Euro 2016: Zasady nowej formuły, 24 drużyny

Bruno Szafer

10 czerwca we Francji rozpocznie się Euro 2016 i potrwa ono do 10 lipca. Pierwszy raz w historii w turnieju wezmą udział 24 drużyny. O nowych zasadach rozgrywania Euro 2016 można przeczytać w WP SportoweFakty.

Kwalifikacje do Euro 2016

Mistrzostwa Europy 2016 rozpoczęły się od kwalifikacji do tej imprezy. Sam system eliminacji do europejskiego czempionatu był innowacyjny. Po raz pierwszy na tym największym turnieju piłkarskim w Europie zagrają 24 drużyny. W kwalifikacjach wyłoniono 23 finalistów, bo gwarancję gry w mistrzostwach mieli Francuzi, którzy są gospodarzem imprezy. W eliminacjach utworzono 8 grup, które liczyły po 6 zespołów oraz 1 grupę z 5 ekipami. Bezpośredni awans na Euro 2016 wywalczyły dwie najlepsze drużyny z każdej grupy i najlepsza kadra narodowa z trzeciego miejsca. Reszta zespołów z lokat numer trzy o awans rywalizowała w barażach, czyli zwykłym dwumeczu. Zwycięzca takiego pojedynku mógł bukować bilet na lot do Francji.

Faza grupowa Euro 2016 - zasady

Pierwszy raz w historii turnieju finałowego mistrzostw Europy wezmą w nim udział aż 24 zespoły. To świetna wiadomość dla kibiców. Pierwszym i najbardziej odczuwalnym skutkiem tej zmiany jest fakt, że w cała impreza będzie liczyć aż 51 meczów, a nie tak jak przed laty 31.

Organizatorzy utworzyli 6 grup po 4 zespoły. Tradycyjnie już Francja, jako gospodarz zagra w grupie A. Reszta drużyn została rozlosowana do poszczególnych grup 12 grudnia. Rozgrywki na etapie fazy zasadniczej Euro 2016 będą odbywać się systemem ligowym, czyli każda ekipa rozegra po jednym meczu z wszystkimi rywalami. Ostatnia kolejka etapu grupowego musi rozpocząć się o tej samej godzinie. Wszystko po to, aby uniknąć ewentualnego manipulowania wynikami.

ZOBACZ WIDEO Ludzie z cienia Adama Nawałki, czyli sztab reprezentacji Polski (źródło TVP) 

Awans do rundy pucharowej wywalczą po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy oraz cztery najlepsze drużyny, które znajdą się trzecich miejscach. W przypadku, gdy reprezentacje mają po tyle samo punktów po zakończeniu fazy grupowej o kolejności będą decydować kolejno:

Po pierwsze: liczba punktów zdobytych przez te drużyny w bezpośrednim starciu na turnieju mistrzowskim. Po drugie: różnica bramek zdobytych i straconych w meczach bezpośrednich. Po trzecie: liczba strzelonych goli w konfrontacjach bezpośrednich.

Jeśli te kryteria wciąż nie przyniosą rozstrzygnięć, to kolejne obostrzenia stosuje się aż do skutku. Są nimi, po pierwsze: różnica bramek zdobytych i straconych we wszystkich meczach grupowych. Po drugie: liczba bramek zdobytych we wszystkich starciach fazy zasadniczej. Po trzecie: jeśli rozstrzygnięcia nadal nie zapadły, a drużyny, które mają taką samą ilość punktów spotykają się w meczu trzeciej kolejki, to bezpośrednio po zakończeniu tej konfrontacji rozgrywany jest konkurs rzutów karnych. Jeśli to kryterium nie może być zastosowane, wtedy o kolejności decyduje wyższe miejsce w rankingu fair play za fazę grupową (czyli ilość żółtych i czerwonych kartek). Najniższy wpływ na zestawienie będzie mieć wyższe miejsce w rankingu UEFA.

 

Faza pucharowa - kto z kim zagra?

Terminarz meczów na tym etapie Euro 2016 odbywać jest ustalony z górą, za pomocą popularnej w świecie sportu "drabinki". To z góry narzucony schemat, który określa kto zagra z kim po wyjściu z grupy.

