Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Żużel. Likwidacja stadionu Gwardii niezbędna dla porządku konstytucyjnego?!

We wrześniu ubiegłego roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego otrzymała w trwały zarząd nieruchomość z boiskiem piłkarskim i torem żużlowym w Warszawie przy ulicy Racławickiej.
Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
brama przy wejściu na teren Gwardii Materiały prasowe / Na zdjęciu: brama przy wejściu na teren Gwardii

W dalszym ciągu ABW unika rozmów na temat współpracy ze środowiskiem sportowym oraz ogranicza się jedynie do wydawania lakonicznych komunikatów na temat przyszłości działki.

- Przedmiotowa nieruchomość jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a jej przeznaczenie związane jest z realizacją obowiązków Agencji w zakresie ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, jego porządku konstytucyjnego oraz zadań statutowych agencji - poinformował w grudniu przedstawicieli WTS Nice Warszawa, ówczesny Szef ABW, prof. dr hab. Piotr Pogonowski.

W praktyce ABW do dzisiaj nie poinformowała o konkretnych planach związanych z nieruchomością, choć jak zapewniała była Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Andżelika Możdżanowska, takie plany miały być dokładnie przedstawione Ministrowi w ubiegłym roku. Wygląda na to, że przez ostatnie pół roku ABW ograniczyło się do wywieszenia tablic z informacją "Teren prywatny" na ogrodzeniu nieruchomości.

ZOBACZ WIDEO Bartosz Zmarzlik typował Roberta Lewandowskiego na sportowca roku w Polsce

- Odnosząc się do intencji wyrażonej w petycji (z początku 2018 roku, podpisanej przez blisko 1,5 tys. osób na temat zachowania statusu działki zgodnie z projektem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego - przyp. red.), w ocenie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, nie jest możliwe pogodzenie właściwej realizacji zadań przez ABW z istnieniem w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu obiektów sportowych, na terenie których miałyby się odbywać zawody sportowe przy udziale znacznej liczby kibiców - dodał w grudniu Pogonowski, nie wyrażając jednocześnie chęci spotkania w celu dyskusji na temat współpracy przy przyszłym zagospodarowaniu nieruchomości.

Wojciech Jankowski z WTS Nice Warszawa ponownie zwrócił się z prośbą do ówczesnego Szefa ABW o przemyślenie koncepcji wykorzystania nieruchomości w przyszłości, biorąc pod uwagę przede wszystkim respektowanie zasad gospodarki przestrzennej i zgodność z projektem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, według którego ta część działki ma być wykorzystana na działalność sportowo-rekreacyjną.

Dodatkowo ponownie przywołano argumenty związane z faktem, że Dyrektor Wykonawczy Międzynarodowej Agencji Frontex, która otrzymała od Rządu RP sąsiednią działkę, nie widzi przeszkód w rozwoju sportu na lokalnej działce, a także podkreślono, że w dzielnicy Mokotów nie ma innego pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, z którego mogłyby korzystać dzieci z okolicznych szkół, a tor żużlowy jest jedynym takim zachowanym w województwie mazowieckim.

- Stanowisko ABW jest takie, że boisko piłkarskie i tor żużlowy w bezpośrednim sąsiedztwie Agencji mogą stanowić zagrożenie dla porządku konstytucyjnego państwa. Z drugiej strony w sąsiedztwie ABW znajdują się biurowce, osiedle mieszkaniowe, duży szpital, ogródki działkowe czy ruchliwa droga, które mogą mieć jeszcze większy wpływ na działanie agencji niż obiekt sportowy - mówi Wojciech Jankowski z WTS Nice Warszawa. 

- Bez względu na to, jakie są rzeczywiste plany agencji, najgorszy w całej sprawie jest brak chęci jakiegokolwiek dialogu ze strony zarządzających nieruchomością - dodał Jankowski. - Komenda Główna Policji przez 8 lat nie zrealizowała żadnych planów na tej nieruchomości, nie chcąc jednocześnie w żaden sposób współpracować z nikim. Boję się, że teraz czeka nas powtórka - zakończył Jankowski.

Wydaje się, że przywołane wyżej argumenty zupełnie nie trafiają do agencji. - Stanowisko agencji zawarte w piśmie z dnia 20 grudnia 2019 roku nie uległo zmianie - poinformowała w lutym Agencja, już z nowym kierownictwem. W sprawie nieruchomości stanowiska nie zajęło w dalszym ciągu Ministerstwo Sportu oraz Sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

W obecnej kadencji Sejmu nie został powołany Parlamentarny Zespół Promocji Żużla, którego przewodniczący, Tomasz Latos 3 lata temu zapowiedział budowę na tym terenie tzw. "polskiego Pentagonu".

