Maciej Paterski wygrał 3 premie na 5. etapie Giro d'Italia. Fernando Gaviria 1. na mecie, Jakub Mareczko 2.

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / DARIO BELINGHERI / Fernando Gaviria wygrał dwa etapy wyścigu Tour de Pologne w 2016 roku.

Fernando Gaviria wygrał piąty etap setnej edycji wyścigu Giro d'Italia. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Bob Jungels.

Piąty etap Giro d'Italia 2017 liczył 159 kilometrów. Na trasie były trzy premie - jedna górska oraz dwie lotne. Wszystkie wygrał Maciej Paterski. Oprócz Polaka z zespołu CCC Sprandi Polkowice uciekał jeszcze Rosjanin Jewgienij Szalunow z ekipy Gazprom-RusVelo.

Górska premia czwartej kategorii została umiejscowiona na 36. kilometrze. Z kolei lotne finisze znalazły się na 98., a także 119. km. Trzecie miejsce na obu lotnych premiach zajmował Fernando Gaviria. Dzięki temu zwycięzca niedzielnego etapu objął prowadzenie w klasyfikacji punktowej. Paterski oraz Szalunow zostali doścignięci przez peleton 14 kilometrów przed metą.

Ręce w geście triumfu przedwcześnie uniósł Luka Pibernik. Słoweniec z ekipy Bahrain Merida miał kilka sekund przewagi nad peletonem na linii mety, ale nie był to jeszcze koniec rywalizacji - do przejechania pozostawało jedno okrążenie o długości 5900 metrów.

Zwycięzcą etapu ponownie został Gaviria. Na drugiej pozycji uplasował się urodzony w Polsce reprezentant Włoch Jakub Mareczko. Trzecią lokatę zajął Sam Bennett, a czwartą - Andre Greipel. Czternasty był najwyżej sklasyfikowany kolarz grupy CCC - Słoweniec Jan Tratnik.

W klasyfikacji punktowej Gaviria prowadzi z dorobkiem 138 "oczek". Drugi jest Greipel (99 pkt).