Podsumowanie ligi nieprofesjonalnej w sezonie 2009

Zdjęcie okładkowe artykułu: Na zdjęciu: Daniel Nermark
Na zdjęciu: Daniel Nermark
zdjęcie autora artykułu

Leszczyńskie Byki nie pozostawiły żadnych złudzeń swoim rywalom i w cuglach wygrały tegoroczne zmagania o Drużynowe Mistrzostwo Polski Nieprofesjonalnych. Srebrny medal tych rozgrywek przypadł Włókniarzowi Częstochowa, a brązowy ekipa z Bydgoszczy.

Ekipa żużlowców-amatorów z Wielkopolski tytuł mistrzowski wywalczyła w fantastycznym stylu, gdyż wygrała wszystkie cztery rundy DMPN. Sukces ten jest tym bardziej cenny, gdyż leszczynianie jako jedyna ekipa w tym sezonie nie skorzystała z usług "ex-ridera", czyli zawodnika, który w przeszłości posiadał profesjonalną licencję "Ż".

Receptą na złoty medal w wykonaniu Byków okazał się silny, a zarazem niezwykle wyrównany skład. W dziesiątce najskuteczniejszych zawodników ligi znalazło się bowiem aż czterech żużlowców z Leszna. Co więcej, na czele tej klasyfikacji uplasował się Jacek Biskupek, który drugi sezon z rzędu przywdziewa plastron z Bykiem.

Największym zaskoczeniem rozgrywek jest dopiero czwarta pozycja złotych medalistów sprzed roku, czyli ekipy KŻ Lublin. "Koziołki", które dysponowały znacznie słabszym składem niż w sezonie 2008, zdołały wywalczyć tylko 2 duże punkty i w efekcie sklasyfikowane zostały tuż za podium.

Leszczyńskie Byki wywalczyły w tym sezonie tytuł Drużynowego Mistrza Polski Nieprofesjonalnych. Stoją od lewej: Dominik Gindera, Paweł Łukaszewski, Tomasz Szwon, Michał Widera i Jacek Biskupek.

In plus natomiast zaprezentowali się bydgoszczanie. Ekipa Old Boys zdobyła brązowy "krążek", co jest największym osiągnięciem w historii działalności amatorskiego klubu znad Brdy.

Wyniki tegorocznych rozgrywek DMPN:

I runda DMPN – Lublin (6.06.2009)

I AKS Leszczyńskie Byki Leszno 38 pkt.

9. Paweł Juskowiak (0,1,w,1,2) 4

10. Michał Widera (3,2,2,2,2) 11

11. Dominik Gindera (3,3,2,w,2) 10

12. Paweł Łukaszewski (2,3,2,3,3) 13

II CKM Włókniarz Częstochowa 31pkt.

13. Piotr Foltyński (1,2,3,t,w) 6

14. Damian Wiśniewski (1,2,w,-,-) 3

15. Mirosław Daniszewski (3,3,3,2,1) 12

16. Patryk Piaszczyk (-,u,-,0,-) 0

R1. Dariusz Głębocki (2,3,3,1,1) 10

III KŻ Lublin 28 pkt.

1. Tomasz Zając (1,1,0,2,3) 7

2. Piotr Haranicz (1,u,0,t,3) 4

3. Arkadiusz Jendrej (2,1,3,2,0) 8

4. Ryszard Brzozowski (t,3,t,3,3) 9

R1. Rafał Koszałka NS

R2. Janusz Sternik NS

R3. Grzegorz Kęska NS

IV AKŻ Old Boys Bydgoszcz 21 pkt.

5. Tomasz Adamczak (3,w,1,3,2) 9

6. Sławomir Wesołowski (0,2,1,1,1) 5

7. Karol Adrych (0,1,2,1,0) 4

8. Mariusz Adrych (2,w,d,1,t) 3

II runda DMPN – Bydgoszcz (27.06.2009)

I AKS Leszczyńskie Byki 40 pkt.

