Getty Images / Alexander Hassenstein

Polska w oczach Portugalczyków? "Skuteczna polityka, Euro 2012 i piękne kobiety"

Tomasz Skrzypczyński

W czwartek drużyna Adama Nawałki zmierzy się z Portugalią w meczu o awans do półfinału Euro 2016. Co w kraju naszych najbliższych rywali mówi się o Polsce?

W naszym kraju Portugalia jest postrzegana jest jako kraj uśmiechu, wszechobecnego słońca i Fado - muzyki, wyrażającej odczucia mieszkańców tego kraju. Jak z kolei rodacy Cristiano Ronaldo postrzegają Polskę? Jakie budzi w nich skojarzenia kraj nad Wisłą? O tym rozmawialiśmy z byłą korespondentką Polskiego Radia w Portugalii, Adrianą Bąkowską.

- Wprawdzie często jesteśmy jeszcze postrzegani jako kraj Europy Wschodniej, identyfikuje się nas na równi z Rosją i Ukrainą, ale mimo wszystko Polska staje się coraz bardziej rozpoznawalna i mówi się o nas coraz lepiej. Zawdzięczamy to w dużej mierze temu, że nasz kraj oparł się kryzysowi gospodarczemu. Zdarzało się, że występowaliśmy w publikacjach jako przykład kraju, którego skuteczna polityka uratowała przed kryzysem - mówi dziennikarka.

Jej zdaniem Polska stała się dla Portugalczyków krajem, który warto odwiedzić ze względów turystycznych. - W ostatnich latach ruszyły już nawet bezpośrednie połączenia lotnicze między Warszawą a Lizboną. Sama na ulicach widzę coraz więcej Portugalczyków, tamten język jest przeze mnie ciągle słyszalny na ulicach. Zainteresowanie naszym krajem stale rośnie, budzimy pozytywne skojarzenia, jesteśmy lubiani i mile widziani także w Lizbonie.

Nasza rozmówczyni nie ukrywa, że duży wpływ na zmianę postrzegania Polski miało Euro 2012. - Cztery lata temu zainteresowanie naszym krajem w Portugalii było spore, pojawiało się bardzo dużo przekazów medialnych. I to Euro 2012 jest w pewnym sensie pryzmatem, przez który teraz jesteśmy oceniani. Choć zdarzają się sytuacje, że Portugalczycy są zaskoczeni, gdy przyjeżdżają do nas i widzą, że na termometrze jest ponad 30 stopni - przyznaje Bąkowska.

ZOBACZ WIDEO Euro 2016. Trening reprezentacji Polski przed meczem z Portugalią (źródło: TVP) 

Według dziennikarki był czas, gdy na Półwyspie Iberyjskim kojarzyliśmy się jedynie z pięknymi kobietami.

- Około dziesięć lat temu w Portugalii wyświetlana była reklama firmy zajmującej się przepływem gazu. W niej pojawiała się przepiękna dziewczyna z nogami do nieba, spacerująca na szpilkach. Okazało się, że to polska modelka. Reklama stała się niezwykle popularna, a dziewczyna wzbudziła zachwyt w całym kraju. Wtedy zaczęliśmy być postrzegani jako kraj wyjątkowo pięknych kobiet - wspomina.

Ze względu na czekający nas pojedynek reprezentacji obu krajów w ćwierćfinale Euro 2016 temat Polski jest teraz obecny w tamtejszych mediach. Dziennikarze wypowiadają się z dużym uznaniem o drużynie Adama Nawałki i nie uważają, że ich drużynę czeka w czwartek łatwe spotkanie.

[nextpage]

- Ich wypowiedzi są bardzo stonowane. Moim zdaniem jest to spowodowane tym, że Portugalczycy mają w sobie pewna delikatność, która nie pozwala im na prowokacyjne wypowiedzi, co z kolei zdarza się w naszym kraju. Z drugiej strony wiara w ich narodzie jest ogromna - dziennik "A Bola" przeprowadził sondaż przed meczem i aż 86 procent głosujących było przekonanych, że to ich drużyna wywalczy awans do półfinału - ujawnia Bąkowska.

Dziennikarka widzi też pewne różnice między kibicami obu reprezentacji. Według niej krytyka Portugalczyków w przypadku niepowodzenia swojej reprezentacji jest dużo bardziej merytoryczna.

- Portugalczycy nie są niedzielnymi kibicami, oni naprawdę znają się na piłce nożnej. Nie jest tak, że tylko podczas wielkich imprez odkrywają w sobie dusze kibiców. Oni oglądają namiętnie swoją ligę. Proszę uwierzyć, że w zwykłych kanałach informacyjnych w ciągu jednego weekendu przez dwie-trzy godziny w wieczornym paśmie prowadzone są debaty na temat tamtejszej ligi. Tam po prostu żyje się futbolem - przekonuje.

W Portugalii futbol jest prawdziwą religią. Czy z tego względu tamtejsi piłkarze mają status gwiazd i są stale obecni w życiu publicznym? Okazuje się, że nie do końca. - Na pewno bardzo dużo mówi się o Ronaldo, ale mam wrażenie, że na zdecydowanie wyższym piedestale piłkarzy stawia się w Polsce - uważa.

- My, Polacy, będziemy obecni na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, jesteśmy mistrzami świata w siatkówce, zdobywamy medale w wielu dyscyplinach. Portugalczycy mają tylko piłkę nożną. To jest dla nich sport numer jeden, opiera się na nim ich tożsamość narodowa i poczucie dumy, gdy pojawia się sukces.

Była korespondentka Polskiego Radia ujawnia także ciekawe informacje na temat Cristiano Ronaldo i tego, jak gwiazda futbolu jest postrzegana przez swoich rodaków.

- W Polsce widzę bardzo dużą krytykę spadającą na Cristiano Ronaldo. W Portugalii wszyscy podchodzą do niego z dużym respektem, uważają go za swoje dobro narodowe. Według nich jeden słabszy mecz nie może zmienić tego, że jest być może najlepszym piłkarzem na świecie. Ponadto Portugalczycy uważają że to, co on robi w życiu prywatnym jest wyłącznie jego sprawą - przekonuje Adriana Bąkowska.

< Przejdź na wp.pl