Multimedaliści juniorskiego czempionatu

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Okres, w którym zawodnicy mogą walczyć o juniorskie laury nie trwa długo. Wielu żużlowców nie wykorzystało szansy na medale wielkich imprez. Zobaczmy jednak, kto wiek juniora wykorzystał najlepiej.

1
/ 8

[/b]

Darcy Ward po swój pierwszy tytuł sięgnął mając zaledwie 17 lat.

Zdecydowany lider klasyfikacji medalowej. Australiczyk może pochwalić się aż dwoma złotymi medalami IMŚJ, po które sięgnął w latach 2009 oraz 2010. Rok później stał przed wielką szansą pobicia rekordu wszech czasów, jednak w roku 2011 było już "tylko" srebro, a jego pogromcą okazał się Maciej Janowski. Co ciekawe w tym roku Australijczyk nie wystartował w boju o juniorską koronę, a wciąż jest zawodnikiem młodzieżowym. Szansę na trzeci złoty, i czwarty ogólnie, medal może mieć jeszcze w przyszłym roku. Jednak biorąc pod uwagę fakt startów w cyklu Grand Prix, start Warda w IMŚJ wydaje się mało prawdopodobny.

2
/ 8
Maciej Janowski to najskuteczniejszy Polak w historii IMŚJ.
Maciej Janowski to najskuteczniejszy Polak w historii IMŚJ.

Wychowanek wrocławskiej drużyny to najbardziej utytułowany reprezentant Polski w historii Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Maciej Janowski w sumie zdobył trzy medale juniorskiego czempionatu. Niestety nie udało mu się utrzymać mistrzowskiej korony dłużej niż rok, gdyż w tym roku lepszy od niego okazał się Duńczyk Michael Jepsen Jensen. Gdyby jednak "Magic" dokonał tej sztuki, to byłby trzecim z rzędu mistrzem, który obronił tytuł. Pozycję lidera pod względem ilości krążków dzierży z Australijczykiem Darcy Wardem, który również zdobył trzy medale IMŚJ. W sezonie 2010 Janowski zdobył srebro, rok później złoto, natomiast aktualnie znów jest srebrnym medalistą mistrzostw świata U-21.

3
/ 8
Emil Sajfutdinow jako pierwszy w historii zdobył dwa złote medale IMŚJ.
Emil Sajfutdinow jako pierwszy w historii zdobył dwa złote medale IMŚJ.

W roku 2007 rolę Indywidualnego Mistrza Świata pełnił Karol Ząbik po triumfie z sezonu poprzedniego. Wówczas wszyscy zastanawiali się czy Polak będzie pierwszym, który obroni tytuł. Nikt nie przypuszczał, że mistrzem zostanie raczkujący na arenie międzynarodowej Emil Sajfutdinow. Rosjanin wygrał ostrowski finał w wielkim stylu, gdyż zdobył komplet punktów, dwukrotnie bijąc rekord toru. I to właśnie on stał się pierwszym w historii, który utrzymał mistrzostwo dłużej niż rok, bo w sezonie następnym również okazał się najlepszy i to on stanął na najwyższym stopniu podium w Pardubicach. Co ciekawe, wówczas dwukrotnie tuż za Rosjaninem plasował się aktualny Indywidualny Mistrz Świata - Chris Holder.

4
/ 8

Jeszcze do niedawna bawił swoją jazdą kibiców, którzy go uwielbiali. Dziś nie ma go już wśród nas, lecz żyje w pamięci sympatyków czarnego sportu, szczególnie tych z Gniezna. Antonin Kasper to jeden z najwybitniejszych czeskich żużlowców w historii. Był uczestnikiem cyklu Grand Prix, liderem reprezentacji Czech. Jednak medale Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów zdobywał jako Czechosłowak. Pierwszy był medal był koloru srebrnego w roku 1981. Wówczas "Tony" uległ Amerykaninowi Shawnowi Moranowi. Rok później było już złoto. Antonin Kasper zmarł 31 lipca 2006 w wyniku choroby nowotworowej. W pobliżu stadionu Startu Gniezno znajduje się obelisk poświęcony jego pamięci.

5
/ 8
Najskuteczniejszy brytyjski junior - Chris Louis.
Najskuteczniejszy brytyjski junior - Chris Louis.

