Ekstraliga: Zmienili klub za młodu. Jak na tym wyszli?
Niektóre spore żużlowe talenty zmieniają barwy klubowe już u progu swojej zawodniczej kariery. Wybraliśmy kilka najciekawszych i najgłośniejszych naszym zdaniem juniorskich transferów w Ekstralidze.
W naszym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę transfery młodzieżowców, których dokonano od powstania Ekstraligi, czyli od 2000 roku.
Krzysztof Cegielski
Z: Stal Gorzów do: Wybrzeże Gdańsk
Rok: 2000
Obecny ekspert naszego portalu i menedżer Janusza Kołodzieja pod koniec lat dziewięćdziesiątych i na początku bieżącego tysiąclecia był uznawany za jednego z najlepszych młodzieżowców w kraju. To w takich zawodnikach jak Jarosław Hampel, czy Krzysztof Cegielski upatrywano przyszłych liderów reprezentacji Polski. Jak wiadomo, niestety koszmarny wypadek w 2003 roku podczas spotkania szwedzkiej Elitserien przerwał świetnie zapowiadającą się karierę "Cegły".
Wychowanek gorzowskiej Stali w roku 1999 w wieku 20 lat sięgnął po srebrny medal MIMP a rok później na swoim domowym torze wywalczył krążek z tego samego kruszcu w IMŚJ ulegając jedynie Andreasowi Jonssonowi. Cegielski w tamtym sezonie reprezentował już jednak barwy gdańskiego Wybrzeża, które wówczas posiadając bogatego sponsora chciało zaistnieć w zreformowanej najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce (pierwszy rok Ekstraligi). Gdańszczanie rzeczywiście zwrócili na siebie uwagę, jednak na pewno nie w taki sposób, jaki sobie zakładali. Lotos Wybrzeże ostatecznie spadło z ligi.
Krzysztof Cegielski do Gdańska trafił po nieudanych dla niego rozgrywkach ligowych w sezonie 1999 w barwach gorzowskiej Stali. We wspomnianym roku w 15 meczach "Cegła" wykręcił średnią 1,232 i zanotował spory regres w porównaniu do sezonu poprzedniego (w roku 1998 jego średnia wyniosła 1,783 po 18 spotkaniach). W Gdańsku miał się odrodzić i u boku Tony'ego Rickardssona oraz Sebastiana Ułamka stanowić o sile zespołu Wybrzeża. Ostatecznie pierwszy rok startów nad morzem dla Cegielskiego był poniżej oczekiwań (1,475), zresztą tak jak w przypadku całej gdańskiej drużyny. Dopiero w 2001 roku w niższej lidze "Cegła" już jako senior odzyskał formę (2,540). Na tym jego przygoda z Wybrzeżem dobiegła końca. Później trafił do Startu Gniezno.
Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga -> | Metalkas 2. Ekstraliga -> | Krajowa Liga Żużlowa ->
-
sympatyk żu-żla Zgłoś komentarzwnioski i naukę w czasie jazdy z lepszymi od siebie zawodnikami, powinno to teraz procentować ,
-
rafik1985 Zgłoś komentarzArtykuł tylko po to aby cos napisać i tyle... Pawliccy to najpierw odeszli do Piły a dopiero pózniej Przemek do Gorzowa
-
lechuuu UT Zgłoś komentarzjunioerem wychowankiem
-
lechuuu UT Zgłoś komentarzAz 3 trafilo do Tarnowskiej Unii. Czas wkoncu moze na mlodziez sypnac troche groszem bo od kilku ladnych lat nie mozemy sie pochwalic juniorem typu Zmarzlik , Przedpelski
-
15X ZŁOTO Zgłoś komentarzŁodzi?A no dlatego,że jego ojciec tam był w delegacji z Leszczyńską firmą w której pracował.
-
wielkopolska.unia.l. Zgłoś komentarzNa pozycji 8 dodał bym złodziejstwo Piły z szkólki leszczyńskiej ,Dobruckiego,Hampela,Okoniewskiego ,Klechy.
-
nabuto Zgłoś komentarzA gdzie są transfery Bajerskiego i Okoniewskiego do gorzofa za wory kasy???? Słabe te artykuły są ostatnio tutaj....
-
SOBOTTA Zgłoś komentarzBrakuje młodszych zawodników, m.in. Zbigniewa Sucheckiego, który bardzo wcześnie zmieniał klub. Wyżej są przypadki zawodników już ukształtowanych.
-
Polish Speedway Zgłoś komentarzrozwijać.
-
Szychoś Zgłoś komentarzGdzie jest Robert Dados i Paweł Staszek ja się pytam ?
-
DanGW Zgłoś komentarzna atrakcyjność transferu?
-
Stan Gw Zgłoś komentarzodwrotnie. Dużo zależy od charakteru zawodnika i w jakim znajduje się otoczeniu. Ważna w tym duża rola rodziców.
-
marcinosGKM Zgłoś komentarzA Robert Dados z Lublina do Grudziądza też mógł się ten transfer tutaj znaleźć po przejsciu zdobył złoty medal mistrzostw świata juniorów