Tak kończyli zwycięzcy pierwszej rundy Grand Prix

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W sobotę w słoweńskim Krsko rozpocznie się cykl Grand Prix 2017. Najlepszych żużlowców na świecie czeka w tym sezonie 12 rund. Czy zwycięstwo w inauguracyjnym turnieju przekłada się na triumf w całym cyklu?

W tym artykule dowiesz się o:

1
/ 10

[b]

Sezon 2007[/b]

To był sezon Nickiego Pedersena. Dekadę temu cykl Grand Prix podobnie jak teraz liczył 12 rund. Pierwsza odbyła się na torze we włoskim Lonigo. Duński żużlowiec nie miał sobie równych. Wygrał wszystkie wyścigi fazy zasadniczej, następnie zwyciężył w półfinale, a w ostatnim biegu dnia tylko dopełnił formalności. Pedersen zdobył łącznie 24 punkty, czyli maksymalną liczbę "oczek". Trzy miesiące później żużlowiec ówczesnej Marmy Polskie Folie Rzeszów powtórzył swój kapitalny wyczyn również na torze w Pradze. Łącznie wygrał cztery na jedenaście turniejów i w klasyfikacji końcowej mógł poszczycić się rekordowym wynikiem wynoszącym 196 punktów. Drugi Jason Crump zgromadził ich "tylko" 153.

Zwycięzca I rundy (Lonigo): Nicki  Pedersen Miejsce na koniec sezonu: 1

2
/ 10

Sezon 2008

Rok później najlepsi żużlowcy świata rozpoczęli zmagania o mistrzowski tytuł w słoweńskim Krsko. Najlepszy okazał się Tomasz Gollob. Polak po rundzie zasadniczej miał na swoim koncie 10 punktów. Tyle samo co Hans Andersen, Andreas Jonsson i Nicki Pedersen. W fazie finałowej turnieju nasz zawodnik nie miał już sobie równych. Gollob wygrał w Słowenii, a po drodze triumfował również w Kopenhadze i na zakończenie sezonu w rodzinnej Bydgoszczy. To wystarczyło na trzecią pozycję i brązowy medal na koniec sezonu. Mistrzem drugi rok z rzędu został Nicki Pedersen.

Zwycięzca I rundy (Krsko): Tomasz Gollob Miejsce na koniec sezonu: 3

3
/ 10

Sezon 2009

25 kwietnia 2009 roku żużlowa "śmietanka" spotkała się na praskiej Markecie. W stolicy Czech kibice byli świadkami sporej sensacji. Triumf w turnieju odniósł bowiem debiutujący w gronie najlepszych zawodników świata - Emil Sajfutdinow. Rosjanin "rzutem na taśmę" zakwalifikował się do półfinału, a następnie do finału. W nim był już bezkonkurencyjny, zostawiając za swoimi plecami m.in. Jasona Crumpa. Na koniec sezonu to właśnie Australijczyk cieszył się jednak z medalu o najcenniejszym kruszcu. Sajfutdinow stanął natomiast na trzecim stopniu podium.

Zwycięzca I rundy (Praga): Emil Sajfutdinow Miejsce na koniec sezonu: 3

4
/ 10

Sezon 2010

Rok 2010 był niezwykle udany dla Biało-Czerwonych. Po raz drugi w historii najlepszym żużlowcem na świecie okazał się Polak. Mowa oczywiście o Tomaszu Gollobie. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął natomiast Jarosław Hampel. Inaugurację w Lesznie wygrał natomiast Jason Crump, który sezon zakończył na trzeciej pozycji.

Zwycięzca I rundy (Leszno): Jason Crump Miejsce na koniec sezonu: 3

5
/ 10

Sezon 2011

W drugą dekadę XX wieku najlepiej wszedł Nicki Pedersen. Duńczyk w przekonywującym stylu wygrał inauguracyjną rundę na popularnym "Smoczyku", ale w październiku już nie był tak szczęśliwy. Zakończył sezon dopiero na dziesiątej pozycji w klasyfikacji generalnej. I tylko dzięki przychylności organizatorów z firmy BSI otrzymał przepustkę na starty w cyklu na kolejny sezon. Najlepszym zawodnikiem sezonu okazał się natomiast Greg Hancock, który w Lesznie odpadł w półfinale.

