Serie A: Sensacyjne porażki Milanu i Fiorentiny, 90 minut Glika, Dybala już tylko za Tevezem

Konrad Kostorz

AC Milan w pierwszej noworocznej kolejce uległ US Sassuolo, a ACF Fiorentina przegrała z outsiderem. Niezwykle efektowne zwycięstwo odnieśli zawodnicy US Palermo.

Milan w końcówce 2014 roku sygnalizował zwyżkę formy, na co dowodem były nie tylko występy ligowe, ale też mecz towarzyski z Realem Madryt (4:2). Na początek 2015 roku Rossonerich spotkał jednak zimny prysznic - porażka na San Siro z Sassuolo. Wynik otworzył Andrea Poli po zgraniu Stephana El Shaarawy'ego, jednak potem było już dla gospodarzy tylko gorzej.

W 28. minucie po świetnym podaniu Domenico Berardiego Nicola Sansone nie dał żadnych szans Diego Lopezowi. Po przerwie Berardi znów zapisał na swoim koncie asystę, a cudownym uderzeniem z woleja wygraną przyjezdnym zapewnił Simone Zaza. W końcówce Milan atakował z pasją i oddawał groźne strzały, ale znakomicie dysponowany był bramkarz Andrea Consigli.

Odnotujmy, że w 65. minucie na placu gry zameldował się Alessio Cerci, który zadebiutował tym samym w nowych barwach. Skrzydłowy chętnie pokazywał się do gry, lecz nie zdołał zapobiec porażce Milanu.

Dopiero po trzecie zwycięstwo w sezonie ligowym sięgnęła Parma! Outsider nieoczekiwanie okazał się lepszy od Fiorentiny po trafieniu głową Andrei Costy. Idealną okazję do wyrównania miał w 34. minucie Mario Gomez, który wykonywał rzut karny po faulu na Juana Cuadrado. Niemiec uderzył jednak beznadziejnie, posyłając piłkę w środek bramki, i nie zaskoczył Antonio Mirante.

Florentczycy, których bramki strzegł Ciprian Tatarusanu po tym jak nominalny numer 1 Neto zapowiedział, że nie przedłuży kontraktu, kończyli pojedynek w "9" i nie byli już w stanie uratować choćby punktu. W tabeli są dopiero na 9. pozycji.

Mario Gomez nie ma ostatnio powodów do zadowolenia ze swojej gry
Paulo Dybala kontynuuje świetną passę w bieżącym sezonie. Argentyńczyk z polskimi korzeniami dwukrotnie pokonał bramkarza Cagliari i w klasyfikacji najskuteczniejszych z 9 bramkami ustępuje tylko Carlosowi Tevezowi (10 trafień). Sycylijczycy rozgromili Sardyńczyków w debiucie Gianfranco Zoli i awansowali do górnej połówki tabeli.

Wszystko wskazuje na to, że do czołówki na dłużej nie załapie się Genoa. Rewelacyjny jeszcze niedawno zespół Gian Piero Gasperiniego po porażkach z Romą (0:1) i Torino (1:2) tylko zremisował na własnym terenie z walczącą o utrzymanie Atalantą. Punkt gospodarzom uratował Alessandro Matri.

Kamil Glik w ostatnim oficjalnym meczu turyńczyków w 2014 roku zdobył dwa gole i zapewnił cenne zwycięstwo. Tym razem polski stoper przydawał się głównie w defensywie do rozbijania ataków Chievo. Drużyna Giampiero Ventury nie jest w stanie rozpocząć serii zwycięstw i marszu w górę tabeli.

Piąty z rzędu remis zanotowało Empoli. Beniaminek odebrał już punkty kolejno Atalancie, Napoli, Torino, Fiorentinie i wreszcie Hellasowi. Piotr Zieliński tym razem całe zawody obejrzał z perspektywy ławki rezerwowych.