W tym artykule dowiesz się o:
Dackarna Malilla Luke Becker (USA), Adam Ellis (Wielka Brytania), Rasmus Jensen (Dania), Theo Johansson (Szwecja), Ludvig Lindgren (Szwecja), Jacob Thorssell (Szwecja), Alexander Woentin (Szwecja)
Przesądzone jest już jedno odejście. W ekipie "Gwiazd" nie ujrzymy również Jasona Doyle'a, który postanowił zrezygnować ze startów w lidze szwedzkiej i powrócił do brytyjskiej Premiership wiążąc się umową z Ipswich Witches. W zestawieniu Teurnberga próżno też szukać jednego z liderów - Macieja Janowskiego oraz kilku jeźdźców, tzw. drugiej linii - Tero Aarnio, Frederika Jakobsena oraz Kevina Woelberta. Ich przyszłość stoi pod znakiem zapytania.
Swoje umowy przedłużyli z kolei m.in. Jacob Thorssell, Luke Becker, który z jazdą w lidze szwedzkiej wiąże duże nadzieje oraz nowy nabytek OK Bedmet Kolejarza Opole - Theo Johansson. Działacze Dackarny nie spali również w kontekście wzmocnień. W chwili obecnej są dwa nowe nazwiska w kadrze - Alexander Woentin oraz Adam Ellis, którzy przenieśli się kolejno z Vetlandy i Motali. Dołączył również Ludvig Lindgren z Kumli.
Joel Andersson (Szwecja), Pontus Aspgren (Szwecja), Maximilian Belsing (Szwecja), Daniel Bewley (Wielka Brytania), Robert Lambert (Wielka Brytania), Johannes Stark (Szwecja), Patryk Wojdyło (Polska), Kacper Woryna (Polska)
Wicemistrzowie Szwecji ze swojego tegorocznego składu zatrzymali tylko dwie z kilku gwiazd. Działaczom udało się wypracować i podpisać porozumienia z Pontusem Aspgrenem oraz Kacprem Woryną, a ponadto trzeba było wypełnić dwie dziury, które pojawiły się wraz z odejściem Gleba Czugunowa (do Vastervik) oraz Krzysztofa Buczkowskiego (do Masarny).
I udało się to z niezłym skutkiem, bowiem zakontraktowano triumfatorów Speedway of Nations - Roberta Lamberta (z Gislaved) oraz Daniela Bewleya (bez klubu). Dodatkowo w barwach "Kowali" na swoją szansę pracować będzie Patryk Wojdyło, który w ostatnim sezonie związany był umową z Dackarną Malilla.
ZOBACZ WIDEO Żużel. Nie zna domowego toru, ale jest przekonany, że odnajdzie się w każdych warunkach
Jak dotąd o swojej przyszłości w Szwecji nie poinformowali m.in. Grigorij Łaguta, Aleksandr Łoktajew oraz Michael Jepsen Jensen.
Rospiggarna Hallstavik Daniel Henderson (Szwecja), Kai Huckenbeck (Niemcy), Andrzej Lebiediew (Łotwa), Timo Lahti (Finlandia), Kim Nilsson (Szwecja), Victor Palovaara (Szwecja)
Peter Jansson wie, że... nic nie wie. To oczywiście z przymrużeniem oka, bowiem sześć nazwisk w kadrze Rospiggarny już jest. Na przedłużenie kontraktu z klubem z Hallstavik zdecydowali się m.in. Kai Huckenbeck, Kim Nilsson oraz Timo Lahti. Jednak działacze muszą jeszcze mocno się napracować, aby wzmocnić swój team.
Punktów dla Rospiggarny nie będzie już zdobywał Patryk Dudek (przeszedł do Lejonen), a jego miejsce w ekipie Janssona zajął Andrzej Lebiediew (ze Smederny). Niewykluczone, że w kadrze znajdzie się jeszcze ktoś z tegorocznego zestawienia, chociażby Adrian Miedziński, jednak zarówno jego, jak i Erika Rissa kwestia przynależności klubowej na chwilę obecną jest nieznana.