Już dzisiaj można być pewnym, że mecze 1/8 finału Euro 2016 będą wyglądać następująco: (1 - to zwycięzca grupy, 2 - to drużyna, która zajęła drugie miejsce, 3 - to ekipa z trzeciego miejsca)

2A - 2C
1D - 3?
1B - 3?
1F - 2E
1C - 3?
1E - 2D
1A - 3?
2B - 2F

Jedyną niewiadomą fazy pucharowej jest to, w których grupach znajdą się najlepsze zespoły z miejsca trzeciego. Aby ustalić, z kim zmierzą się wygrani grup A, B, C i D trzeba posłużyć się specjalnym schematem: (gdzie pierwsze cztery litery oznaczają to, z jakich grupach awansowały cztery najlepsze zespoły z trzecich miejsc)

A, B, C, D: 1A-3C, 1B-3D, 1C-3A, 1D-3B
A, B, C, E: 1A-3C, 1B-3A, 1C-3B, 1D-3E
A, B, C, F: 1A-3C, 1B-3A, 1C-3B, 1D-3F
A, B, D, E: 1A-3D, 1B-3A, 1C-3B, 1D-3E
A, B, D, F: 1A-3D, 1B-3A, 1C-3B, 1D-3F
A, B, E, F: 1A-3E, 1B-3A, 1C-3B, 1D-3F
A, C, D, E: 1A-3C, 1B-3D, 1C-3A, 1D-3E
A, C, D, F: 1A-3C, 1B-3D, 1C-3A, 1D-3F
A, C, E, F: 1A-3C, 1B-3A, 1C-3F, 1D-3E
A, D, E, F: 1A-3D, 1B-3A, 1C-3F, 1D-3E
B, C, D, E: 1A-3C, 1B-3D, 1C-3B, 1D-3E
B, C, D, F: 1A-3C, 1B-3D, 1C-3B, 1D-3F
B, C, E, F: 1A-3E, 1B-3C, 1C-3B, 1D-3F
B, D, E, F: 1A-3E, 1B-3D, 1C-3B, 1D-3F
C, D, E, F: 1A-3C, 1B-3D, 1C-3F, 1D-3E

W kolejnych etapach fazy pucharowej terminarz po raz kolejny skorzysta z "drabinki". Z tego powodu zwycięzca meczu numer 1 zagra z wygranym spotkania numer 2 itd. 10 lipca zostanie rozegrany finał mistrzostw Europy. Piłkarski czempionat charakteryzuje się tym, że nie ma w nim meczu o brązowy medal.

O wszystkich szczegółach turnieju Euro 2016 można przeczytać w oficjalnym regulaminie imprezy.

Zmiany w przepisach przed mistrzostwami Europy

Bardzo ważną zmianą w przebiegu Euro 2016 będzie zastosowanie technologii goal-line, która jest systemem kamer znajdujących się na terenie całego boiska. Ta metoda pozwala arbitrom spotkania błyskawicznie ocenić, czy piłka przekroczyła linię bramkową. W trakcie meczów nie będą pojawiać się błędy w postaci nieuznania prawidłowo zdobytego gola.

Kolejną zmianą przepisów jest ta dotycząca faulowania rywala w polu karnym. Teraz, jeśli zawodnik chcący zaatakować piłkę przekroczy przepisy względem swojego przeciwnika w "szesnastce" może zostać ukarany maksymalnie żółtą kartką, a jego drużyna rzutem karnym. Zrezygnowano z zasady "podwójnej kary" w tej sytuacji.

Inne ważne zmiany to:

- możliwość pokazania przez sędziego czerwonej kartki zawodnikowi jeszcze przed meczem. Trener będzie mógł desygnować do gry innego gracza, ale w ten sposób wykorzysta już jedną zmianę.
- rzuty wolne po spalonych będą wykonywane z miejsca, w którym zawodnik dotknął piłki, a nie jak do tej pory, z miejsca, w którym rozpoczął bieg.
- w czasie konkursu rzutów karnych będzie można zmienić bramkarza.
- jeśli zawodnik będzie próbował wykorzystać "jedenastkę" na dwa tempa i w ten sposób oszukać bramkarza, to dostanie żółtą kartkę, a jego zespół straci prawo do wykonywania rzutu karnego.
- ostre wślizgi będą karane kartkami nawet jeśli nie dojdzie do kontaktu pomiędzy piłkarzami.
- przy rozpoczęciu meczu ze środka boiska będzie można wykonać podanie do tyłu

< Przejdź na wp.pl