5. Jacek Biskupek (d,3,3,1,3) 10

6. Michał Widera (2,1,1,2,3) 9

7. Paweł Łukaszewski (3,3,3,3,2) 14

8. Tomasz Szwon (-,2,-,-,-) 2

R1. Dominik Gindera (w,2,w,3) 5

II AKŻ Old Boys Bydgoszcz 34 pkt.

1. Piotr Galczewski (2,1,3,2,3) 11

2. Sławomir Wesołowski (2,2,1,3,1) 9

3. Karol Adrych (1,2,1,1,2) 7

4. Mariusz Adrych (3,w,3,1,d) 7

R1. Krzysztof Galczewski NS

III CKM Włókniarz Częstochowa 31 pkt.

9. Mirosław Daniszewski (3,3,2,3,1) 12

10. Robert Pasoń (w,-,0,-,0) 0

11. Dariusz Głębocki (3,3,2,2,2) 12

12. Patryk Piaszczyk (2,1,0,2,2) 7

R1. Mirosław Ziębaczewski (0,0) 0

IV KŻ Lublin 12 pkt.

13. Rafał Koszałka (t,0,1,0,1) 2

14. Janusz Sternik (t,t,0,1,1) 2

15. Arkadiusz Jendrej (u,1,2,0,u) 3

16. Piotr Haranicz (t,2,u,3,0) 5

III runda DMPN – Częstochowa (4.07.2009)

I AKS Leszczyńskie Byki 47 pkt.

13. Jacek Biskupek (3,2,3,3,3) 14

14. Paweł Łukaszewski (3,2,2,w,2) 9

15. Tomasz Szwon (d,-,-,-,-) 0

16. Michał Widera (2,2,2,3,3) 12

R1. Dominik Gindera (3,3,3,3) 12

II CKM Włókniarz Częstochowa 43 pkt

1. Damian Wiśniewski (-,-,-,-,-) NS

2. Mirosław Daniszewski (3,3,3,3,1) 13

3. Robert Pasoń (-,-,-,-,-) NS

4. Patryk Piaszczyk (2,1,2,2,2) 9

R1. Dariusz Głębocki (3,3,3,2,3) 14

R2. Zbigniew Kasprzyk (2,1,2,w,2) 7

III Old Boys Bydgoszcz 19 pkt.

9. Tomasz Adamczak (2,3,1,1,2) 9

10. Sławomir Wesołowski (u,0,0,2,0) 2

11. Karol Adrych (1,1,1,1,1) 5

12. Waldemar Napierała (0,0,1,1,1) 3

IV KŻ Lublin 11 pkt.

5. Marcin Robak (1,2,w,0,u) 3

6. Janusz Sternik (t,0,0,1,0) 1

7. Arkadiusz Jendrej (1,1,0,w,1) 3

8. Rafał Koszałka (1,0,1,2,0) 4

IV runda DMPN – Leszno (1.08.2009)

I AKS Leszczyńskie Byki 40 pkt.

1. Jacek Biskupek (3,3,3,-,2) 11

2. Michał Widera (2,-,1,1,2) 6

3. Tomasz Szwon (1,0,-,0,-) 1

4. Paweł Łukaszewski (3,2,3,-,2) 10

R1. Dominik Gindera (3,3,3,1,2) 12

II CKM Włókniarz Częstochowa 32 pkt.

5. Mirosław Daniszewski (2,3,3,2,1) 11

6. Dariusz Głębocki (3,3,1,3,3) 13

7. Damian Wiśniewski (0,-,1,-,-) 1

8. Robert Pasoń (-,-,0,-,-) 0

R1. Piotr Foltyński (d,2,0,3) 5

R2. Zbigniew Kasprzyk (0,1,1) 2

III KŻ Lublin 28 pkt.

9. Marcin Robak (-,-,w,-,-) 0

10. Jerzy Brus (-,-,-,-,-) NS

11. Piotr Haranicz (2,2,0,2,0) 6

12. Rafał Koszałka (-,-,-,-,1) 1

R1. Tomasz Zając (3,1,2,2,1) 9

R2. Arkadiusz Jenderej (1,d,2) 3

R3. Ryszard Brzozowski (w,1,2,3,3) 9

IV AKŻ Old Boys Bydgoszcz 20 pkt.