Vastervik Speedway Gleb Czugunow (Polska), Mads Hansen (Dania), Anton Karlsson (Szwecja), Wiktor Kułakow (Rosja), Fredrik Lindgren (Szwecja), Jaimon Lidsey (Australia), Peter Ljung (Szwecja), Artiom Łaguta (Rosja), Bartosz Smektała (Polska), Noel Wahlqvist (Szwecja)
Mistrz świata zdecydował się nie zmieniać otoczenia nie tylko w Polsce, ale również w Szwecji. To z pewnością duży sukces dla działaczy, bowiem domyślać się można, że Rosjanin na brak ofert narzekać nie mógł. Klub zatrzymał również krajowy filar w osobie Frederika Lindgrena oraz wicemistrza świata juniorów, Madsa Hansena.
W mieście leżącym na wschodnim wybrzeżu Szwecji nie ujrzą w przyszłym sezonie po stronie gospodarzy Pawła Przedpełskiego, który nadal będzie ścigał się w ekipie na literę V, ale tej z Vetlandy. Z drużyny ubyli również Linus Sundstroem (koniec kariery) oraz Wadim Tarasienko (rezygnacja z ligi szwedzkiej). Dołączyli z kolei Gleb Czugunow (z Eskilstuny) i Peter Ljung (z Vetlandy).
Vetlanda Speedway William Bjoerling (Szwecja), Jonathan Ejnermark (Szwecja), Tomasz Gapiński (Polska), Filip Hjelmland (Szwecja), Alexander Liljekvist (Szwecja), Siergiej Łogaczow (Rosja), Inken Poerker (Szwecja), Paweł Przedpełski (Polska)
Posypała się kadra Vetlandy wraz z zakończeniem minionego sezonu. Już w trakcie rozgrywek mówiło się, że klub zmaga się z problemami finansowymi, choć działacze temu zaprzeczali. Dziwnym zbiegiem okoliczności był jednak fakt, że nagle na mecze przestali przyjeżdżać polscy liderzy, a oficjalnie powodem miał być zakaz spowodowany fazą play-off w PGE Ekstralidze.
W każdej plotce jest ziarnko prawdy, a... każdy niech sobie dopowie, czy to prawda, biorąc pod uwagę fakt, że z Vetlandy odeszli: Dominik Kubera, Bartosz Zmarzlik (obaj Lejonen), Szymon Woźniak (bez klubu), a nawet Victor Palovaara (Rospiggarna) i Peter Ljung (Vastervik). Nowymi nabytkami zostali co prawda m.in. Paweł Przedpełski (przeniósł się z Vastervik) oraz Siergiej Łogaczow (bez klubu), ale kolejne transfery to... Jonathan EJnermark. William Bjoerling i Alexander Liljekvist.
Lejonen Gislaved Dimitri Berge (Francja), Oliver Berntzon (Szwecja), Patryk Dudek (Polska), Tony Gudbrand (Szwecja), Casper Henriksson (Szwecja), Dominik Kubera (Polska), Hubert Łęgowik (Polska), Jakub Miśkowiak (Polska), Edwin Pohjantaehti (Szwecja), Mathias Thoernblom (Szwecja), Bartosz Zmarzlik (Polska)
W Gislaved ktoś chyba rozbił bank lub wygrał duże pieniądze w loterii, bo transfery, które wykonano w Lejonen zasługują wyłącznie na słowa uznania i oklaski. Pięciu zawodników pożegnało się z "Lwami" i tylu też do nich dołączyło. W charakterystycznym żółto-czerwonym kevlarze nie pojadą w przyszłym roku: Robert Lambert (transfer do Smederny), Linus Ekloef (koniec kariery), Nicolai Klindt (rezygnacja z ligi szwedzkiej) oraz Rohan Tungate i Krzysztof Kasprzak (obecnie bez klubu).
