IO siatkarek: Brazylijki drugimi finalistkami

Piotr Dobrowolski

Siatkarki reprezentacji Brazylii nie miały problemów z pokonaniem Japonii i zagrają w finale igrzysk olimpijskich. Mecz trwał niewiele ponad godzinę i skończył się wynikiem 3:0.

Podopieczne José Roberto Guimarãesa miały spore problemy z awansem do ćwierćfinału. Gdy już jednak znalazły się w fazie pucharowej igrzysk olimpijskich, grają bez zarzutu. Po zwycięstwie nad Rosjankami przyszedł gładki triumf nad Japonkami. I choć zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni mogły mieć nadzieję na nawiązanie walki w półfinałowym starciu, rywalki pozbawiły ich jakichkolwiek złudzeń.

Do drugiej przerwy technicznej w pierwszej partii spotkanie miało niezwykle wyrównany przebieg. Żadnej z drużyn nie udało się wypracować przewagi większej niż dwupunktowa. Poziom w ataku w azjatyckim zespole trzymały Saori Kimura, Yukiko Ebata i Risa Shinnabe.

Po powrocie na parkiet dominowała już tylko jedna drużyna - obrończynie tytułu z Pekinu "odjechały" rywalkom. Początkowo Fabiana Claudino i Thaisa Menezes, a w samej końcówce Jaqueline Carvalho wzięły na swoje barki ciężar zdobywania punktów. Japonki nie potrafiły się temu przeciwstawić i przegrały premierową odsłonę do osiemnastu.

Do połowy drugiego seta podopieczne Masayoshiego Manabe dotrzymywały kroku ekipie z Ameryki Południowej. Jednak gdy w polu zagrywki pojawiła się Sheilla Castro, jej drużyna błyskawicznie "odjechała". Przewaga sześciu "oczek" została później jeszcze powiększona.

Brazylijki postawiły kropkę nad "i" w trzeciej części. Kontrolowały przebieg wydarzeń na parkiecie, bezlitośnie punktując rywalki. Kapitalnie grały wszystkie siatkarki z Kraju Kawy, ale najwięcej krwi swoim serwisem oraz blokiem napsuła Japonkom Fernanda Rodrigues. Nie wybiły jej z rytmu przerwy oraz zmiany przeprowadzane przez Manabe.

Wygrana obrończyń tytułu stała się faktem. W sobotnim finale Brazylia zmierzy się ze Stanami Zjednoczonymi.

Brazylia - Japonia 3:0 (25:18, 25:15, 25:18)

Brazylia: Thaisa Menezes, Fabiana Claudino, Sheilla Castro, Jaqueline Carvalho, Fernanda Rodrigues, Danielle Lins, Fabiana Oliveira (libero) oraz Fernanda Ferreira, Tandara Caixeta

Japonia: Saori Kimura, Risa Shinnabe, Erika Araki, Yukiko Ebata, Ai Otomo, Yoshie Takeshita, Yuko Sano (libero) oraz Hitomi Nakamichi, Maiko Kano, Saori Sakoda, Kaori Inoue, Mai Yamaguchi