PAP / Jakub Kamiński

ME w Amsterdamie: Polak o krok od medalu w półmaratonie

Szymon Łożyński

Niedzielna rywalizacja na ME w Amsterdamie rozpoczęła się od półmaratonów. W rywalizacji mężczyzn blisko medalu był Marcin Chabowski, który zajął czwarte miejsce. Wśród pań wysoką dziewiątą pozycją może pochwalić się Agnieszka Mierzejewska.

Marcin Chabowski na całej trasie bardzo dobrze rozłożył siły. Polak od początku trzymał się w czołówce, będąc szósty zarówno na pomiarze czasu po 5 jak i 10 km. Szanse na medal dla pochodzącego z Wejherowa lekkoatlety pojawiły się około 15 km. Wówczas Chabowski, cały czas biegnący równym tempem, awansował na czwarte miejsce i tracił tylko 13 sekund do słabnącego Włocha Daniele Meucciego.

Zawodnik z półwyspu Apenińskiego przełamał jednak kryzys i ostatecznie dobiegł do mety na trzeciej lokacie. Chabowski walczył do samego końca, ale musiał zadowolić się czwartym miejscem ze stratą 16 sekund do trzeciego Meucciego. Po złoto sięgnął Szwajcar Tadesse Abraham o 24 sekundy przed reprezentantem Turcji Kaan Kigen Ozbilenem. Dobrze wypadł także drugi z reprezentantów Polski Szymon Kulka, który był szesnasty.

Wśród pań najlepsza okazała się Portugalka Sara Moreira, która zdobyła pierwsze złoto dla swojego kraju na mistrzostwach Europy w Amsterdamie. W półmaratonie kobiecym Portugalki zdobyły aż dwa medale, bowiem na trzecim miejscu zameldowała się Jessica Augusto. Srebro zdobyła Włoszka Veronica Inglese. Bardzo dobrze zaprezentowała się także reprezentantka Polski Agnieszka Mierzejewska, która z czasem 1:12.10 była dziewiąta, przegrywając o dziewięć sekund z ósmą biegaczką narciarską Czeszką Evą Vrabcovą-Nyvltovą.