Analiza SportoweFakty.pl: Unia leszczyńsko - tarnowska zdominowała sezon

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W 2012 roku na krajowym podwórku rozegrano jedenaście finałów. Absolutnie zdominowali je zawodnicy z Leszna i z Tarnowa, którzy łącznie zgarnęli aż dziewięć tytułów.

1
/ 12

Drużynowe Mistrzostwa Polski

Patrząc na frekwencję na stadionach żużlowych, magnesem przyciągającym kibiców jest przede wszystkim liga. W 2012 roku Azoty Tauron Tarnów wygrały nie tylko w finale. Panowanie Jaskółek rozpoczęło się już w rundzie zasadniczej. Tarnowianie nie wygrali w zaledwie czterech meczach. Kolejne miejsca na podium zajęły Stal Gorzów i Unibax Toruń, który do play-offów przystępował z czwartego miejsca.

Klasyfikacja końcowa DMP: 1. Azoty Tauron Tarnów  2. Stal Gorzów  3. Unibax Toruń

Tarnowianie wygrali Drużynowe Mistrzostwa Polski
Tarnowianie wygrali Drużynowe Mistrzostwa Polski
2
/ 12

Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski

Po fazie grupowej i półfinałach, na torze w Gdańsku rozegrano finał Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski. Od początku o złoto walczyły ze sobą najbardziej doświadczona ekipa Azotów Tauron Tarnów, z najmłodszym finalistą, zespołem Lotosu Wybrzeże Gdańsk. Ostatecznie o jeden punkt lepsi okazali się tarnowianie. Z pewnością faworytem do złota byłaby Unia Leszno, jednak zespół z Wielkopolski wypożyczył na imprezy młodzieżowe do WTS-u Nice Warszawa braci Pawlickich i to właśnie ekipa ze stolicy zdobyła brązowe medale.

Klasyfikacja końcowa MDMP: 1. Azoty Tauron Tarnów  2. Lotos Wybrzeże Gdańsk  3. WTS Nice Warszawa

Medaliści MDMP - Azoty Tauron Tarnów, Lotos Wybrzeże Gdańsk i WTS Nice Warszawa
Medaliści MDMP - Azoty Tauron Tarnów, Lotos Wybrzeże Gdańsk i WTS Nice Warszawa
3
/ 12

Indywidualne Mistrzostwa Polski

W tym roku finał Indywidualnych Mistrzostw Polski rozegrany został w Zielonej Górze. Nic w tym dziwnego, gdyż rokrocznie najlepszy polski żużlowiec wyłaniany jest na torze Drużynowego Mistrza Polski sprzed roku. Tym razem w finale nie startowało wielu czołowych zawodników, z Tomaszem Gollobem, Jarosławem Hampelem i Januszem Kołodziejem na czele. Wykorzystał to Tomasz Jędrzejak, który wygrał z czternastoma punktami. Kolejne miejsca na podium zajęli Rafał Okoniewski i Krzysztof Buczkowski.

Tomasz Jędrzejak odniósł ogromny sukces w finale IMP
Tomasz Jędrzejak odniósł ogromny sukces w finale IMP
4
/ 12

Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski

W finale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski nie wystąpiło kilku czołowych polskich juniorów, jak na przykład Patryk Dudek i Bartosz Zmarzlik. Podczas trwania bydgoskiego finału, kontuzji doznał również Przemysław Pawlicki. Wobec tego ułatwione zadanie miał Maciej Janowski, który ostatecznie zdobył czternaście punktów, przegrywając jedynie z Krystianem Pieszczkiem. Srebrny medal po wyścigu dodatkowym zdobył Kamil Adamczewski z Unii Leszno, trzeci był Pieszczek z Lotosu Wybrzeże Gdańsk.

