Walka o powrót czarnego sportu do stolicy Podkarpacia trwała do ostatniej chwili. Ostateczna decyzja o zgłoszeniu drużyny do rozgrywek ligowych została ogłoszona na początku listopada. Działacze Rzeszowskiego Towarzystwa Żużlowego nie mieli więc wiele czasu, aby zaplanować ruchy na rynku transferowym. W prowadzeniu rozmów z zawodnikami i sponsorami z pewnością nie pomagał mocno nadszarpnięty przez wcześniejszych działaczy wizerunek rzeszowskiego żużla. Pojawiające się problemy nie przeszkodziły w skompletowaniu składu, który w przyszłym roku niezależnie od wyniku zapisze się w nowej karcie rzeszowskiego speedwaya.
SENIORZY KRAJOWI
Na podpisanie umowy z RzTŻ zdecydowało się pięciu polskich seniorów. Bez odpowiedzi pozostaje pytanie ilu z nich zdecyduje się powalczyć o miejsce w składzie meczowym. Najpewniejszym tego miejsca wydaje się być Patryk Rolnicki, który w sezonie 2019 występował gościnnie jako młodzieżowiec reprezentując rywala zza miedzy rzeszowian. W barwach Wilków Krosno wystąpił w pięciu meczach uzyskując średnią biegową 2,042 pkt/bieg.
ZOBACZ WIDEO: Hiszpański dziennikarz o losowaniu grup Euro 2020. "Myślimy Polska - mówimy Lewandowski. Reszta piłkarzy nie jest dobrze znana"
Krajowy skład seniorski powinien uzupełnić ktoś z dwójki Mazur - Stachyra. Pierwszy z nich wraca do Rzeszowa po roku, drugi po dziesięciu latach. Dyspozycję Mazura można przewidzieć wzorując się ubiegłorocznymi występami w barwach drużyny z Krosna. Wystąpił w dwunastu meczach uzyskując średnią 1,549 pkt/bieg. Jest to średnia przedstawiająca optymalną formę tego zawodnika. W sezonie 2018 startując w Stali Rzeszów wykręcił wynik 1,500 pkt/bieg. Dawid Stachyra wraca do uprawiania żużla po sześciu latach przerwy. Nie sposób przewidzieć z jakim rezultatem, lecz najprawdopodobniej to właśnie Stachyra może się okazać największym rywalem Mazura w kontekście walki o skład.
- Ze swojej strony mogę zapewnić, że będę robił wszystko co w mojej mocy, aby godnie wrócić i godnie reprezentować klub oraz miasto. Z wielką nadzieją spoglądam w przyszłość. Mam nadzieję dużo zamieszać i wielu zaskoczyć. Oczywiście pozytywnie - zapowiedział ostatnio Dawid Stachyra.
Niewiele wskazuje, aby Stanisław Burza i Marcin Rempała podjęli walkę o miejsce w składzie RzTŻ. Burza podpisał w Rzeszowie kontrakt warszawski, a jego głównym pracodawcą ma być Speed Car Motor Lublin, w którym będzie dbał o rozwój młodzieży.
Średnia wiekowa seniorów krajowych RzTŻ: 31,6 lat
Nota: 3
SENIORZY ZAGRANICZNI
Ta grupa zawodników to kolejny zaciąg z Krosna. Hansenowie, czyli Patrick Hansen oraz Kenneth Hansen widnieli w ubiegłorocznym zestawieniu Wilków, natomiast Ilja Czałow ma w swoim CV starty w KSM Krosno w sezonach 2017 oraz 2018. Pierwsza dwójka wyjątkowo poważnie zamierza potraktować nadchodzący sezon.
- Mimo iż nie miałem zbyt wielu startów w tym sezonie w Polsce to pamiętam jak jeździ się na żużlu, a kto mnie zna ten wie na co mnie stać na torze. Zawsze daje z siebie 100 procent - przekonuje Ilja Czałow.
Z nim w parze w biegach nominowanych chciałby startować wspomniany Patrick Hansen, który zamierza wykorzystać szansę jaką dostał od działaczy Rzeszowskiego Towarzystwa Żużlowego. W realizacji tego celu ma mu pomóc zmiana stylu przygotowań do sezonu.
- Większość swojego wolnego czasu poświęcam na rozmowy ze sponsorami, treningi i budowanie motocykli. Pod koniec stycznia przeprowadzam się na stałe do Polski, aby skupić się wyłącznie na żużlu - zapowiedział w wywiadzie z klubowymi mediami młody Duńczyk.
Duży potencjał tkwi także w Adamie Ellisie, który regularnie osiąga dobre rezultaty w brytyjskiej Premiership. Start w drugiej lidze może być więc doskonałą okazją, aby wyniki z Wielkiej Brytanii powtórzyć w Polsce. Jedni powiedzą, że była już szansa na to w sezonie 2019, gdy Ellis związał się z truly.work Stalą Gorzów. Przypomnijmy, że w jej barwach pojechał w pięciu biegach nie przywożąc do mety żadnego punktu. Inaczej może być w Rzeszowie, pod warunkiem, że młody Brytyjczyk trafi ze sprzętem na charakterystyczny długi tor przy Hetmańskiej.
Średnia wiekowa seniorów zagranicznych RzTŻ: 25 lat
Nota: 4
JUNIORZY
Formację młodzieżową Rzeszowskiego Towarzystwa Żużlowego tworzy trzech zawodników. Najmłodszy z nich to szesnastoletni Konrad Mikłoś, wychowanek Stali Rzeszów. Egzamin na licencję żużlową zdał w październiku, a przyszłoroczny sezon będzie dla niego pierwszym w karierze zawodniczej. Pozostali młodzieżowcy to Mateusz Majcher oraz Patryk Zieliński, którzy znają się ze wspólnych startów w Wilkach Krosno. Majcher to wychowanek klubu z Rzeszowa. W sezonie 2019 został wypożyczony do Krosna, gdzie startował z Zielińskim w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów.
Patryk Zieliński to najbardziej doświadczony zawodnik z całej trójki rzeszowskich młodzieżowców. Wychowanek szkółki Janusza Kołodzieja w barwach klubu z Krosna w sezonie 2019 wystartował w trzynastu meczach, w których uzyskał średnią 0,471 pkt/bieg. Wydaje się, że to właśnie Zieliński może być pierwszym nazwiskiem wpisywanym do składu meczowego. O wszystkim zadecydują jednak przedsezonowe treningi.
Okienko transferowe zostało już zamknięte, ale wciąż obecne są spekulacje dotyczące wzmocnienia formacji młodzieżowego Rzeszowskiego Towarzystwa Żużlowego. Wszystko za sprawą braci Michała i Bartosza Curzytków, którzy do tej pory nie podpisali umów z żadnym z klubów. Mówi się, że najbliżej im do Torunia, jednak w obliczu odrodzenia rzeszowskiego żużla, dwaj bracia byliby nieocenionym wzmocnieniem drużyny ze stolicy Podkarpacia. Zarówno w kontekście sportowym, jak i wizerunkowym.
Średnia wiekowa formacji młodzieżowej RzTŻ: 16,7 lat
Nota: 3
TRENER
Nota: -