Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Żużel na ucho. Memoriał Tomasza Jędrzejaka z audiodeskrypcją

Na Memoriale Tomasza Jędrzejaka, który odbędzie się w niedzielę na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, będzie dostępna specjalna relacja audio dla niewidomych i niedowidzących kibiców.
Dawid Borek
Dawid Borek
Tomasz Jędrzejak WP SportoweFakty / Tomasza Kudala / Na zdjęciu: Tomasz Jędrzejak

TAURON dziękuje za kibicowanie podczas cyklu Speedway Euro Championship

Audiodeskrypcja to specjalny rodzaj relacji, w sposób obrazowy opisujący to, co dzieje się na sportowej arenie, tak by osoby, które tego nie widzą czy niedowidzą, mogły sobie to dokładnie wyobrazić.

W przypadku żużlowej rywalizacji szczegółowo opisywany jest każdy bieg, ale także cały rytuał startowy, szukanie ścieżek, ostatnie sprzętowe poprawki przed startem czy kolory kasków oraz kevlarów. Żużel ze swoim naturalnym hałasem i specyficznym zapachem już jest niezwykle atrakcyjny dla kibiców, którzy mają problemy ze wzrokiem lub są niewidomi. Dzięki radiowemu opisowi, mogą oni w pełni przeżywać emocje i dopingować żużlowców podczas zawodów.

Zobacz także: Sparta - Włókniarz: Dariusz Śledź ma ból głowy. Jakub Jamróg nadal bez formy (relacja)

To usługa nie tylko dla fanów żużla z dysfunkcją wzroku. Jest to też duże ułatwienie dla każdej osoby, która dopiero poznaje żużel, przychodzi na mecz po raz pierwszy. Komentatorzy prowadzący relację audiodeskrypcyjną z pewnością pomogą takiemu kibicowi zrozumieć i dobrze odczytać to, co dzieje się na torze.

Jak to działa? To proste. Wystarczy mieć ze sobą przenośne radio lub telefon wyposażony w tuner ustawiony na 97,0 FM i słuchawki. Relacja będzie startować wraz z rozpoczęciem oficjalnej prezentacji drużyn przed zawodami i kończyć się po ostatnim biegu. Mecze będą relacjonować dziennikarze i audiodeskryptorzy Fundacji "Katarynka" Michał Waszkiewicz i Bartosz Wiśniewski, która jako jedyna w Polsce dostarcza tę usługę na tak szeroką skalę.

Zobacz także: Nowy sezon PGE Ekstraligi w nowej oprawie nSport+

Betard Sparta Wrocław była pierwszym klubem w PGE Ekstralidze, który wprowadził na stadion audiodeskrypcję. Kibice z dysfunkcją wzroku mogli słuchać dopasowanej do ich potrzeb radiowej relacji już w 2014 roku. Usługa była również dostępna rok później, dopóki nie zamknięto na czas remontu Stadionu Olimpijskiego. W 2017 roku, po powrocie żużlowców Betard Sparty Wrocław na wyremontowany Stadion Olimpijski, wróciła też audiodeskrypcja i z komentarza audiodeskrypcyjnego kibice mogli korzystać w dwóch ostatnich sezonach (2017 i 2018).

ZOBACZ WIDEO Kacper Woryna: Zapełnić trybuny i będzie jeszcze lepsze showPolub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (2):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×