Polacy w ligach zagranicznych - raport

Mateusz Kołtoniak

Spośród polskich piłkarzy grających w ligach zagranicznych bramki zdobyli: Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Kamil Grosicki (Sivasspor Kulubu), Paweł Wojciechowski (Willem II Tilburg) oraz Łukasz Cieślewicz (B36 Torshavn). Na wszystkich boiskach ujrzeliśmy 28 Polaków.

Łukasz Piszczek zdobył bramkę w meczu z Schalke 04 Gelsenkirchen 2:1 (1:1). Polak rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców piłkę w 17. minucie. Dla reprezentanta Polski było to czwarte trafienie ligowe w obecnym sezonie. Oprócz Piszczka na boisku zobaczyliśmy dwóch innych naszych reprezentantów. Robert Lewandowski, podobnie jak Łukasz, rozegrał 90 minut. Natomiast Jakub Błaszczykowski opuścił boisko w 81. minucie, kiedy został zmieniony przez Ivana Perisicia.

Kamil Grosicki strzelił bramkę w meczu z Bursasporem 4:0 (2:0). Polak grał do 80. minuty, gdy zmienił go Mehmet Nas. Były zawodnik Jagiellonii Białystok wpisał się na listę strzelców w 49. minucie, co było jego siódmym trafieniem w obecnym sezonie. Ponadto Grosicki zaliczył asystę przy bramce Jana Rajnocha.

Paweł Wojciechowski strzelił dwa gole w spotkaniu z AGOVV Apeldoorn 5:0 (3:0). Polak na boisku pojawił się w 67. minucie, kiedy to zszedł Donny de Groot. Wojciechowski wpisał się na listę strzelców w 77. oraz 83. minucie. W drugim przypadku wykorzystał dobitkę po rzucie karnym, którego sam wykonywał. Dla młodego napastnika Willem II Tilburg były to pierwsze bramki zdobyte w barwach tego klubu.

Łukasz Cieślewicz strzelił dwa gole z rzutów karnych w spotkaniu z TB Tvoroyri 4:1 (1:0). Polski napastnik rozegrał cały mecz, wpisując się na listę strzelców w 42. oraz 65. minucie spotkania. Dla Cieślewicza były to pierwsze bramki zdobyte w obecnym sezonie. Oprócz tego zawodnik B36 Torshavn został ukarany żółtą kartką.

Występy Polaków w ligach zagranicznych:

Anglia

The Championship
Tomasz Cywka (Reading) - poza kadrą w meczu ligowym z Southampton (3:1)
Bartosz Białkowski (Southampton) - poza kadrą w meczu ligowym z Reading (1:3)
Tomasz Kuszczak (FC Watford) - 90 minut w meczu ligowym z Hull City (1:1)
Radosław Majewski (Nottingham Forest) - występ do 89. minuty w meczu ligowym z Blackpool (0:0)

League One
Artur Krysiak (Exeter City) - 90 minut w meczu ligowym z Rochdale (2:3)

Belgia

Jupiler League
Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht) - 90 minut w meczu ligowym z KRC Genk (1:3)

Czechy

1. Gambrinus liga
Mateusz Słodowy (Viktoria Zizkov) - 90 minut w meczu ligowym z Viktoria Pilzno (0:0)

Francja

Ligue 1
Ludovic Obraniak (Girondins de Bordeaux) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Nancy (2:2)
Ireneusz Jeleń (LOSC Lille Metropole) - rezerwowy w meczu ligowym z AC Ajaccio (4:1)
Dariusz Dudka (AJ Auxerre) - występ do 73. minuty w meczu ligowym z PSG (1:1)
Damien Perquis (Sochaux) - z powodu kontuzji nie wystąpił w meczu ligowym z Dijon FCO (1:0)

Holandia

Eredivisie
Przemysław Tytoń (PSV Eindhoven) - 90 minut w meczu ligowym z AZ (3:2)
Mateusz Prus (Roda JC Kerkrade) - rezerwowy w meczu ligowym z Groningen (1:0)
Mikołaj Lebedyński (Roda JC Kerkrade) - rezerwowy w meczu ligowym z Groningen (1:0)
Paweł Kieszek (Roda JC Kerkrade) - 90 minut w meczu ligowym z Groningen (1:0)
Euzebiusz Smolarek (ADO Den Haag) - 90 minut w meczu ligowym z Vitesse (0:1)

Eerste divisie
Michał Janota (Go Ahead Eagles) - występ do 84. minuty w meczu ligowym z MVV (2:1)
Paweł Wojciechowski (Willem II Tilburg) - występ od 67. minuty i dwie bramki w meczu ligowym z AGOVV (5:0)

Niemcy

Bundesliga
Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - występ do 81. minuty w meczu ligowym z Schalke 04 (2:1)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Schalke 04 (2:1)
Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) - 90 minut w meczu ligowym z Schalke 04 (2:1)
Sławomir Peszko (FC Koeln) - występ do 59. minuty w meczu ligowym z Borussia M'gladbach (0:3)
Sebastian Boenisch (Werder Brema) - pauzował w meczu ligowym z VfB Stuttgart (1:4)
Eugen Polanski (1.FSV Mainz 05) - występ od 61. minuty w meczu ligowym z Bayernem (0:0)
Artur Sobiech (Hannover 96) - występ od 46. minuty w meczu ligowym z HSV (0:1)
Jakub Świerczok (1. FC Kaiserslautern) - poza kadrą w meczu ligowym z Norymbergą (0:2)
Ariel Borysiuk (1. FC Kaiserlautern) - kontuzja uniemożliwiła mu występ w meczu ligowym z Norymbergą (0:2)

2. Bundesliga
Sebastian Tyrała (SpVgg Greuther Furth) - rezerwowy w meczu ligowym z Sankt Pauli (2:1)
Tomasz Zahorski (MSV 02 Duisburg) - poza kadrą w meczu ligowym z Alemannią Aachen (2:0)
Martin Kobylański (Energie Cottbus) - poza kadrą w meczu ligowym z SC Paderborn 07 (1:3)

Norwegia

Adeccoligaen
Łukasz Jarosiński (Alta IF) - 90 minut w meczu ligowym z FK Bodo/Glimt (0:1)

Rosja

Priemjer liga
Piotr Polczak (Terek Grozny) - 90 minut w meczu ligowym z Tom Tomskiem (0:3)
Marcin Komorowski (Terek Grozny) - kontuzja uniemożliwiła mu występ w meczu ligowym z Tom Tomskiem (0:3)
Maciej Rybus (Terek Grozny) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Tom Tomskiem (0:3)

Szkocja

Scottish Premier League
Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu półfinału Pucharu Szkocji z Hearts (1:2)
Paweł Brożek (Celtic Glasgow) - poza kadrą w meczu półfinału Pucharu Szkocji z Hearts (1:2)
Adrian Mrowiec (Heart of Midlothian) - uraz uniemożliwił mu występ w meczu półfinału Pucharu Szkocji z Celtikiem (2:1)

Szwecja

Superettan

Zeyn Alabidyn S-Latef (Angelholms FF) - występ do 53. minuty i czerwona kartka (za dwie żółte) w meczu ligowym z Varnamo (1:0)

Turcja

Super Lig
Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor Kulubu) - rezerwowy w meczu ligowym z Fenerbahce (0:2)
Piotr Brożek (Trabzonspor Kulubu) - poza kadrą w meczu ligowym z Fenerbahce (0:2)
Adrian Mierzejewski (Trabzonspor Kulubu) - występ od 69. minuty i żółta kartka w meczu ligowym z Fenerbahce (0:2)
Kamil Grosicki (Sivasspor Kulubu) - występ do 80. minuty, bramka i asysta w meczu ligowym z Bursasporem (4:0)
Marcin Kuś (Istanbul Buyuksehir) - rezerwowy w meczu ligowym z Eskisehirsporem (1:1)

Bank Asya 1. Liga
Mariusz Pawełek (Konyaspor) - 90 minut w meczu ligowym z Akhisar Belediyesporem (0:0)
Marcin Robak (Konyaspor) - 90 minut w meczu ligowym z Akhisar Belediyesporem (0:0)

Włochy

Serie B
Błażej Augustyn (Vicenza Calcio) - występ od 85. minuty w meczu ligowym z Gubbio (0:0)
Bartosz Salamon (Brescia Calcio) - pauzował w meczu ligowym z Sampdorią (0:2)

W związku ze śmiercią Piermario Morosiniego, wszyskie spotkania Serie A oraz Serie B zostały odwołane, w tym także mecze AS Roma z Fiorentiną (Artura Boruca) oraz Torino Calcio (Kamila Glika) z US Sassuolo Calcio.

Wyspy Owcze

Formuladeildin
Łukasz Cieślewicz (B36 Torshavn) - 90 minut, dwie bramki i żółta kartka w meczu ligowym z TB Tvoroyri (4:1)