El. Euro 2016: Męczarnie Hiszpanów w Skopje, mistrzowie wygrali po przypadkowym golu

Konrad Kostorz

Reprezentacja Hiszpanii po bardzo słabym występie pokonała 1:0 Macedonię i jest blisko awansu do mistrzostw Europy. O sukcesie La Furia Roja zadecydował gol samobójczy.

Spotkanie nie zapowiadało dużych emocji, ponieważ Macedonia fatalnie prezentowała się dotąd w eliminacjach (w tabeli ustępowała nawet Luksemburgowi), a Hiszpanie w sobotę w dobrym stylu pokonali 2:0 Słowację i awansowali na pierwsze miejsce w tabeli. Co więcej, Vicente del Bosque mógł wystawić praktycznie najsilniejszy skład, a w 1. kolejce eliminacji La Furia Roja pokonała słabiutkiego kadrowo rywala z Bałkanów aż 5:1.

Pojedynek ułożył się pomyślnie dla przyjezdnych, ale gol padł w dosyć przypadkowych okolicznościach. Otóż Juan Mata dośrodkował nie tak, jak sobie założył i piłka przelobowała Tome Pacovskiego, a następnie odbiła się od słupka oraz pechowo interweniującego bramkarza, po czym znalazła się w siatce. Trafienie zaliczono na konto golkipera.

Można było spodziewać się dalszych zdecydowanych ataków Hiszpanii, ale nic takiego nie miało miejsca. Podopieczni del Bosque nie stwarzali klarownych sytuacji i mieli całkiem duże problemy z walecznymi Macedończykami. Przed przerwą jeszcze tylko Daniel Carvajal - podobnie jak Mata - przesadził z siłą dośrodkowania i Pacovskiego uratowało spojenie słupka z poprzeczką, a dobitka Juana Bernata nie przyniosła efektu bramkowego.

Po przerwie różnicy poziomów pomiędzy oboma zespołami nie była praktycznie widać. Hiszpanie mieli lekką przewagę optyczną, z której zupełnie nic nie wynikało. Zbyt wolno operowali piłką, a selekcjoner widząc nieporadność drużyny, szybko dokonał dwóch zmian. Co ciekawe, w 59. minucie gospodarze omal nie wyrównali - w ostatniej chwili z interwencją w polu karnym zdążył Sergio Busquets.

Końcówka nie dostarczyła kibicom zbyt wielu wrażeń. Styl gry Hiszpanii w Skopje pozostawiał wiele do życzenia, ale przynajmniej goście uniknęli nerwówki, ponieważ w ogóle nie dopuszczali przeciwnika pod bramkę Davida de Gei i ostatecznie wykonali kolejny krok w kierunku awansu do Euro 2016. Na dwie kolejki przed końcem eliminacji mają 2 punkty przewagi nad Słowacją i 5 nad Ukrainą.

Macedonia - Hiszpania 0:1 (0:1)
0:1 - Pacovski (sam.) 8'

Macedonia: Pacovski - Brdarovski, Sikov, Ristevski, Zuta - Gligorov, Petrovikj - Radeski (85' Ibraimi), Hasani, Askovski (77' Bardi) - Ivanovski (69' Trajkovski).

Hiszpania: de Gea - Carvajal, Pique, Ramos, Bernat - Cazorla (68' Koke), Busquets, Isco (78' Iniesta) - Mata, Costa (61' Alcacer), Silva.

Żółte kartki: Petrovikj (Macedonia) oraz Costa, Busquets (Hiszpania).

Sędzia: Paolo Tagliavento (Włochy).