Materiały prasowe / Beata Brociek (Biofarm Basket Poznań) / Na zdjęciu: Piotr Wieloch

I liga: znakomity finisz Biofarmu Basket Poznań. Święto w Inowrocławiu

Patryk Neumann

W 25. kolejce I ligi koszykarze Biofarmu Basket Poznań wygrali z Sokołem Łańcut 86:75. Piąte zwycięstwo w sezonie, a pierwsze w 2018 roku odniosła Noteć Inowrocław, która pokonała Zetkamę Doral Nysa Kłodzko 74:69.

Poznaniacy byli w sobotę stroną goniącą. Przegrywali 4:15, ale później potrafili zmniejszyć różnicę. Sokół jednak im uciekał, bo bardzo dobre zawody rozgrywali bracia Zywertowie. Marek zdobył 27 punktów, a Kamil do 12 "oczek" dołożył siedem asyst. Czwarta kwarta należała jednak do gospodarzy (27:8). Seria 18 punktów z rzędu zapewniła Biofarmowi Basket zwycięstwo, a spory wkład w ten sukces mieli Piotr Wieloch - 21 punktów i dziewięć asyst oraz Filip Struski - 20 punktów i dziewięć zbiórek.

Przez większość meczu w Inowrocławiu goście kontrolowali sytuację. Zetkama Doral Nysa Kłodzko szybko uzyskała przewagę kilkunastu punktów. Noteć grała falami, ale jeszcze w trzeciej kwarcie traciła do rywala 13 punktów (45:58). Od tego czasu dominowali gospodarze, którzy mozolnie odrabiali straty. Przyjezdni przez ponad pięć minut zdobyli tylko punkt i ostatecznie przegrali 69:79. Dla podopiecznych Marcina Grockiego najtrudniejsze było wyjście na prowadzenie, ale później poszli już za ciosem. Kluczowe rzuty w końcówce trafił Dawid Adamczewski, który zdobył 11 punktów. Rzucający zagrał na dobrej skuteczności - 4/7 z gry. Ważną rolę odegrał też Grzegorz Małecki - 15 punktów i siedem asyst. Dla Zetkamy Doralu Nysy po 18 "oczek" Dominik Rutkowski oraz Tomasz Stępień.

Udany pościg również za GKS-em Tychy. Ten zespół odrobił największą stratę. W końcówce drugiej kwarty przegrywał nawet 36:58. Elektrobud-Investment ZB Pruszków zaczął ambitnie i skutecznie, ale w drugiej połowie roztrwonił zaliczkę. Goście walczyli do końca jednak ulegli 97:104. Popełnili, bowiem 20 strat przy 11 rywali. GKS wykonywał w sobotę niezwykłą liczbę rzutów wolnych, a do tego był prawie bezbłędny - 39/41. Dla gospodarzy 30 punktów zdobył Norbert Kulon, który trafił 17/18 rzutów wolnych. Dawid Słupiński dołożył 20, a Michał Jankowski 17 "oczek".

Zgodnie z przewidywaniami zacięty był mecz w Kołobrzegu. Śląsk Wrocław jednak nie wypuścił zwycięstwa w końcówce i pokonał Energę Kotwice 82:77. Goście awansowali na ósme miejsce w tabeli. Jan Grzeliński zdobył dla Śląska 21 punktów i rozdał dziewięć asyst. Trafił jednak tylko dziewięć z 25 rzutów z gry. Double-double miał Aleksander Dziewa - 17 punktów i 14 zbiórek. Dla Kotwicy po 16 "oczek" rzucili Patryk Przyborowski oraz Szymon Rduch.

