PAP/EPA / PAOLO MAGNI / Na zdjęciu: piłkarze SSC Napoli

Napoli ucieka! Hit dla lidera Serie A. Pokazał się Piotr Zieliński

Michał Piegza

Piotr Zieliński zaliczył kolejny bardzo dobry występ. Polak zanotował asystę przy pierwszym trafieniu Napoli. Lider Serie A pokonał w Bergamo Atalantę 2:1 i uciekł rywalowi na osiem punktów.

To był jeden z trzech hitów 13. kolejki Serie A. Wicelider Atalanta gościł lidera Napoli. Przed spotkaniem goście nad rywalem mieli pięć punktów przewagi.

W spotkanie lepiej weszli miejscowi, którzy już w 4. minucie powinni prowadzić. Ademola Lookman znalazł się w sytuacji sam na sam z Alexem Meretem, bramkarz zdołał odbić uderzenie.

W 16. minucie po rzucie rożnym pod bramką Napoli doszło do zamieszania. Piłkę blokowali obrońcy, ale gola nie było. Po analizie VAR okazało się, że jeden z graczy gości zagrywał ręką. Sędzia podyktował rzut karny, którego na gola zamienił Lookman.

Napoli odpowiedziało błyskawicznie. W 23. minucie, po pierwszym strzale gości, był remis. Z pola karnego mięciutko dośrodkował Piotr Zieliński, a Victor Osimhen  uderzeniem głową z pięciu metrów wyrównał.

Dwanaście minut później lider Serie A trafił po raz drugi. Osimhen w polu karnym minął rywala, wyłożył piłkę Eljifowi Elmasowi, a ten uderzył obok bramkarza. Piłkę starał się jeszcze wybić przed linią obrońca, ale nie dał rady.

Do końca 1. połowy Atalanta nie była w stanie zaskoczyć gości z Neapolu, którzy mecz mieli pod kontrolą. Po zmianie stron na pierwszą groźną okazję czekać trzeba było do 55. minuty. Joakim Maehle z łatwością przedostał się w pole karne, jego strzał odbił bramkarz, poprawka Lookmana trafiła w poprzeczkę!

Remis powinien być w 63. minucie. Na szósty metr dogrywał Lookman, ale Rasmus Hojlund w wybornej sytuacji skiksował. Chwilę później plac gry opuścił Zieliński.

Atalanta musiała zacząć ryzykować w tyłach, ale mimo tego nie była w stanie poważniej zagrozić drużynie z Neapolu. Goście sprytnie urywali kolejne minuty, niewiele dawały przeprowadzane zmiany.

Po emocjach powinno być na dwanaście minut przed końcem. Po pierwszej groźnej w 2. połowie szanse Napoli, Giovanni Simeone z pola karnego uderzył tuż obok słupka. Korzystniejszej okazji do końca spotkania żadna z drużyn już sobie nie stworzyła. Dzięki wygranej w Bergamo Napoli uciekło Atalancie na osiem punktów.

Atalanta Bergamo - SSC Napoli 1:2 (1:2)
0:1 - Ademola Lookman (k.) 19'
1:1 - Victor Osimhen 23'
1:2 - Eljif Elmas 35'

Atalanta Bergamo: Juan Musso - Giorgio Scalvini, Merih Demiral, Rafael Toloi - Hans Hateboer (86' Brandon Soppy), Mario Pasalić (70' Ruslan Malinovskiy), Teun Koopmeiners (80' Marten de Roon), Joakim Maehle, Ederson, Ademola Lookman (80' Jeremie Boga) - Rasmus Hojlund (70' Duvan Zapata).

SSC Napoli: Alex Meret - Giovanni Di Lorenzo, Juan Jesus, Kim Min Jae, Mathias Olivera - Andre-Franck Zambo Anguissa (90+3' Gianluca Gaetano), Stanislav Lobotka, Piotr Zieliński (64' Tanguy Ndombele) - Hirving Lozano (64' Matteo Politano), Victor Osimhen (75' Giovanni Simeone), Eljif Elmas (90+3' Alessio Zerbin).

Żółte kartki: Demiral, Hojlund, Zapata, Toloi (Atalanta) oraz Kim (Napoli).

Sędzia: Maurizio Mariani.