Najlepsi polscy młodzieżowcy 2012 roku
Najlepsi polscy młodzieżowcy 2012 roku
5
/ 12

Mistrzostwa Polski Par Klubowych

Finał Mistrzostw Polski Par Klubowych rozegrany został w piątek, 7 września na Stadionie im. Alfreda Smoczyka w Lesznie. Do tych zawodów Byki przystąpiły osłabione brakiem Jarosława Hampela, ale za to z Przemysławem i Piotrem Pawlickimi, którzy w imprezach młodzieżowych reprezentowali WTS Nice Warszawę. Ostatecznie Unia wygrała, zdobywając 26 punktów. Kolejne miejsca zajęły zespoły Stelmetu Falubaz zielona Góra i GTŻ-u Grudziądz. Co ciekawe o medal walczyły tylko trzy kluby występujące na codzień w ENEA Ekstralidze. Towarzyszyły im trzy ekipy pierwszoligowe i drugoligowa Victoria Piła.

Klasyfikacja końcowa MPPK: 1. Unia Leszno 2. Stelmet Falubaz Zielona Góra 3. GTŻ Grudziądz

Medaliści MPPK w całej okazałości
Medaliści MPPK w całej okazałości
6
/ 12

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych

Z powodu opadów deszczu nad Gnieznem, nie dało się rozegrać w terminie finału Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych. Ze względu na kontuzje, w zawodach rozegranych 20 października nie mogło pojechać wielu czołowych zawodników. Ostatecznie bez większych problemów zwyciężył zespół Azotów Tauron Tarnów, który w pokonanym polu zostawił Polonie Bydgoszcz i WTS Nice Warszawę.

Klasyfikacja końcowa MMPPK: 1. Azoty Tauron Tarnów 2. Polonia Bydgoszcz 3. WTS Nice Warszawa

Tarnowska młodzież cieszyła się również ze złota w MMPPK
Tarnowska młodzież cieszyła się również ze złota w MMPPK
7
/ 12

Złoty Kask

Finał Złotego Kasku, który rozegrany był na torze w Gorzowie Wielkopolskim, był jednocześnie finałem krajowych eliminacji do Indywidualnych Mistrzostw Świata. Co ciekawe pierwsze skrzypce grali w nim młodzi zawodnicy. Wygrał ostatecznie Piotr Pawlicki, przed Grzegorzem Zengotą i Przemysławem Pawlickim. Co ciekawe różnica pomiędzy pierwszym, a ósmym zawodnikiem wyniosła zaledwie dwa punkty.

W finale Złotego Kasku królowała młodzież
W finale Złotego Kasku królowała młodzież
8
/ 12

Srebrny Kask

Tor w Rzeszowie był areną zmagań finalistów Srebrnego Kasku. W zawodach rozegranych 27 lipca zwyciężył Przemysław Pawlicki przed Bartoszem Zmarzlikiem i Maciejem Janowskim. Co ciekawe dwaj żużlowcy, którzy ukończyli turniej na czołowych pozycjach, ze względu na urazy nie mogli powtórzyć tych wyników w finale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski.

W finale Srebrnego Kasku najlepszy był Przemysław Pawlicki
W finale Srebrnego Kasku najlepszy był Przemysław Pawlicki
9
/ 12

Brązowy Kask

Finał Brązowego Kasku był jedynym obok finału Indywidualnych Mistrzostw Polski, w którym górą nie była koalicja leszczyńsko - tarnowska. Na gdańskim torze zwyciężył jeden z najmłodszych uczestników finału, Krystian Pieszczek. Zdobył on 14 punktów i zostawił w pokonanym boju Piotra Pawlickiego i Kacpra Gomólskiego.

Pieszczek wykorzystał w Gdańsku atut własnego toru
Pieszczek wykorzystał w Gdańsku atut własnego toru
10
/ 12

Drużynowe Mistrzostwa Ligi Juniorów

Najmłodszymi zawodami mistrzowskimi w Polsce jest Liga Juniorów, w której startują młodzieżowcy jeżdżący w ENEA Ekstralidze. Finał drużynowych zmagań rozegrany został na torze w Bydgoszczy i górą byli zawodnicy Unii Leszno, którzy w tych rozgrywkach występowali w najsilniejszym składzie. Kolejne miejsca zajęli startujący bez Macieja Janowskiego juniorzy Azotów Tauron Tarnów oraz czterej wychowankowie Lotosu Wybrzeże Gdańsk.