Trzecie zwycięstwo z rzędu, a drugie na wyjeździe odniosła Enea Astoria Bydgoszcz. Zespół prowadzony przez Konrada Kaźmierczyka pokonał Pogoń Prudnik 90:83. Gospodarze próbowali jeszcze w końcówce odwrócić losy meczu, ale było za późno. Liderem Pogoni był Tomasz Prostak - 19 punktów i siedem asyst. Najwięcej punktów, zbiórek i asyst w bydgoskiej ekipie miał Mateusz Fatz - 19, 9, 5. Dobre rozstrzygnięcie dla pozostałych drużyn walczących o play-offy zapadło w Tarnobrzegu. Siarka wyraźnie przegrała z Polfarmexem Kutno. Goście wrócili na właściwe tory i zwyciężyli 86:61. Kluczowa była czwarta kwarta, w której zespół prowadzony przez Jarosława Krysiewiczatryumfował 33:14.

Wyniki sobotnich spotkań 25. kolejki I ligi:

KSK Noteć Inowrocław - Zetkama Doral Nysa Kłodzko 74:69 (13:21, 21:22, 18:15, 22:11)

Noteć: Małecki 15, Adamczewski 11, Filipiak 10, Paul 10, Szczepanik 9, Żurawski 9, Marciniak 8, Sroczyński 2.

Zetkama Doral Nysa: Rutkowski 18, Stępień 18, Sanny 12, Malona 6, Kasiński 5, Jodłowski 4, Kowalski 4, Kliniewski 2, Lipiński 0.

Biofarm Basket Poznań - Sokół Łańcut 86:75 (15:17, 25:26, 19:24, 27:8)

Biofarm Basket: Wieloch 21, Struski 20, Kurpisz 12, Fiszer 11, Gruszczyński 9, Metelski 8, Konopatzki 5, Czyż 0, Smorawiński 0.

Sokół: Marek Zywert 27, Kulikowski 15, Kamil Zywert 12, Karolak 11, Włodarczyk 5, Klima 2, Parszewski 2, Warszawski 1.

Pogoń Prudnik - Enea Astoria Bydgoszcz 83:90 (21:21, 20:21, 17:25, 25:23)

Pogoń: Prostak 19, Garwol 16, Bogdanowicz 13, Nowerski 13, Strzelecki 12, Krawczyk 10, Czyżewski 0, Malitka 0.

Enea Astoria: Fatz 19, Pochocki 18, Śpica 17, Szyttenholm 10, Barszczyk 8, Gospodarek 6, Bierwagen 5, Kornijec 5, Frąckiewicz 2.

GKS Tychy - Elektrobud-Investment ZB Pruszków 104:97 (22:27, 17:31, 29:17, 36:22)

GKS: Kulon 30, Słupiński 20, Jankowski 17, Małgorzaciak 10, Szymczak 10, Kowalewski 9, Hałas 5, Deja 3, Majka 0.

Elektrobud-Investment ZB: Madziar 19, Mikołaj Stopierzyński 17, Cechniak 13, Jarmakowicz 13, Kordalski 12, Cetnar 9, Ornoch 8, Paszkiewicz 6, Hubert Stopierzyński 0.

Energa Kotwica Kołobrzeg - WKS Śląsk Wrocław 77:82 (12:20, 21:15, 21:23, 23:24)

Energa Kotwica: Przyborowski 16, Rduch 16, Grujić 11, Dzierżak 10, Ryżek 10, Łukasz Bodych 8, Neumann 2, Pawłowski 2, Żmudzki 2, Dobriański 0.

Śląsk: Grzeliński 21, Dziewa 17, Stawiak 11, Musiał 8, Bluma 7, Żeleźniak 7, Pławucki 5, Michałek 3, Ratajczak 3.

Siarka Tarnobrzeg - Polfarmex Kutno 61:86 (15:12, 17:27, 15:14, 14:33)

Siarka: Długosz 17, Stanios 11, Niedźwiedzki 10, Nowicki 10, Czyżnielewski 7, Gazarkiewicz 3, Sewioł 2, Rypiński 1.

Polfarmex: Marek 14, Kobus 11, Majewski 11, Janiak 10, Szwed 10, Wojdyła 9, Zębski 8, Sobczak 6, Pawlak 4, Tradecki 3.