Żużlowa Reprezentacja Polski w liczbach

Rok 2017 dobiega ku końcowi. Czas zatem na jedno z ostatnich podsumowań sezonu w wykonaniu Żużlowej Reprezentacji Polski - tym razem liczbowo.

Wojciech Ogonowski
Bartosz Smektała WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Bartosz Smektała
1 - Żużlowa Reprezentacja Polski wywalczyła pierwszy w historii polskiego żużla złoty medal na Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich The World Games, które odbyły się we Wrocławiu.

3 - żużlowe legendy zostały wprowadzone do Galerii Sław Żużlowej Reprezentacji Polski. Podczas meczów w Zielonej Górze, Krakowie oraz Ostrowie Wielkopolskim, pamiątkowe patery otrzymali Andrzej Huszcza, Paweł Waloszek oraz Jerzy Szczakiel.

4 - miejsce zajął Krzysztof Kasprzak w tegorocznym cyklu Speedway Euro Championship.

8 - złoty medal zdobyli reprezentanci Żużlowej Reprezentacji Polski podczas finału Drużynowego Pucharu Świata w Lesznie.

8 - w historii złoty medal zdobyli młodzieżowcy Żużlowej Reprezentacji Polski w rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Europy Juniorów.

9 - juniorów zostało powołanych przez trenera Rafała Dobruckiego do młodzieżowej kadry Żużlowej Reprezentacji Polski. Tymi zawodnikami byli: Oskar Bober, Robert Chmiel, Maksym Drabik (kapitan), Daniel Kaczmarek, Rafał Karczmarz, Dominik Kubera, Jakub Miśkowiak, Bartosz Smektała oraz Kacper Woryna.

10 - złoty medal w historii startów naszej kadry w Drużynowych Mistrzostwach Świata Juniorów zdobyli młodzieżowcy prowadzeni przez Rafała Dobruckiego. Na torze w Rybniku, biało – czerwone barwy reprezentowali Bartosz Smektała, Kacper Woryna, Maksym Drabik, Dominik Kubera oraz Rafał Karczmarz.

13 - seniorów powołał przed sezonem 2017 do szerokiej kardy Żużlowej Reprezentacji Polski trener Marek Cieślak. Tymi zawodnikami byli: Krzysztof Buczkowski, Patryk Dudek, Jarosław Hampel, Maciej Janowski (kapitan), Krzysztof Kasprzak, Janusz Kołodziej, Piotr Pawlicki, Przemysław Pawlicki, Krystian Pieszczek, Piotr Protasiewicz, Paweł Przedpełski, Grzegorz Zengota oraz Bartosz Zmarzlik.

13 - złotych medali licząc rozgrywki Drużynowych Mistrzostw Świata oraz Drużynowego Pucharu Świata ma na koncie Żużlowa Reprezentacja Polski.

28 - punktów (łącznie) zdobyło trio Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski oraz Patryk Dudek zdobywając złoty medal The World Games.

42 - punkty zdobył w tegorocznym cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów Bartosz Smektała, dzięki czemu wywalczył srebrny medal tych rozgrywek.

45 - punktów pozwoliło zdobyć Polakom złoty medal DMEJ na stadionie w Krośnie. Biało - czerwone barwy reprezentowali wtedy Jakub Miśkowiak, Dominik Kubera, Bartosz Smektała, Rafał Karczmarz oraz Kacper Woryna.

46 - punktów zdobyła Żużlowa Reprezentacja Polski pokonując w Zielonej Górze drużynę Reszty Świata.

47 - punktów pozwoliło wywalczyć naszym młodzieżowcom złoty medal w Drużynowych Mistrzostwach Świata Juniorów.

49 - punktów zdobyła Żużlowa Reprezentacja Polski pokonując w Krakowie reprezentację Australii.

49 - punktów pozwoliło wywalczyć Maksymowi Drabikowi złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów.

50 - punktów wywalczyli w Lesznie Patryk Dudek, Maciej Janowski, Piotr Pawlicki, Bartosz Zmarzlik oraz Bartosz Smektała, którzy zdobyli tym samym złoty medal Drużynowego Pucharu Świata.

54 - punkty zdobyła Żużlowa Reprezentacja Polski pokonując w Ostrowie Wielkopolskim reprezentację Rosji.

143 - punkty pozwoliły zdobyć Patrykowi Dudkowi srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Świata.