Zwycięzca I rundy (Leszno): Nicki Pedersen Miejsce na koniec sezonu: 10

ZOBACZ WIDEO Real rozstrzelał zespół Tytonia, ciężki powrót Polaka. Zobacz skrót meczu [ZDJĘCIA ELEVEN]

6
/ 10

Sezon 2012

Obrońca tytułu sprzed roku okazał się także najlepszy w pierwszym turnieju sezonu 2012. Hancock wygrał w nowozelandzkim Auckland, ale na koniec sezonu zajął trzecią pozycję w klasyfikacji łącznej. Cykl padł natomiast łupem Chrisa Holdera, który w Auckland był dopiero dwunasty.

Zwycięzca I rundy (Auckland): Greg Hancock Miejsce na koniec sezonu: 3

7
/ 10

Sezon 2013

Rok później najlepsi żużlowcy świata podobnie rozpoczęli rywalizację w cyklu na torze w Auckland. Tym razem najlepszy okazał się Jarosław Hampel. Żużlowiec Ekantor.pl Falubazu Zielona Góra  wygrał też rundy w Gorzowie i Krsko. W październiku zawiesił natomiast na swojej szyi drugi w karierze srebrny krążek.

Zwycięzca I rundy (Auckland): Jarosław Hampel Miejsce na koniec sezonu: 2

8
/ 10

Sezon 2014

W sezonie 2014 byliśmy świadkami przeogromnej sensacji na inaugurację zmagań. Podobnie jak w roku 2009 w turnieju otwierającym nową edycję triumfował debiutant. Zwycięstwo Martina Smolinskiego było jednak niespodzianką dużo większego kalibru niż sukces Sajfutdinowa. Niemiec nigdy później nie stanął już na podium rundy Grand Prix, a na koniec sezonu odpadł również z cyklu. Mistrzem został natomiast Hancock, który na inaugurację nie doszedł nawet do półfinału.

Zwycięzca I rundy (Auckland): Martin Smolinski Miejsce na koniec sezonu: 12

9
/ 10

Sezon 2015

Sceny z Warszawy kibice z naszego kraju zapamiętają doskonale. Miało być wielkie święto żużla w nieżużlowej stolicy, a zakończyło się hucpą na światową skalę. Po dwunastu biegach najwięcej punktów na swoim koncie miał Matej Zagar. Później Słoweńcowi już tak dobrze nie szło. Zakończył cykl na szóstej pozycji.

Zwycięzca I rundy (Warszawa): Matej Zagar Miejsce na koniec sezonu: 6

10
/ 10

Sezon 2016

Peter Kildemand miał być "czarnym koniem" poprzedniego sezonu. Duńczyk swój potencjał potwierdził już w pierwszej rundzie. I choć w Krsko wygrał, to później już tylko raz zdołał zakwalifikować się do półfinału. Sezon zakończył na odległej, dwunastej lokacie. Gdyby Nicki Pedersen i Andreas Jonsson nie odpuścili kilku turniejów, to Kildemand mógł znaleźć się jeszcze niżej.

Zwycięzca I rundy (Krsko): Peter Kildemand Miejsce na koniec sezonu: 12

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
zgłoś błądZgłoś błąd w treści
Komentarze (4)
avatar
Jaras
6.05.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
XXI wiek panie ładny, a nie XX.  
cinema city
29.04.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Mi też 12 o Co chodzi. Gerlach znowu po przekrecal już przy ostatnim artykule tak samo było godzinę wcesniej niż wiedzieliśmy że Pawlicki ma dziką kartę to on podawał ze Walasek na dziką kartę Czytaj całość
avatar
DarQ
29.04.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Mnie też wychodzi 12:P - cóż, Pan redaktor ma inną wiedzę:P  
avatar
Teddypol
29.04.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Panie Gerlach, mnie wychodzi 12 SGP ?!