Żużel. Polska hegemonia trwa! Po raz czwarty z rzędu ci sami medaliści. Zobacz tabelę DMŚJ

WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Wiktor Lampart na prowadzeniu
WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Wiktor Lampart na prowadzeniu

Zmiana formuły Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów nie przeszkodziła Polsce w wywalczeniu ósmego z rzędu i czternastego w ogóle złotego medalu w tym turnieju. Po raz czwarty z rzędu pierwszą trójkę utworzyli z Danią i Wielką Brytanią.

W piątek w Bydgoszczy po raz pierwszy w historii Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów miały formułę parową - na wzór Speedway of Nations. Do jazdy finale przystąpiło siedem reprezentacji, czyli o trzy więcej niż było to podczas tradycyjnego czwórmeczu. Reprezentacja Polski okazała się zdecydowanie najlepsza w fazie głównej i następnie w wielkim finale, gdzie pokonała 6:3 Danię. Wiktor Lampart po raz czwarty został złotym medalistą, a Jakub Miśkowiak po raz drugi. Rezerwowy Mateusz Cierniak (nie wyjechał na tor) pierwszy raz był w składzie.

Dla Biało-Czerwonych to już czternasty tytuł mistrzowski w juniorskim czempionacie i przy tym ósmy kolejny. To absolutna hegemonia i dominacja. Od 2014 roku nasi rodacy nie schodzą z najwyższego stopnia podium. Wygrywali kolejno w: Slangerup, Mildurze, Norrkoeping, Rybniku, Outrup, Manchesterze, znów Outrup i teraz w Bydgoszczy.

Już ósmy raz wicemistrzostwo zdobyła Dania, która na tym samym miejscu ukończyła też ubiegłoroczne zawody. Reprezentacja z kraju Hamleta ma w sumie jeden medal mniej od Polski, choć rzecz jasna w liczbie złotych ustępuje jej wyraźnie. Duńczycy byli bowiem mistrzami tylko dwa razy (2010, 2013). Oprócz nich triumfatorami byli jeszcze tylko Rosjanie (2011).

Podium w Bydgoszczy uzupełniła Wielka Brytania, czyli tak jak w sezonie 2020 w Outrup. Dla Lwów Albionu to piąty krążek w DMŚJ i trzeci w kolorze brązowym. Wyspiarze nie poprawili więc swojej pozycji w klasyfikacji wszech czasów, którą widać poniżej.

Tabela medalowa wszech czasów DMŚJ (2005-2021):

L.p.KrajZłoteSrebrneBrązoweRazem
1. Polska 14 1 1 16
2. Dania 2 8 5 15
3. Rosja 1 0 0 1
4. Szwecja 0 3 4 7
5. Australia 0 3 1 4
6. Wielka Brytania 0 2 3 5
7. Czechy 0 0 2 2
8. Ukraina 0 0 1 1

CZYTAJ WIĘCEJ:
Okropny wypadek w Bydgoszczy! Młody zawodnik odwieziony do szpitala
Eltrox Włókniarz Częstochowa wypożyczył Bartłomieja Kowalskiego

ZOBACZ WIDEO Żużel. Buczkowski wrócił do formy. Zawodnik Motoru wyjaśnia, co mu pomogło

Komentarze (2)
avatar
hmm
10.09.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
W latach 90 i wcześniej byliśmy z daleko z tyłu za zachodem. Nasi zawodnicy mogli tylko pomarzyć o takim sprzęcie jak ich koledzy z zagranicy. Chłopacy starali się nadrabiać braki sprzętowe wo Czytaj całość
asmag
10.09.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Niszowy sport, to możemy być hegemonem.