W związku z brakiem chęci dialogu ze strony ABW w ostatnich tygodniach w tej sprawie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji interweniował europoseł, Ryszard Czarnecki. W efekcie ma dojść do spotkania, na którym wyjaśnione zostaną kwestie dotyczące przyszłości nieruchomości.

Przeczytaj także:
Zawodnicy eWinner Apatora Toruń wybrali nowego kapitana drużyny
RzTŻ Rzeszów bierze zawodnika z importu. Wiosną ma zdawać egzamin na licencję

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (16):
 • Ralf_S Zgłoś komentarz
  Noooo... Działeczka w sam raz na dwie wieże Prezesa.
  • Piotr Biega Zgłoś komentarz
   drugiego WTSu nie przełkniemy
   • Only Retro Speedway Zgłoś komentarz
    Największy błąd żużlowego środowiska to skupienie się na tej nieszczęsnej Gwardii. Już w 2008 mówiłem że powinni sobie darować. Przez te 12 lat uciekły inne możliwości.
    • UnDeRgRoUnD CB Zgłoś komentarz
     Przypuszczam,ze ta działka jest kąskiem dla dewelopera i postawienia tam osiedla .Kasa Kasa Kasa.
     • lnsu Zgłoś komentarz
      "jej przeznaczenie związane jest z realizacją obowiązków Agencji w zakresie ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, jego porządku konstytucyjnego oraz zadań statutowych
      Czytaj całość
      agencji " Co za osioł! xD W nogę tam grają, czy na żużlu jeżdżą? Dostali to w trwały nadzór, a ten pieprzy o przeznaczeniu z realizacją m.in. bezpieczeństwa państwa. "Tyle mówił, a nic nie powiedział". Na moje już mają paru deweloperów nagranych i tylko "decydują" poprzez prezenciki, który przejmuje placyk.
      • rose.yeah.bunnyXD Zgłoś komentarz
       w Warszawie zeby zakorzenic sport zuzlowy, wladze w tym PZM i inne powinny sie skupic nad organizacja mocnych eventow na narodowym. Tor ukladany jest na GP, dlaczego nie mozna go utrzymac na
       Czytaj całość
       okolo 2 tygodnie po wydarzeniu GP na narodowym? Wg mnie, nalezaloby stworzyc w tym miejscu jakies rowniez wydarzenie obok owego GP. Puchar Polski? Np. Mistrz vs Vicemistrz kraju, badz beniaminek albo zorganizowac kwalifikacje obok tego Pucharu dla druzyn z miejsca 1,2,3,beniaminek na tym torze, a dwa wygrywajace polfinaly miezylyby sie w finale, czyli zalozmy tydzien po lub tydzien przed GP na narodowym puchar polski 1 vs beniaminek, 2 vs 3 i finalisci odbywajacy sie w piatek, sobote, oraz niedziele final 1/beniaminek vs 2/3 ? Owszem mozna odpuscic Warszawe, albo odpuscic termin przy GP, ale stworzyc taki puchar np po sezonie, wiadomo zamkniety dach? Moze takie 2 wydarzenia jak GP i Finały Pucharu Polski mialyby dobry oddzwiek aby spojrzec na ten sport i go troszke ruszyc w Warszawie?
       • Kim Un Yest Zgłoś komentarz
        Jak euroosiol obatel nic nie zdzialal to i swiety boze nie pomoze...
        • RECON_1 Zgłoś komentarz
         Znając życie będą się tak dalej przepychac aż w końcu ktoś uzna że ta działka jest zbędna i przypadkiem jakiś developer ja przechwyci... Jedyna nadzieja dla odbudowy byłoby wejść
         Czytaj całość
         z tematem głęboko w 4 litery komuś ważnemu kto miałby siłę przebicia i poważnie wśród decydentów.
         • zawodowiec Zgłoś komentarz
          Przeciez tam juz od kilku lat jest zgoda na sprzedaz tych terenow developerowi. O tym juz mowilo dwoch radnych miasta i pewien znany biznesman.
          • KIBIC Z POZNANIA. Zgłoś komentarz
           i tęczowi na nich są pienądze.
           • KIBIC Z POZNANIA. Zgłoś komentarz
            Warszawie rządzi lewica z PO .dziękuję do widzenia.
            • KIBIC Z POZNANIA. Zgłoś komentarz
             Ówczesny szew ABW a co robili za czasów PO ,pani prezydent HGW ówczesny prezydent obiecał i d........ blada teraz to ruina kto do tego dopuścił na pewno kaczor i te szambo z Wisły też
             Czytaj całość
             jego wina arykuł typowo lewaci ,tam gdzie rządzi Po tam niema sportu taka prawda.
             • yes Zgłoś komentarz
              Niedawno ostrzelano lokal Czarneckiego - może za wtrącanie się w sprawy żużla? Gdybym dostał pismo podpisane przez NICE, to nie wiedziałbym o co chodzi.
              Zobacz więcej komentarzy (3)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×