13. Dariusz Szawliński (0,1,1,-,w) 2

14. Sławomir Wesołowski (1,1,2,0,0) 4

15. Karol Adrych (1,2,0,1,0) 4

16. Piotr Galczewski (2,0,2,3,3) 10

R1. Waldemar Napierała (0) 0

Tabela końcowa DMPN 2009:

1. AKS Leszczyńskie Byki 4 12 165

2. CKM Włókniarz Częstochowa 4 7 137

3. AKŻ Old Boys Bydgoszcz 4 3 94

4. KŻ Lublin 4 2 79

Kolejno: pozycja, drużyna, liczba spotkań, duże punkty, małe punkty

Klasyfikacja uczestników DMPN w sezonie 2009:

1. Jacek Biskupek (Byki Leszno) - 2,500

2. Dariusz Głębocki (Włókniarz Częstochowa) - 2,450

3. Paweł Łukaszewski (Byki Leszno) - 2,421

4. Mirosław Daniszewski (Włókniarz Częstochowa) - 2,400

5. Dominik Gindera (Byki Leszno) - 2,167

6. Piotr Galczewski (Old Boys Bydgoszcz) - 2,100

7. Michał Widera (Byki Leszno) - 2,000

8-9. Ryszard Brzozowski (KŻ Lublin) - 1,800 7,20

8-9. Tomasz Adamczak (Old Boys Bydgoszcz) - 1,800

10. Tomasz Zając (KŻ Lublin) - 1,600

11. Patryk Piaszczyk (Włókniarz Częstochowa) - 1,333

12. Piotr Foltyński (Włókniarz Częstochowa) - 1,222

13-16. Sławomir Wesołowski (Old Boys Bydgoszcz) - 1,000

13-16. Mariusz Adrych (Old Boys Bydgoszcz) - 1,000

13-16. Karol Adrych (Old Boys Bydgoszcz ) - 1,000

13-16. Piotr Haranicz (KŻ Lublin) - 1,000

17. Arkadiusz Jendrej (KŻ Lublin) - 0,944

18. Rafał Koszałka (KŻ Lublin) - 0,636

19. Janusz Sternik (KŻ Lublin) - 0,300

Niesklasyfikowani (mniej niż 9 wyścigów):

- Zbigniew Kasprzyk (Włókniarz Częstochowa) - 1,125

- Damian Wiśniewski (Włókniarz Częstochowa) - 0,800

- Paweł Juskowiak (Byki Leszno) - 0,800

- Tomasz Szwon (Byki Leszno) - 0,600

- Waldemar Napierała (Old Boys Bydgoszcz) - 0,500

- Dariusz Szawliński (Old Boys Bydgoszcz) - 0,500

- Marcin Robak (KŻ Lublin) - 0,500

- Robert Pasoń (Włókniarz Częstochowa) - 0,000

- Mirosław Ziębaczewski (Włókniarz Częstochowa) - 0,000

- Krzysztof Galczewski (Old Boys Bydgoszcz) - NS

- Jerzy Brus (KŻ Lublin) - NS

- Grzegorz Kęska (KŻ Lublin) - NS

Dziewięciu czołowych zawodników klasyfikacji otrzymało automatyczną nominację do finału Indywidualnych Mistrzostw Polski Nieprofesjonalnych, który 29 sierpnia odbędzie się na torze w Lublinie. O pozostałe 9 wolnych miejsc (7+2 rezerwowych) amatorzy stoczą natomiast bój w Bydgoszczy, gdzie tydzień wcześniej, czyli 22 sierpnia, rozegrany zostanie półfinał IMPN.

Oficjalnie tegoroczny sezon zakończą Mistrzostwa Polski Par Klubowych Nieprofesjonalnych. Odbędą się one 12 września, a ich organizatorem będzie częstochowski Włókniarz.

Źródło artykułu: