PAP/EPA / JONAS GUETTLER

Bundesliga: Powrót Olkowskiego, derby dla Gladbach! Dopiero trzecia wygrana Hoffenheim

Konrad Kostorz

Paweł Olkowski wrócił do gry w 1.FC Koeln, ale jego zespół przegrał prestiżowy pojedynek z Borussią Moenchengladbach. Punktami podzieliły się walczące o awans do Ligi Mistrzów Hertha Berlin i VfL Wolfsburg.

Paweł Olkowski w trzech kolejnych spotkaniach Koeln nie pojawił się na boisku, ale solidnie pracował podczas treningów i w związku z zawieszeniem za kartki Marcela Risse trener Peter Stoeger wystawił go w podstawowym składzie. Obrona z Polakiem na prawej stronie już w 9. minucie dała się zaskoczyć - Raffael dograł do wybiegającego na wolne pole Mahmouda Dahouda, a 20-latek ładnym strzałem z 13 metrów pokonał Timo Horna.

Gladbach przed przerwą dominowali nad derbowym rywalem, jednak mieli zbył mało argumentów w ofensywie. Skromne prowadzenie nie dawało im komfortu psychicznego po zmianie stron, zwłaszcza że Kozły zaczęły o wiele lepiej prezentować się w przodzie. Im dłużej trwał pojedynek, tym groźniej było pod bramką Yanna Sommera. Szwajcar aż cztery razy musiał bronić mocne uderzenia niezwykle aktywnego Milosa Jojicia, a po próbie Anthony'ego Modeste'a przed linią bramkową wyręczyli go obrońcy.

Ostatecznie Borussia po nie najlepszym występie, który udowodnił, że zespół Andre Schuberta jest daleki od optymalnej formy, pokonała Koeln i przesunęła się na 5. miejsce w tabeli. Olkowski nie odstawał od kolegów, nieźle radził sobie w tyłach, a w drugiej połowie został ukarany żółtą kartką.

Wolfsburg chciał pójść za ciosem po wyjazdowym zwycięstwie nad KAA Gent w Lidze Mistrzów (3:2), ale Hertha wysoko zawiesiła poprzeczkę Wilków. Przed przerwą to Stara Dama była lepszym zespołem na Stadionie Olimpijskim, jednak dobrze dysponowany Koen Casteels zachowywał czyste konto. Tymczasem w 53. minucie Marcel Schaefer wykorzystał centrę Vieirinhi i gospodarze musieli odrabiać straty.

Berlińczycy po godzinie gry zdołali złamać defensywę Wolfsburga. Trafił Salomon Kalou po akcji, w której wcześniej Naldo wybijał piłkę z linii bramkowej. Zwycięskiego ciosu żaden zespół nie zadał, choć groźnie uderzał Max Kruse i zmusił do wysiłku Rune Jarsteina, a Luiz Gustavo oddał strzał w słupek. Hertha prezentuje się w rundzie wiosennej poniżej oczekiwań, ale utrzymuje się 5-punktową przewagę nad VfL.

Hoffenheim pod wodzą nowego szkoleniowca Juliana Nagelsmanna zremisował w Bremie z Werderem, a tydzień później odniósł trzecie ligowe zwycięstwo w sezonie! Wieśniaki zdecydowanie zwiększyły szanse na utrzymanie, wygrywając na własnym terenie z Mainz. Bohaterem okazał się rezerwowy zazwyczaj napastnik Mark Uth, który w drugiej połowie dwukrotnie skierował piłkę do bramki. Szansę od Nagelsmanna dostał Eugen Polanski, który w 74. minucie zastąpił Nadiema Amiriego. Hoffenheim do pozycji barażowej traci już tylko dwa punkty.

Kolejny ważny krok FC Ingolstadt w kierunku utrzymania. Grający mało widowiskowo i przekonująco beniaminek znów pokazał bezbłędną grę w obronie, dwukrotnie znajdując sposób na defensywę Werderu. Ekipa z Bawarii ma już 29 punktów i wszystko wskazuje na to, że pozostanie w elicie bez nerwowej końcówki.

Borussia Moenchengladbach - 1.FC Koeln 1:0 (1:0)
1:0 - Dahoud 9'

Gladbach: Sommer - Elvedi (66' Hofmann), Christensen, Nordtveit, Wendt - Hazard, Dahoud (90+2' Brouwers), Xhaka, Johnson - Stindl, Raffael (88' Hrgota).

Koeln: Horn - Olkowski, Maroh, Heintz, Mladenović (62' Hartel) - Lehmann, Hector - Osako (46' Jojić), Gerhardt, Bittencourt (76' Hosiner) - Modeste.

Hertha Berlin - VfL Wolfsburg 1:1 (0:0)
0:1 - Schaefer 53'
1:1 - Kalou 60'

Hertha: Jarstein - Weiser, Langkamp (36' Stark), Brooks, Plattenhardt - Haraguchi, Skjelbred, Darida (62' Baumjohann), Lustenberger, Kalou - Ibisević.

Wolfsburg: Casteels - Vieirinha, Naldo, Dante, Rodriguez - Draxler, Traesch, Gustavo, Arnold, Schaefer - Kruse.

FC Ingolstadt 04 - Werder Brema 2:0 (1:0)