Porin Nopea niemal bezbłędna. W Finlandii następuje zmiana pokoleniowa

WP SportoweFakty / Krzysztof Urban / Na zdjęciu: Timo Lahti
WP SportoweFakty / Krzysztof Urban / Na zdjęciu: Timo Lahti

Po tym jak swoje kariery zakończyli Kauko Nieminen i Joonas Kylmaekorpi w Finlandii zaczęła następować zmiana pokoleniowa. Do głosu zaczynają dochodzić coraz młodsi zawodnicy, co pokazały rozgrywki SM-Liigi.

W tegorocznych rozgrywkach SM-Liigi wystartowało pięć zespołów. Rywalizacja toczyła się w ramach czwórmeczów, co oznaczało, że podczas każdej rundy jedna z drużyn musiała pauzować. Uczestnicy zmagań byli gospodarzami dwóch turniejów. Za zwycięstwo otrzymać można było 5 punktów, 4 za drugie, 3 za trzecie i 2 za ostatnie miejsce.

Zdecydowanie najlepszą drużyną w lidze była Porin Nopea Racing, która zdobyła 39 na 40 możliwych do zgromadzenia punktów. Jedynej porażki zawodnicy z Pori doznali na torze w Varkaus, gdzie minimalnie ulegli Ankkurit. Drugie miejsce w SM-Liidze zajęło właśnie Ankkurit Varkaus, a na trzeciej pozycji uplasowało się Wasamat 17" Tampere. W rozgrywkach wystąpiło ponadto Kotkat Seinajoki oraz Sand Blowers Hyyvinkaa.

Porin Nopea miała w swoich szeregach dwóch najskuteczniejszych zawodników rozgrywek ligowych - Timo Lahtiego (2,850 pkt/bieg) i Kjastasa Puodżuksa (2,762). Warto jednak zaznaczyć, że obaj wystąpili jedynie w połowie meczów. Skład uzupełnili Teemu Lahti, Henri Ahlbom oraz Jari Makinen.

MiejsceDrużynaPunkty+
1. Porin Nopea Racing Pori 39 +307
2. Ankkurit Varkaus 34 +284
3. Wasamat 17" Tampere 28 +225
4. Kotkat Seinajoki 21 +138
5. Sand Blowers Hyyvinkaa 18 +118

Timo Lahti sięgnął także po złoto w Indywidualnych Mistrzostwach Finlandii. Dla 25-latka był to trzeci z rzędu, a czwarty w karierze tytuł. W całych zawodach, które odbyły się 29 lipca w Seinajoki, Lahti przegrał zaledwie raz - z Jooą Partanenem. Jadący ostatni sezon w gronie juniorów zawodnik dość niespodziewanie zdobył srebrny medal. Podium uzupełnił Teemu Lahti.

Problemem jest niewielka liczba juniorów. Na liście startowej znalazło się zaledwie dziewięciu Finów, z czego dwóch pełniło funkcję rezerwowych. Stawkę uzupełnił Allan Angelstok z Estonii. Po tytuł sięgnął Jooa Partanen, który po rundzie zasadniczej zajmował dopiero piąte miejsce. Srebro wywalczył Niklas Sayrio, a na trzecim miejscu uplasował się Antti Vuolas.

Od 2012 roku reprezentacja Finlandii nie bierze udziału w Drużynowym Pucharze Świata. Nadzieją na lepsze jutro jest grono utalentowanych zawodników, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na międzynarodowych arenach. Poza Timo Lahtim warto przyglądać się takim żużlowcom jak Niklas Sayrio, Jooa Partanen czy Nike Lunna, który w 2014 wystąpił w meczu Orła Łódź.

Finom nie wiodło się także w innych odmianach żużla. Na torach lodowych jedynym zawodnikiem z Kraju Tysiąca Jezior, który wystąpił w turnieju Grand Prix był Timo Kankkunen, natomiast w rywalizacji drużynowej Finlandia była piąta. W longtracku z kolei indywidualnie najlepszy w IMŚ był Jesse Mustonen, który zajął dziewiąte miejsce. W finale DMŚ Finowie uplasowali się na końcu stawki.

ZOBACZ WIDEO To był jego sezon. Nie potrafi zliczyć wszystkich medali

Komentarze (1)
avatar
UNIA LESZNO kks
14.11.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Fiński żużel nie jest na kolanach jest w stałej sytuacji. Jak zawsze mają jednego zawodnika który mógłby nawet w gp jeździć.