Żużel. Niespodzianki w IMEJ. Aż dwóch Norwegów z awansem do finału

W duńskim Holsted odbył się 2. półfinał Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. Mamy w nim sporą niespodziankę, gdyż zwyciężył Szwed Philip Hellstroem-Baengs, a do finału awansowało aż dwóch Norwegów.

Michał Gałęzewski
Philip Hellstroem-Baengs WP SportoweFakty / Ilona Jasica / Na zdjęciu: Philip Hellstroem-Baengs
W Holsted startowali reprezentanci krajów nordyckich. Zabrakło wśród nich Finów, wobec czego większość obsady stanowili Duńczycy, których było aż dziewięciu. To jednak nie oni odgrywali główne role. Zwyciężył z 14 punktami Philip Hellstroem-Baengs. Szwed startujący w Polsce w Aforti Starcie Gniezno przegrał jedynie z Emilem Breumem.

Właśnie postawa Breuma może być uznawana za niespodziankę, gdyż zajął on 2. miejsce, również przed Marcusem Birkemose. Kilku innych Duńczyków było przed zawodami w Holsted wyżej notowanych. Do finału, który odbędzie się 7 sierpnia w Rydze awansowało też dwóch Norwegów.

Dla niektórych może być to niespodzianka, jednak Mathias Pollestad już w ubiegłym sezonie, w wieku 16 lat był już Indywidualnym Mistrzem Norwegii, dwa lata wcześniej został wicemistrzem świata w kategorii 250 cc, a w 2018 roku był brązowym medalistą mistrzostw świata w miniżużlu. Obok Pollestada, do finału awansował też Espen Sola. Kto wie, może to oznacza, że Norwegia po latach dostarczy do światowego żużla kolejnych zawodników, podobnie jak wcześniej Rune Holtę i Larsa Gunnestada?