Najbardziej utytułowanym brytyjskim juniorem jest Chris Louis. Zawodnik ten w roku 1989 zajął drugie miejsce w finale IMŚJ na torze we włoskim Lonigo. Wówczas lepszy okazał się jedynie Duńczyk Gert Handberg. Na najwyższy stopień podium wskoczył rok później. Wtedy to po raz trzeci, i ostatni, finał rozgrywano na terenie Związku Radzieckiego. Lwowski turniej zakończył się triumfem Brytyjczyka, który wyprzedził reprezentanta gospodarzy, a był nim Rene Aas. Na najniższym stopniu podium stanął późniejszy dominator światowych torów - Tony Rickardsson.

6
/ 8

Mikael Karlsson (obecnie Max)

Dwukrotny medalista Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów - Mikael Max.
Dwukrotny medalista Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów - Mikael Max.

Podobnie jak Antonin Kasper i Chris Louis Szwed na swoim koncie ma dwa medale Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Po raz pierwszy na podium juniorskiego czempionatu stanął 19 lat temu w czeskich Pardubicach. Wówczas najlepszy był brązowy medalista z roku poprzedniego - Joe Screen. Podium uzupełnił reprezentujący Norwegię Rune Holta. Rok później nie miał sobie równych, pokonując wspomnianego Holtę na jego terenie, w norweskim Elgane.

7
/ 8
Od czasu triumfu Lukasa Drymla minęło już 10 lat.
Od czasu triumfu Lukasa Drymla minęło już 10 lat.

Czech jest kolejnym żużlowcem, który rok po tym, jak zdobył srebro IMŚJ, stanął na najwyższym stopniu podium tej batalii. Lukas Dryml o medale walczył głównie z Polakami. W roku 2001 w finale w Peterborough uplasował się tuż za Dawidem Kujawą a przed Rafałem Okoniewskim. Podobnie było, gdy na własnym terenie, w Slanach, stawał się Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów. Wówczas o złoto musiał stanąć do walki w wyścigu barażowym, a jego rywalem był Krzysztof Kasprzak.

8
/ 8
Krzysztof Kasprzak zdobył tytuł w nietypowych okolicznościach.
Krzysztof Kasprzak zdobył tytuł w nietypowych okolicznościach.

Tak jak Dryml o medale walczył z Polakami, tak Kasprzak z reprezentantami Czech. Po tym jak polegl w walce o złoto z Czechem, na medal IMŚJ czekał aż trzy lata. W sezonie 2005 miał już 21 lat i stawał przed ostatnią szansą zdobycia upragnionej korony mistrza globu w kategorii młodzieżowej. Wtedy to areną zmagań było Wiener-Neustadt. Dość nieoczekiwanie do walki o złoto włączył się reprezentant gospodarzy, Tomas Suchanek. Zawody jednak przerwano po dziewięciu wyścigach. Wtedy to zarówno Kasprzak, jak i Suchanek mieli na swoim koncie po 8 punktów. Niestety warunki atmosferyczne nie pozwoliły nawet na rozegranie barażu. Z pewnością w tym momencie Polak pamiętał to, jak trzy lata wcześniej w angielskim Peterborough właśnie w ten sposób pokonał go Lukas Dryml. O losach tytułu zadecydował... rzut monetą! Szczęście było po stronie Kasprzaka, któremu według opinii wielu złoto się należało. Version:1.0 StartHTML:0000000105 EndHTML:0000000234 StartFragment:0000000127 EndFragment:0000000216

Wiener-Neustadt.x

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (24)
avatar
RECON_1
27.11.2012
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Ciekawe jak przeloza sie siukcesy np Janowskiego z juniorki na seniorke, mam nadzieje ze akurat on porzelozy je bo za duzo juz bylo takich juniorow co wymiatali a po wejsciu w seniorke gineli Czytaj całość
avatar
smok
26.11.2012
Zgłoś do moderacji
1
2
Odpowiedz
Gdyby Emil nie odszedł z IMŚJ to Ward nie zdobyłby żadnego złota.  
POLONIA
26.11.2012
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Emil zdobył 2 IMŚJ i należy dodać że później odpuścił ten turniej na rzecz GP i będąc juniorem zdobył brąz IMŚ. Pewnie byłby teraz jedyny który zdobył 3 albo 4 tutuły, oczywiście gdyby wtedy br Czytaj całość
avatar
kibickibic
26.11.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
""Dawid Kujawa (ur. 13 kwietnia 1981) – żużlowiec polski. Czytaj całość
avatar
rafiSTARTGNIEZNO
26.11.2012
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Tony Kasper [*]