Klasyfikacja końcowa Drużynowych Mistrzostw Ligi Juniorów: 1. Unia Leszno 2. Azoty Tauron Tarnów 3. Lotos Wybrzeże Gdańsk

Ekipa z Leszna miała w 2012 roku najlepszych juniorów, co potwierdziła w finale DMLJ
Ekipa z Leszna miała w 2012 roku najlepszych juniorów, co potwierdziła w finale DMLJ
11
/ 12

Indywidualne Mistrzostwa Ligi Juniorów

Na zakończenie Ligi Juniorów, rozegrano również Indywidualne Mistrzostwa Ligi Juniorów. Zawody na torze w Lesznie zdominowali po raz kolejny młodzieżowcy Byków. Z czternastoma punktami pierwsze miejsce zajął Kamil Adamczewski, a tuż za nim mimo defektu na prowadzeniu w jednym z wyścigów uplasował się Piotr Pawlicki. Co ciekawe czterech zawodników ukończyło zawody z dorobkiem jedenastu punktów i konieczne było rozegranie biegu dodatkowego. Wygrał w nim właśnie Piotr Pawlicki, a medal dzięki temu wyścigowi wywalczył też Mikołaj Curyło.

Klasyfikacja końcowa Indywidualnych Mistrzostw Ligi Juniorów: 1. Kamil Adamczewski (Unia Leszno) 2. Piotr Pawlicki (Unia Leszno) 3. Mikołaj Curyło (Polonia Bydgoszcz)

Kamil Adamczewski został Indywidualnym Mistrzem Ligi Juniorów
Kamil Adamczewski został Indywidualnym Mistrzem Ligi Juniorów
12
/ 12

W klasyfikacji medalowej sezonu 2012 dwa czołowe miejsca zajęły ekipy Unii Leszno i Azotów Tauron Tarnów. Leszczynianie laury zdobywali przede wszystkim dzięki znakomitym juniorom, natomiast drużyna z Tarnowa może się poszczycić złotymi medalami w najcenniejszych rozgrywkach. Na trzecim miejscu znaleźli się zawodnicy Lotosu Wybrzeże Gdańsk. Mimo spadku z ligi, gdańska młodzież zdobyła aż cztery medale. Spora w tym zasługa Krystiana Pieszczka, który wygrał Brązowy Kask. Z koalicji leszczyńsko - tarnowskiej wyłamał się też Tomasz Jędrzejak z Betardu Sparty Wrocław, który wygrał finał Indywidualnych Mistrzostw Polski.

Klasyfikacja medalowa sezonu 2012:

DrużynaZłote medaleSrebrne medaleBrązowe medaleŁącznie medali
Unia Leszno5319
Azoty Tauron Tarnów4127
Lotos Wybrzeże Gdańsk1124
Betard Sparta Wrocław1001
Stal Gorzów0202
Polonia Bydgoszcz0123
PGE Marma Rzeszów0101
Włókniarz Częstochowa0101
Stelmet Falubaz Zielona Góra0101
WTS Nice Warszawa0022
GTŻ Grudziądz0011
Unibax Toruń0011
Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (36)
Fugiel z Rzeszowa
15.11.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Patrząc na ruchy transferowe w przyszłym roku Rzeszów będzie w roli faworyta.Wzmocni się również zapewne Częstochowa.Obyśmy tylko nie byli zwycięzcą jednego sezonu tak jak w przypadku Tarnowa, Czytaj całość
avatar
mobilny
4.11.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Nasz skład ma wielki potęcjał - oby sie nie rozsypał za bardzo to bedziemy ładowac wszystkim jak w 2010. Mam nadzieje, ze to nastąpi juz od nastepnego sezounu, bo patrząc w statystyki to: 2007 Czytaj całość
MarcinKSSG
31.10.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jakby Zmarzlik i Dudek nie mieli kontuzji a Przemek nie doznał jej podczas zawodów to by Janowski nie zdobył łatwo Mistrza Polski Juniorów  
avatar
Rybsson
31.10.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
TORUN MA INDYWIDUALNEGO MISTRZA ŚWIATA!!!  
kruk
23.10.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
a co za tym idzie na 12 slajdzie w klasyfikacji medalowej też jest błąd, bo gdańsk ma 2 srebrne medale i 1 brązowy, a tarnów 0 srebrnych i 3 brązowe. sportowe fakty nie powinny pozwalać sobie n Czytaj całość