PAP/EPA / Ronald Wittek / Na zdjęciu: Walka zawodników w meczu Kostaryka - Niemcy.

Dramat Niemców! To dzieje się po raz drugi!

Mateusz Skwierawski

Niemcy wykonali zadanie, wygrali z Kostaryką 4:2, ale nie mieli na nic wpływu. Drużyna Hansiego Flicka żegna się z mistrzostwami świata już po fazie grupowej. Drugi raz z rzędu!

Z Kataru Mateusz Skwierawski

Drużyna Hansiego Flicka sama jest sobie winna. Niemcy mieli ogromną przewagę w pierwszym meczu z Japonią, ale przegrali (1:2). To spotkanie zaważyło na ich losie na mistrzostwach w Katarze.

Perspektywa odpadnięcia z mundialu już na tak wczesnym etapie podłączyła Niemców do prądu. Piłkarze Flicka praktycznie nie schodzili z połowy Kostaryki i bardzo szybko wyszli na prowadzenie.

Jamal Musiala w kolejnym spotkaniu turnieju potwierdził, że już jest piłkarzem z innej planety. Był wszędzie i czasem nawet kilku rywali nie mogło go zatrzymać. W pierwszych minutach Musiala ograł aż sześciu przeciwników i niemal wbiegł z piłką do bramki Keylora Navasa. Musiala zrobił wszystko perfekcyjnie, wyglądał jak rozpędzony Leo Messi. Zapomniał jedynie oddać strzału, Kostaryka miała dużo szczęścia.

Niemcy byli na fali. Za chwilę "szczupakiem" uderzał Thomas Mueller pełniący rolę fałszywej "9". I to było ostatnie ostrzeżenie. Kolejną akcję rozprowadził Musiala, piłkę na lewej nodze ustawił sobie David Raum i zrobił to, czym czaruje na boiskach Bundesligi. Posłał w pole karne świetną, mocną wrzutkę w punkt, a Serge Gnabry idealnie uderzył głową. Navas był bez szans, Niemcy prowadzili 1:0, ale nikt przesadnie się nie cieszył. Gnabry od razu złapał piłkę i pobiegł na środek boiska. Niemcy chcieli nastrzelać rywalom jak najwięcej goli.

Zespół Flicka totalnie zdominował Kostarykę. Manuel Neuer spacerował sobie na czterdziestym metrze od własnej bramki, czasem nawet chodził w kole boiska i spokojnie oglądał, co jego koledzy robią w ofensywie.

Niemcom jednak zaczęło brakować konkretów. Musiala dalej szalał z piłką przy nodze, ale za często Niemcy chcieli wejść z piłką do bramki. Dobrą okazję miał jeszcze Gnabry. Świetnie zaskoczył rywali w polu karnym przyjmując piłkę ze zwodem, zrobił jeszcze balans ciałem i uderzył z półobrotu. Pomylił się o kilka centymetrów.

To Niemcy decydowali o tym, co dzieje się na boisku, nawet pod własną bramką. W końcówce pierwszej połowy niemieccy obrońcy zapomnieli chyba, że przecież nie mają zapewnionego awansu. W ciągu minuty popełnili dwa poważne błędy. Najpierw Raum nie zrozumiał się z Antonio Ruedigerem i Keysher Fuller znalazł się sam przed Neuerem.

Fuller uderzył mocno, z woleja, ale bramkarz Bayernu Monachium w ułamku sekundy odbił piłkę nad poprzeczkę. Była to pierwsza interwencja Neuera w tym meczu. Chwilę później w piłkę nie trafił Niklas Suele, ale rywale nie wykorzystali jego błędu.

Drużyna Flicka miała po pierwszej połowie posiadanie piłki na poziomie ponad osiemdziesięciu procent. Nikt nie mógł przypuszczać, że w drugiej połowie Niemcy znajdą się w opałach. Zemściło się na nich to, że nie potrafili zamienić przewagi na bramki. Gole zaczęli strzelać zawodnicy Luisa Fernando Suareza.

Piłkarze Kostaryki świetnie rozegrali akcję na 1:1. Joel Campbell zagrał prostopadle do Keyshera Fullera, prawy obrońca dośrodkował, Kendall Waston strzelił głową, a Neuer odbił piłkę przed siebie. Nikt nie pilnował jednak Yeltsina Tejedy. Pomocnik błyskawicznie ruszył i z bliskiej odległości dobił strzał kolegi.

Kostaryka poszła za ciosem. Niedługo później po zamieszaniu w polu karnym Pablo Vargas pokonał Neuera. Mistrzowie świata z 2014 roku byli wtedy poza turniejem.

Drużyna Flicka robiła, co mogła. Musiala trafił dwukrotnie w słupek - z boku pola karnego i zza szesnastki. W końcu wyrównał Kai Havertz uderzeniem z kilku metrów.

Niemcy atakowali jeszcze mocniej - Havertz dał im prowadzenie. Gnabry idealnie dośrodkował na dłuższy słupek, a zawodnik Chelsea przytomnie zamknął akcję. Swojego gola, drugiego w tym turnieju, dołożył jeszcze Niclas Fuellkrug.

Niemcy wykonali zadanie, ale nie mieli już na nic wpływu. W drugim meczu tej grupy Japonia pokonała Hiszpanię (2:1) i wyrzuciła drużynę Hansiego Flicka z turnieju. Niemcy odpadli z mundialu po raz drugi z rzędu!

Kostaryka - Niemcy 2:4 (0:1)
0:1 - Serge Gnabry 10'
1:1 - Yeltsin Tejeda 58'
2:1 - Pablo Vargas 70
2:2 - Kai Havertz 73'
2:3 - Kai Havertz 85'
2:4 - Niclas Fuellkrug 89'

Kostaryka: Keylor Navas - Bryan Oviedo, Juan Pablo Vargas, Kendall Waston, Keysher Fuller - Oscar Duarte, Brandon Aguilera, Celso Borges, Yeltsin Tejeda, Joel Campbell - Johan Venegas.

Niemcy: Manuel Neuer - Antonio Ruediger, David Raum, Niklas Suele, Joshua Kimmich - Ilkay Gundogan, Leon Goretzka, Serge Gnabry, Jamal Musiala, Leroy Sane - Thomas Mueller.