El. Euro 2016: Irlandia jak Polska z Gibraltarem, popis Robbiego Keane'a, Szkocja bez błysku

Konrad Kostorz

Irlandczycy rozgromili Gibraltar, natomiast Szkoci tylko skromnie pokonali reprezentację Gruzji. Węgrzy wywalczyli cenny remis w wyjazdowym pojedynku z Rumunami.

We wrześniu biało-czerwoni pokonali debiutujący w eliminacjach Gibraltar 7:0. Irlandczycy poszli w ślady naszych reprezentantów i również zaaplikowali europejskiemu kopciuszkowi siedem bramek. Zespół z Zielonej Wyspy błyskawicznie złamał formację obronną gości, a Robbie Keane potrzebował zaledwie 13 minut, by skompletować hat-trick!

Popis 34-letniego snajpera Los Angeles Galaxy w 137. występie w narodowych barwach trwał po zmianie stron. Keane asystował przy obu trafieniach Jamesa McCleana i miał również ogromny udział w samobójczej bramce golkipera reprezentacji Gibraltaru. Były gwiazdor Tottenhamu być może jeszcze bardziej pokąsałby linię obrony rywala, ale już w 63. minucie opuścił plac gry.

Szkoci, którzy we wtorek zagrają na wyjeździe z kadrą Adama Nawałki, mieli spore kłopoty z pokonaniem Gruzinów. Jedyny gol dla faworyta padł w 28. minucie po strzale Shauna Maloneya i pechowej interwencji bramkarza Giorgiego Lorii oraz obrońcy Akakiego Chubutii.

Robbie Keane mimo upływu lat wciąż jest kluczowym piłkarzem reprezentacji Irlandii
Drużyna Gordona Strachana była wyraźnie lepsza od rywala z Kaukazu, ale marnowała dogodne okazji. Precyzji brakowało Stevenowi Naismithowi, Scottowi Brownowi oraz Stevenowi Fletcherowi. Zachowawcza taktyka Szkotów mogła się na nich zemścić w 79. minucie, kiedy okazję strzelecką miał Irakli Dzaria. Na szczęście dla miejscowych Gruzin wyraźnie przestrzelił.

Mają czego żałować Ormianie, którzy byli krok od pokonania faworyzowanej i silnej kadrowo reprezentacji Serbii. Przy stanie 1:0 w 83. minucie gospodarze egzekwowali bowiem rzut karny, którego nie zdołał wykorzystać Marcos Pizzelli. W końcówce drogę do bramki znalazł natomiast Zoran Tosić i drużyna Dicka Advocaata wywiozła punkt.

Podobnie jak Serbowie remis zdołali uratować Węgrzy, dla których w końcówce rywalizacji gola strzelił Balazs Dzsudzsak. Rumuni mimo to mają niezłą pozycję wyjściową przed kolejnymi pojedynkami, ponieważ na inaugurację pokonali na wyjeździe 1:0 Grecję.