Oni wykorzystali zniesienie limitu obcokrajowców. Rekordziści sięgnęli po ponad 40!

Przed rozpoczęciem sezonu w 2006 roku zniesiony został limit zawodników zagranicznych w rozgrywkach polskiej ligi. Od tego momentu przez polskie kluby przewinęło się blisko trzystu obcokrajowców.

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki

W 2005 roku obowiązywały restrykcyjne ograniczenia dotyczące startów zawodników zagranicznych. Dany klub mógł zakontraktować zaledwie dwóch obcokrajowców, a w meczu ligowym startował zaledwie jeden z nich. To sprawiło, że w Ekstralidze sklasyfikowanych żużlowców zagranicznych było raptem ośmiu.

Po otwarciu ligi na obcokrajowców ich liczba w Polsce wzrosła ponad trzykrotnie. W 2006 roku przynajmniej jeden start zaliczyło 108 zawodników pochodzących spoza naszego kraju. Najwięcej, bo aż ośmiu, wystawił w meczach Kolejarz Rawicz.

W latach 2006-2016, a więc kiedy kluby nie obowiązują limity dotyczące liczby zakontraktowanych zawodników zagranicznych, w rozgrywkach polskiej ligi wystartowało łącznie 276 obcokrajowców. Pod uwagę nie byli brani żużlowcy zza granicy, którzy traktowani byli jak zawodnicy krajowi - np. Łotysz Jewgienij Kostygow podczas startów w Lokomotivie Daugavpils jest wliczany do klasyfikacji.

Spośród klubów, które startowały w rozgrywkach nieprzerwanie, najrzadziej z usług obcokrajowców korzystała Unia Leszno. Barw tej drużyny w ciągu jedenastu sezonów broniło zaledwie szesnastu zawodników zagranicznych. Pełne zestawienie znajduje się na ostatniej stronie.

Kup bilet na PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. KLIKNIJ i przejdź na stronę sprzedażową! ->

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy powinien obowiązywać limit zakontraktowanych obcokrajowców?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (8)
 • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
  Pamiętam czasy za żelaznej kurtyny.Jak to było z tym sportem.Później jak do klubów wchodziło po jednym obco krajowców.Czasy się zmieniły. Inny sprzęt. Każdy zawodnik to
  Czytaj całość
  firma.Regulamin jest w niektórych przypadkach zły.Większe pieniądze idą na ten sport.Za to mamy ligę światową. Fani też się interesują reklama leci. Wszyscy za zwyczaj się cieszą.Tak się koło kręci/
  • krzysiek.n Zgłoś komentarz
   Teraz ograniczenia nie mają sensu.30 lat temu mieliśmy dwie ligi z samych zawodników krajowych plus min. jeden rezerwowy. Dzisiaj jednej sensownej ligi nie zbudujemy krajowymi.Mamy
   Czytaj całość
   Międz.D.M.P. Wszystko OK --póki jest kasa i zainteresowanie niech się kręci, może kiedyś kluby z zewnątrz się przyłączą , ale najpierw trzeba uporządkować sprawę z Loko.
   • Tomash Zgłoś komentarz
    Ten ranking miałby sens jakby porównać jakoś tych obcokrajowców, a nie ilość. Np. ile średnio na sezon zdobywali punktów dla swoich drużyn.
    • AMON Zgłoś komentarz
     Jednak Rusiecki,Imbirowicz i Łukasik wygrali jakąkolwiek rywalizację w Polskim żużlu szkoda że w takiej kategorii .
     • malin1976 Zgłoś komentarz
      Jestem za dwójką w meczu i jednym na ławie we wszystkich ligach . Dwóch ligach hehe
      • WiecznyWłókniarz Zgłoś komentarz
       Doyle jest wicemistrzem świata? Serio?