Polacy w ligach zagranicznych: Bramki Jelenia, Janoty, Abbotta oraz Pontusa

Mateusz Kołtoniak

Spośród polskich piłkarzy grających w czołowych i mniej znaczących ligach zagranicznych bramkę zdobyli: Ireneusz Jeleń (AJ Auxerre), Michał Janota (Excelsior Rotterdam), Paweł Abbott (Oldham Athletic) oraz Marcin Pontus (MFK Karwina). Na wszystkich boiskach europejskich ujrzeliśmy 25 Polaków.

Ireneusz Jeleń strzelił dwa gole w meczu z Lille OSC 3:2 (1:2) 28-letni napastnik na boisku przebywał przez całe spotkanie. Polak wpisał się na listę strzelców w 36. oraz 78. minucie spotkania. To jego pierwsza i druga bramka w tym sezonie. Kolega Jelenia z drużyny Dariusz Dudka występował do 73. minuty, kiedy zmienił go Jean-Pascal Mignot. Inny z Polaków Ludovic Joseph Obraniak (Lille) pojawił się na boisku w 75. minucie, zmieniając Edena Hazarda.

Michał Janota strzelił gola w meczu przeciwko FC Emmen 2:4 (2:0). Polak grał do 71. minuty, a wszedł za niego Roland Bergkamp. Janota wpisał się na listę strzelców w 40. minucie i było to już piąte trafienie w lidze.

Paweł Abbott zdobył gola w meczu przeciwko Brighton 2:0 (0:0). Polak wpisał się na listę strzelców w 57. minucie i jest to szóste trafienie w obecnym sezonie. 27-letni napastnik, który rozegrał cały mecz, został także ukarany żółtą kartką.

Marcin Pontus zdobył bramkę w spotkaniu z Vítkovice 4:0 (2:0). Polak na boisku pojawił się w 22. minucie gry, zmieniając Radka Slončíka. Pontus wpisał się na listę strzelców w 60. minucie meczu, a było to jego drugi gol ligowy w obecnym sezonie. Poza kadrą meczową na to spotkanie znalazł się inny Polak w MFK Bartłomiej Setlak.

Występy Polaków w ligach zagranicznych:

Anglia

Premier League
Tomasz Kuszczak (Manchester United) - poza kadrą w meczu ligowym z Liverpoolem (0:2)
Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) - poza kadrą w meczu ligowym z West Ham United (2:2)

The Championship
Radosław Majewski (Nottingham Forest) - rezerwowy w meczu ligowym z Crystal Palace (1:1)

League One
Marek Saganowski (Southampton) - poza kadrą w meczu ligowym z Milton Keynes Dons (3:1)
Bartosz Białkowski (Southampton) - rezerwowy w meczu ligowym z Milton Keynes Dons (3:1)
Paweł Abbott (Oldham Athletic) - 90 minut, żółta kartka i bramka w meczu ligowym z Brighton (2:0)

Leauge Two
Artur Krysiak (Burton Albion) - 90 minut w meczu ligowym z Chesterfield (2:5)

Austria

Jacek Bąk (Austria Wiedeń) - do 45. minuty w meczu ligowym z LASK Linz (3:0)

Belgia

Marcin Wasilewski (Anderlecht Bruksela) - długotrwała kontuzja uniemożliwiła mu występ w meczu ligowym z KV Mechelen (2:0)
Dawid Janczyk (KSC Lokeren) - do 63. minuty w meczu ligowym z KRC Genk (0:2)

Cypr

Maciej Żurawski (Omonia Nikozja) - poza kadrą w meczu ligowym z Apollonem (0:1)
Łukasz Sosin (Anorthosis Famagusta) - od 63. minuty w meczu ligowym z AEP (3:0)

Czechy

II liga
Marcin Pontus (MFK Karwina) - od 22. minuty i bramka w meczu ligowym z Vítkovice (4:0)
Bartłomiej Setlak (MFK Karwina) - poza kadrą w meczu ligowym z Vítkovice (4:0)

Dania

Arkadiusz Onyszko (FC Midtjylland) - 90 minut w meczu ligowym z HB Koge (2:1)

