Puchar Niemiec: Deja vu w Stuttgarcie, sensacje w Kolonii i Wolfsburgu

Konrad Kostorz

W niedzielę Bayern pokonał Stuttgart 5:3 w meczu Bundesligi. W środę zwyciężył jeszcze wyżej, bo 6:3, chociaż prowadzenie objął dopiero w 81. minucie! W ćwierćfinale zabraknie VfL Wolfsburg i FC Koeln Adama Matuszczyka, które uległo 2-ligowemu Duisburgowi.

Ponownie mnóstwo emocji było na Mercedes-Benz Arena. Podobnie jak w niedzielę od mocnego uderzenia rozpoczął Bayern. W 6. minucie znakomitym strzałem z 30 metrów popisał się Andreas Ottl, a 120 sekund później Mario Gomez wykorzystał podanie Thomasa Muellera. Po pół godzinie gry snajpera Bawarczyków z powodu kontuzji zastąpił Miroslav Klose. Gdy wydawało się, że kolejne gole dla gości są kwestią czasu obudzili się Die Schwaben. Dwukrotnie Hansa-Joerga Butta pokonał Pavel Pogrebnyak, a w obu sytuacjach błędy popełnił środkowy obrońca, Anatolij Tymoszczuk.

W 52. minucie pierwszą bramkę od 12. października zdobył Klose. 32-latek wykorzystał serię nieporozumień w defensywie Stuttgartu pomiędzy Serdare Tascim, Matthieu Delpierre i Khalidem Bouhlarouzem. Ten ostatni w 67. minucie otrzymał drugą żółtą kartkę i przedwcześnie opuścił murawę. Gra w osłabieniu podziałała na gospodarzy mobilizująco - po krótkiej chwili wywalczyli "jedenastkę" po faulu Butta na Cacau. Oko w oko z golkiperem obrońców tytułu stanął Christian Gentner, lecz nie zdołał pokonać Butta!

Losy rywalizacji wydawały być się przesądzone, ale... nic bardziej mylnego. W 77. minucie dośrodkowanie z kornera Zdravko Kuzmanovicia na gola strzałem głową zamienił Delpierre, wyrównując straty. Radość miejscowych kibiców nie trwała długo - po czterech minutach Mueller wykończył uderzeniem lewą nogą akcję Bastiana Schweinsteigera i Francka Ribery. W 86. minucie po raz drugi trafił Klose, a VfB kończyło spotkanie w dziewiątkę, bowiem za brzydki faul na Muellerze z boiska wyleciał Delpierre. W doliczonym czasie gry rezultat głową ustalił Ribery po dośrodkowaniu Philippa Lahma.

45 tysięcy widzów na Rhein-Energie Stadion przeżyło niemałe rozczarowanie, gdy już w 3. minucie Stefan Maierhofer trafił do siatki głową po centrze z rzutu rożnego Ivicy Grlicia. Po zdobyciu gola drugoligowiec nieoczekiwanie przeważał na boisku i stwarzał sobie dogodniejsze okazje od Koziołków. Jedna z nich przyniosła bramkowy efekt - Srdjan Baljak podał do Juliana Kocha, a utalentowany 20-latek wypożyczony z Borussii Dortmund pokonał Faryda Mondragona. Honorowe trafienie dla gospodarzy zaliczył Simon Terodde, lecz na wyrównanie Lukasowi Podolskiemu i kolegom zabrakło już czasu. 90 minut rozegrał Adam Matuszczyk, ale nie był wyróżniającą się postacią.

Do ogromnej sensacji doszło na Volkswagen-Arena. Drużyna Stevena McClarena sromotnie przegrała z 3. drużyną drugiej ligi, chociaż angielski trener posłał w bój swoją najsilniejszą "jedenastkę" z Diego, Edinem Dzeko i Grafite na czele. Bohaterem Energie został 22-letni lider klasyfikacji strzelców zaplecza Bundesligi Nils Petersen, który dwukrotnie pokonał Diego Benaglio i zaliczył asystę przy golu Jiayi Shao. Wilki, które w końcówce mogły stracić kolejne gole, przedłużyły serię meczów bez zwycięstwa do siedmiu! Wiele wskazuje na to, że w czwartek właściciel klubu Dieter Hoennes po zaledwie półrocznej współpracy zwolni McClarena, zwłaszcza że Wolfsburg w Bundeslidze zajmuje dopiero 13. miejsce.

Emocji nie zabrakło również w pojedynku na Tivoli w Akwizgranie. Duży wpływ na przebieg rywalizacji miała sytuacja z 13. minuty, gdy wychodzącego na czystą pozycję Babacara Gueye sfaulował Patrick Schwegler, za co otrzymał czerwoną kartkę. Rzut karny wykonywany przez Marco Hoegera wybronił jednak Ralf Faehrmann. Pomocnik drugoligowca zrehabilitował się dopiero w dogrywce, ale pogromcy Borussii Dortmund z ostatniej soboty natychmiast odpowiedzieli golem rezerwowego Martina Fenina. Do końcowego gwizdka do zdobycia zwycięskiej bramki dążyli podopieczni Petera Hyballi i to oni lepiej egzekwowali "jedenastki" - pięciokrotnie pokonali bramkarza Eintrachtu, podczas gdy napastnik frankfurtczyków Alexander Meier posłał piłkę nad bramką.

Wyniki środowych spotkań 1/8 finału Pucharu Niemiec:

FC Koeln - MSV Duisburg 1:2 (0:1)
0:1 - Maierhofer 3'
0:2 - Koch 76'
1:2 - Terodde 84'

VfL Wolfsburg - Energie Cottbus 1:3 (0:3)
0:1 - Petersen 2'
0:2 - Shao 40'
0:3 - Petersen 43'
1:3 - Dzeko 56'

VfB Stuttgart - Bayern Monachium 3:6 (2:2)
3:6 - Ribery 90'+4

Czerwone kartki: Bouhlarouz /67/ oraz Delpierre /87/ (obaj Stuttgart).

Alemannia Aachen - Eintracht Frankfurt 1:1 (0:0, 0:0, 1:1), k. 5:3
1:0 - Hoeger 93'
1:1 - Fenin 99'

Czerwona kartka: Schwegler /13/ (Eintracht).
Oglądaj rozgrywki Pucharu Niemiec DFB-Pokal na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)