Reprezentacja Polski to zdecydowany lider klasyfikacji medalowej DMEJ. W dziesięciu dotychczasowych edycjach Biało-Czerwoni zdobyli osiem złotych medali. Warto dodać, że druga w generalce Szwecja ma na swoim koncie jeden krążek z najcenniejszego kruszcu.
Na torze Polacy przegrali do tej pory tylko raz. W pierwszej w historii edycji DMEJ, która odbyła się w 2008 roku w Rawiczu, reprezentanci naszego kraju pojechali zdecydowanie poniżej oczekiwań i zajęli ostatnie miejsce. 15 z 26 punktów samodzielnie zdołał wywalczyć Maciej Janowski.
Zwycięstwa nie udało się osiągnąć także w 2011 roku. Wówczas jednak na przeszkodzie stanęli działacze. Turniej finałowy w Lendavie został przesunięty o jeden dzień, wskutek czego pokrywał się z meczami play-off w Ekstralidze. Wobec takiej decyzji PZM postanowił wycofać zespół z zawodów. Pod nieobecność Polaków najlepsi byli Rosjanie.
Podopieczni Rafała Dobruckiego wygrali sześć ostatnich turniejów z rzędu i wiele wskazuje na to, że uda się tę passę przedłużyć. Oczywiście nie może być mowy o lekceważeniu rywali, ale mało prawdopodobne jest, aby któraś z drużyn była w stanie zagrozić Biało-Czerwonym. Zwłaszcza w Gnieźnie, gdzie najgroźniejszym rywalem miała być Rosja. Kontuzji nogi doznał lider "Sbornej" Gleb Czugunow, co sprawia, że Rosjanie wystąpią bardzo mocno osłabieni.
W składzie reprezentacji Polski na tegoroczny półfinał DMEJ pojawiło się trzech zawodników, którzy sięgnęli po złote medale w Krośnie. W Gnieźnie pod numerem 5 pojawił się Dominik Kubera, zdobywca 10 punktów podczas ostatniego finału. Oprócz niego w zestawieniu znaleźli się Jakub Miśkowiak (1 pkt) oraz Bartosz Smektała (11).
Każdy inny wynik niż zdecydowane zwycięstwo w Gnieźnie, będzie uznany za ogromną niespodziankę. Rosjanie, Ukraińcy i Finowie nie mają wystarczających argumentów, aby pokonać utalentowany zespół trenera Dobruckiego.
Skład reprezentacji Polski na półfinał DMEJ:
5. Dominik Kubera
6. Hubert Czerniawski
7. Jakub Miśkowiak
8. Wiktor Lampart
18. Bartosz Smektała
Występy reprezentacji Polski na DMEJ:
2008 - finał, Rawicz, 4. miejsce - 26 pkt
2009 - finał, Holsted, 1. miejsce - 40 pkt
2010 - finał, Divisov, 1. miejsce - 56 pkt
2012 - finał, Landshut, 1. miejsce - 48 pkt
2013 - finał, Opole, 1. miejsce - 50 pkt
2014 - finał, Herxheim, 1. miejsce - 49 pkt
2015 - finał, Pilzno, 1. miejsce - 35 pkt
2016 - finał, Stralsund, 1. miejsce - 46 pkt
2017 - finał, Krosno, 1. miejsce - 45 pkt
ZOBACZ WIDEO #SmakŻużla po wrocławsku