Francja

Dariusz Dudka (AJ Auxerre) - do 73. minuty w meczu ligowym z Lille (3:2)
Ireneusz Jeleń (AJ Auxerre) - 90 minut i dwie bramki w meczu ligowym z Lille (3:2)
Ludovic Obraniak (Lille OSC) - od 75. minuty w meczu ligowym z Auxerre (2:3)

Grecja

Marcin Baszczyński (Atromitos) - 90 minut w meczu ligowym z Asteras (2:1)
Wojciech Kowalewski (Iraklis Saloniki) - 90 minut w meczu ligowym z Levadiakos (0:1)
Roger (AEK) - rezerwowy w meczu ligowym z Aris Saloniki (1:1)
Mariusz Kukiełka (Skoda Xanthi) - poza kadrą w meczu ligowym z AO Kavala (2:1)
Marek Zieńczuk (Skoda Xanthi) - poza kadrą w meczu ligowym z AO Kavala (2:1)
Arkadiusz Malarz (Larisa) - 90 minut w meczu ligowym z Panthrakikos (3:1)
Mirosław Sznaucner (PAOK) - 90 minut w meczu ligowym z Panathinaikosem (1:2)
Michał Żewłakow (Olympiakos Pireus) - rezerwowy w meczu ligowym z Ergotelis (2:1)

Holandia

Eredivisie
Przemysław Tytoń (Roda Kerkrade) - poza kadrą w meczu ligowym z Utrecht (1:2)
Paweł Wojciechowski (SC Heerenveen) - poza kadrą w meczu ligowym z Willem II Tilburg (1:4)
Arkadiusz Radomski (NEC Nijmegen) - do 45. minuty w meczu ligowym z PSV (0:4)

Jupiler Leauge
Michał Janota (Excelsior Rotterdam) - od 71. minuty i bramka w meczu ligowym z FC Emmen (2:4)

Niemcy

Bundesliga
Tomasz Zdebel (Bayer Leverkusen) - od 81. minuty w meczu ligowym z Borussią Dortmund (1:1)
Tomasz Bobel (Bayer Leverkusen) - poza kadrą w meczu ligowym z Borussią Dortmund (1:1)
Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - do 45. minuty w meczu ligowym z Bayerem (1:1)
Artur Wichniarek (Hertha Berlin) - rezerwowy w meczu ligowym z VfL Wolfsburg (0:0)
Łukasz Piszczek (Hertha Berlin) - rezerwowy w meczu ligowym z VfL Wolfsburg (0:0)
Jacek Krzynówek (Hannover 96) - rezerwowy w meczu ligowym z VfB Stuttgart (1:0)

2. Bundesliga
Łukasz Szukała (Alemannia Aachen) - rezerwowy w meczu ligowym z Union Berlin (1:4)

Portugalia

Paweł Kieszek (SC Braga) - rezerwowy w meczu ligowym z Rio Ave (1:1)
Przemysław Kaźmierczak (Vitoria Setubal) - 90 minut w meczu ligowym z Leixoes (1:0)

Rosja

Marcin Kowalczyk (Dynamo Moskwa) - 90 minut w meczu ligowym z Kubań Krasnodar (1:1)
Krzysztof Łągiewka (Kubań Krasnodar) - poza kadrą w meczu ligowym z Dynamo Moskwa (1:1)
Rafał Murawski (Rubiń Kazań) - 90 minut w meczu ligowym z FK Rostów (2:1)

Rumunia

Paweł Golański (Steaua Bukareszt) - do 57. minuty w meczu ligowym z Rapidem Bukareszt (1:1)
Rafał Grzelak (Steaua Bukareszt) - poza kadrą w meczu ligowym z Rapidem Bukareszt (1:1)

Szkocja

Artur Boruc (Celtic Glasgow) - kontuzja uniemożliwiła mu występ w meczu ligowym z Hamilton (2:1)
Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) - 90 minut w meczu ligowym z Hamilton (2:1)
Dawid Kucharski (Heart of Midlothian) - rezerwowy w meczu ligowym z Falkirk (0:0)

Turcja

Marcin Kuś (Istanbul Büyükşehir) - 90 minut w meczu ligowym z Bursaspor (0:6)

Ukraina

Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck) - 90 minut w meczu ligowym z Zakarpattia Użhorod (1:1)
Marcin Burkhardt (Metalist Charków) - rezerwowy w meczu ligowym z Worskła Połtawa (1:0)