Udało się przedłużyć kontrakt z Jakubem Miśkowiakiem oraz Oliverem Berntzonem, a duet ten będzie mógł liczyć na wsparcie Francuza Dimitriego Berge oraz czwórki Polaków - Huberta Łęgowika i tych, dzięki którym Lejonen zostało królem polowania - Dominika Kuberę oraz Patryka Dudka i Bartosza Zmarzlika! Tak silna formacja sprawia, że w Gislaved będą celować wyłącznie w złoto i wydaje się, że każdy inny wynik będzie uznany za porażkę.
Kumla Indianerna David Bellego (Francja), Damian Dróżdż (Polska), Max Fricke (Australia), Gustav Grahn (Szwecja), Jonatan Grahn (Szwecja), Chris Holder (Australia), Niels Kristian Iversen (Dania), Norbert Krakowiak (Polska), Norbert Kościuch (Polska), Hugo Lundahl (Szwecja), Christoffer Selvin (Szwecja), Ludvig Selvin (Szwecja)
Wśród "Indian" spokojne wejście w okres jesienno-zimowy. Najważniejszych żużlowców udało się zatrzymać na kolejny sezon, odejść się zdecydowało trzech tegorocznych reprezentantów Indian: Joel Andersson (do Eskilstuny), Ludvig Lindgren (do Malilli) oraz Adrian Gała (do Avesty).
W ich miejsce przybyło na razie dwóch jeźdźców. Gałę zastąpi jego rodak, Damian Dróżdż. Do podstawowego składu wskoczyć powinien również David Bellego, którego czeka rok nowych wyzwań, bowiem przypomnijmy, że Francuz zmienił również pracodawcę w Polsce, gzie parafował umowę z Fogo Unią Leszno.
Masarna Avesta [tag=3127] Krzysztof Buczkowski[/tag] (Polska), Adrian Gała (Polska), Philip Hellstroem-Baengs (Szwecja), Antonio Lindbaeck (Szwecja), Emil Millberg (Szwecja)
Dużo pracy czeka jeszcze działaczy Masarny Avesta. "Czarownice" mogą dalej liczyć krajowy duet Antonio Lindbaeck - Philip Hellstroem-Baengs oraz na dwójkę Polaków, która dołączyła do drużyny, a mowa o Adrianie Gale i Krzysztofie Buczkowskim. Gnieźnianin oraz grudziądzanin to na razie dwie jedyne nowe twarze w przyszłorocznej kadrze.
Nie wiadomo, jaka przyszłość czeka braci Pawlickich, którzy z pewnością przydaliby się Masarnie, jeśli ta myśli o czymś więcej, niż tylko awans do play-off. W minionym sezonie w zespole prowadzonym przez Andreasa Sundina widnieli również m.in. Francis Gusts, czy Martin Smolinski. Oni także nie zdradzili swoich szwedzkich planów.
Piraterna Motala Oskar Fajfer (Polska), Jakub Jamróg (Polska), Tomas H. Jonasson (Szwecja), Jonas Seifert-Salk (Dania)
Za Piraterną bardzo słaby sezon. Drużyna dowodzona przez byłego reprezentanta tego kraju - Daniela Davidssona w tym roku zajęła ostatnie, dziewiąte miejsce w Bauhaus-Ligan, więc z pewnością zawodnicy reprezentujący barwy klubu z Motali mają wiele do udowodnienia - sobie, a taże kibicom. O lepszy rezultat w przyszłym roku powalczą m.in. dwaj Polacy, Oskar Fajfer i Jakub Jamróg, a także Jonasson i Seifert-Salk.
Z regionem Ostergotland pożegnali się trzej "Piraci". Alexander Woentin i Adam Ellis postanowili przenieść się do Malilli, z kolei Wiliam Bjoerling do Vetlandy. Jak na razie klub nie ogłosił żadnego nowego zawodnika.