PAP/EPA / EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Liga Europy: duża zaliczka Schalke 04, Besiktas lepszy w meczu mistrzów

Piłkarze Schalke 04 Gelsenkirchen wygrali 3:0 na stadionie PAOK-u Saloniki. Dużą zaliczkę w walce o awans do najlepszej szesnastki Ligi Europy wypracował sobie również Besiktas Stambuł.

Schalke 04 Gelsenkirchen przeszło jak burza przez fazę grupową Ligi Europy. Obok Zenitu Sankt Petersburg oraz Szachtara Donieck miało najbardziej imponującą serię zwycięstw. W starciu z PAOK-iem Saloniki klub z Bundesligi zorganizował się szybko do ataku i w 27. minucie zdobył gola na 1:0. Guido Burgstaller przyczaił się w polu karnym i dobił piłkę do siatki po interwencji Panajotisa Glikosa. Schalke 04 dopełniło dzieła w końcówce spotkania, kiedy do wyniku 3:0 doprowadzili Max Meyer i Klaas-Jan Huntelaar.

Dwa gole padły tuż przed przerwą w starciu Hapoelu Beer Szewa z Besiktasem Stambuł. Autorami obu byli gospodarze. Najpierw William Soares zaskoczył własnego bramkarza, a następnie Elyaniv Barda wyrównał płaskim uderzeniem. Mistrz Izraela wyciągnął dłoń do zespołu znad Bosforu, a ten po przerwie chwycił całą rękę i zatriumfował 3:1.

AS Roma spisała się rewelacyjnie na El Madrigal w Villarreal. 13 lat temu została tam pokonana i praktycznie wyeliminowana z pucharów. Karta odwróciła się. Wicelider Serie A zemścił się, i dzięki zabójczej skuteczności, rozbił przedstawiciela Primera Division 4:0. Początkowo AS Roma była ostrożna, ale z czasem przystąpiła do ataku. Jej strzelec wyborowy Edin Dzeko strzelił klasycznego hat-tricka po przerwie, a bramkarz Alisson, który wystąpił zamiast Wojciecha Szczęsnego, zachował czyste konto. Włosi mają praktycznie zagwarantowane przepustki do następnej rundy. Na własnym stadionie nie przegrali choćby meczu w Serie A.

Trzy gole zdobył również Zlatan Ibrahimović. Szwed z Manchester United doprowadził w pojedynkę do wyniku 3:0 w spotkaniu z AS Saint-Etienne. Pierwszego gola zdobył z rzutu wolnego, drugiego po podaniu Marcusa Rashforda, a trzeciego z rzutu karnego. Ibrahimović sprawdził się w roli egzekutora stałych fragmentów, a jego drużyna odniosła czwarte z rzędu, domowe zwycięstwo w Lidze Europy. Do Francji pojedzie pilnować zaliczki.

Fiorentina nie dała szans Udinese. Zobacz skrót [ZDJĘCIA ELEVEN]

Dopiero w 80. minucie pojawił się na boisku Łukasz Teodorczyk w pojedynku RSC Anderlechtu z Zenitem Sankt Petersburg. W tym momencie drużyna Polaka prowadziła 2:0. Dość niespodziewanie, ponieważ wicelider ligi rosyjskiej był jesienią jak taran w pucharach. Zapłacił cenę za to, że od początku roku nie grał jeszcze o stawkę. Najważniejszym piłkarzem Anderlechtu był Frank Acheampong, który zdobył dwie bramki.

Bohaterką jedynego, bezbramkowego meczu w sesji wieczornej była Legia Warszawa, która zremisowała z Ajaksem Amsterdam.

W klasyfikacji strzelców prowadzi po świetnym występie Dzeko. Bośniak ma w dorobku osiem bramek. Jedną mniej zdobył Aritz Aduriz z Athleticu Bilbao. Baskowie rywalizowali w czwartek z APOEL-em Nikozja i zwyciężyli 3:2. Doświadczony Aduriz pokonał Boy Watermana raz w 61. minucie.