Paweł Fajdek najlepszy w eliminacjach, trzech polskich tyczkarzy w finale

Piotr Ziemka

Paweł Fajdek zajął pierwsze miejsce w eliminacjach rzutu młotem na mistrzostwach Europy w Zurychu. W finale skoku o tyczce wystąpi trzech Polaków.

Paweł Fajdek w drugim rzucie eliminacyjnym uzyskał 77 metrów i 45 centymetrów. Drugi wynik miał Marcel Lomnicky (77,06), a trzeci - Siergiej Marghiew (76,25). Do dwunastoosobowego finału zakwalifikował się również Szymon Ziółkowski, który był ósmy (74,93). Tuż za mistrzem olimpijskim z Sydney znalazł się Krisztian Pars. Węgier w 2014 roku wykonał najdalszy rzut (82,49). Fajdek jest drugi w tym rankingu (82,37). Na jedenastej pozycji uplasował się urodzony w 1973 roku, srebrny medalista igrzysk olimpijskich 2000 - Nicola Vizzoni.

Najlepiej z grona Polaków w eliminacjach tyczkarzy spisał się mistrz kraju - Robert Sobera. W pierwszej próbie zaliczył on 5,50 m i w eliminacjach zajął trzecią lokatę wspólnie z trzema innymi zawodnikami. Za trzecim razem 5,50 pokonali Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski. Uplasowali się oni ex aequo na dwunastej pozycji, a do finału awansowała czołowa czternastka. Pierwszy w eliminacjach był Renaud Lavillenie, drugi zaś - Jan Kudlicka (obaj uzyskali 5,60).

17. miejsce po dwóch konkurencjach siedmioboju zajmuje Karolina Tymińska. Polka była siódma w biegu na 100 metrów przez płotki (13,56) i 22. w skoku wzwyż (170). W pierwszej konkurencji triumfowała Antoinette Nana Djimou (13,05), a w drugiej - Nafissatou Thiam (197). Po 2/7 rywalizacji prowadzi Holenderka Nadine Broersen, która zdobyła 2211 pkt. Druga jest Thiam (2169).

Czwarte miejsce w trzecim biegu eliminacji na 200 metrów zajął Karol Zalewski. Do 1/2 finału awansowało szesnastu najlepszych zawodników, a Polaka z czasem 20,76 sklasyfikowano właśnie na 16. miejscu. Najszybciej 200 metrów w tej fazie zmagań przebiegł Adam Gemili. Brytyjczyk miał czas 20,39. Drugi był Christophe Lemaitre (20,43).

W eliminacjach biegu na 200 metrów rywalizowały również kobiety. Najlepiej w tej fazie spisała się Dafne Schippers (22,73), która w Zurychu zdobyła już złoty medal w biegu na 100 m. Dwie następne pozycje zajęły reprezentantki Wielkiej Brytanii - Dina Asher-Smith i Jodie Williams. Polki w tej konkurencji nie występują.