umowy na 40 procent tego, co wtedy. Nie zgadzamy się więc z opiniami zawodników, którzy mówią że zrujnowaliśmy im kariery, kiedy dostali kontrakty życia - podkreślił Zdunek, któremu w spłacie długu nie pomógł Robert Terlecki, podpisujący ówczesne umowy. - Obecnie się nie kontaktujemy po tym co się stało. To nie jest ktoś, z kim rozważałbym jakąkolwiek współpracę - podsumował.

ZOBACZ WIDEO Żużlowa prognoza pogody

Czy spodziewałeś się, że GKŻ Wybrzeże spłaci długi GKS Wybrzeże S.A.?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (65)
 • KomaPL Zgłoś komentarz
  Kiedy bankrut spod Poznania spłaci 3,5 mln długu ??
  • yes Zgłoś komentarz
   Dobra wiadomość - nie o tym co było, lecz na temat tego co jest dzisiaj.
   • AdamPiła Zgłoś komentarz
    Gratulacje dla Gdańska
    • Jack Daniels - RSKŻ Zgłoś komentarz
     A Włókniarz z czasów Sukiennika i KJG już spłacony? :D
     • Gerhard Malberg Zgłoś komentarz
      Brawo Gdansk
      • Selassie I Zgłoś komentarz
       Dziwię się że Włókniarz osiąga takie wyniki skoro nikomu się nie płaci w tym klubie. Taki Gorzów już dawno by upadł jakby za darmo mieli jeździć.
       • krzysiek.n Zgłoś komentarz
        Gratulacje. Aby spłacić klubowe długi potrzeba---mądrego Prezesa i przejrzystości finansów i ludzkiej uczciwości.. Wtedy w akcje włączają sie sponsorzy i kibice.W Gdańsku to
        Czytaj całość
        zadziałało.Jeszcze raz gratulacje .A w Stali nic nie działa--w tej konfiguracji klub do zaorania-przykre.
        • fan STALI Zgłoś komentarz
         gratuluje Zdunkowi gdzie pamiętam jak mówił , ze sie sam weźmie klub w swoje rece i wyprowadzi - i to zrobił po 3 latach spłaty. szacun
         • staruszek Zgłoś komentarz
          jeśli ta wiadomość jest pewna i sprawdzona, to gratuluję klubowi z wybrzeża wyjścia na prostą.... wiem, że Zdunka teraz wszyscy zainteresowani będą po nogach nawet
          Czytaj całość
          całować..... rozumiem nawet determinację, lecz przypomnijcie sobie, że sposób wychodzenia z długów tez nie zawsze był do końca fair... ale ok, pomijam byłe trudne tematy i Zdunkowi gratuluję wyjścia na prostą....bo to będzie szansa, na zarobki żużlowców, a nie oczekiwanie na wypłatę czy przelew .... mam nadzieję, że to będzie kolejny klub, który pomijając niedawną przeszłość pokaże ducha sportu (przy normalnym finalizowaniu kontraktów) i nie sięgnie do "koszmarnych" duchów przeszłości..... pozdrawiam kibiców z Gdańska i wszystkich sympatyzujących z tym klubem... oby normalność i duch sportu na zawsze tam zawitał.....:)
          • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
           P.Tadeuszu nie dziwię się panu że nie chce pan z takim gościem współpracy .Narobił długów,chamstwa, ktoś ze swojej kieszeni płacił. Dzięki panu żużel nadal istnieje na wybrzeżu
           Czytaj całość
           wielkie brawa i uznanie.
           • el tuco Zgłoś komentarz
            Dobre info przed meczem na szczycie. W niedzielę jestem na miejscu. Na Stali nie byłem, wybrałem koncert Arki Noego. Nie chciałem tego robić rodzinie i przyjaciołom, żeby oglądać tą
            Czytaj całość
            parodię.
            • Wielka Sparta Zgłoś komentarz
             brawo,są jeszcze charakterni na tym świecie...
             • GD Zgłoś komentarz
              Super doczekaliśmy wyjścia na prostą a teraz pełen gaz :) Dziękujemy Panie Tadeuszu :) Wróbelki ćwierkają po cichutku :) będzie Git :)
              Zobacz więcej komentarzy (25)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×