PAP/EPA / Borussia Dortmund - APOEL Nikozja w ramach Ligi Mistrzów

LM: Borussia znowu to zrobiła. Sensacja w Dortmundzie

Michał Piegza

Borussia Dortmund po raz drugi zremisowała 1:1 z APOEL-em i niemal straciła szanse na awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. Gospodarze do przerwy prowadzili po golu Guerreiro, wyrównał po zmianie stron Pote.

Podobno nic dwa razy się nie zdarza. Po remisie APOEL-u z Borussią przed dwoma tygodniami, niewielu dawało Cypryjczykom jakiekolwiek szanse w pojedynku w Dortmundzie.

Pierwsza połowa wydawała się to potwierdzać. Przewaga Borussii była miażdżąca. Już w pierwszym kwadransie gospodarze stworzyli sobie kilka dobrych okazji do otwarcia wyniku. Problemem Niemców po raz kolejny była jednak skuteczność.

Kiedy wydawało się, że goście w miarę opanowali sytuację, padł gol dla Borussii. W 29. minucie Shinji Kagawa kapitalnie dograł do Raphaela Guerreiro, a ten w sytuacji sam na sam pewnie trafił do siatki.

Dopiero po stracie gola APOEL zagrał odważniej i w 41. minucie mógł wyrównać. Jednak po dośrodkowaniu wracający we własne pole karne Maximilian Philipp wślizgiem uprzedził rywala.

Druga połowa rozpoczęła się zaskakująco. W 51. minucie goście doprowadzili do remisu. Po kontrze APOEL-u, z piłką w okolicach linii końcowej znalazł się Carlao. Obrońca wycofał do Mickaela Pote, a ten pewnie trafił do siatki z ok. 10 metrów.

Po stracie gola Borussia ruszyła, a APOEL szans szukał w kontrach. Pod bramką Nauzera Pereza co chwilę było groźnie. Niedawno pozyskany golkiper dwoił się i troił, ratując zespół w beznadziejnych wręcz momentach. Z kolei w 63. minucie to stojący na linii bramkowej Ghayas Zahid wyręczył nowego kolegę, wybijając piłkę po strzale głową Omera Topraka

W 77. minucie Borussia powinna ponownie wyjść na prowadzenie. Po dośrodkowaniu Christiana Pulisicia Pierre-Emerick Aubameyang głową uderzył w poprzeczkę. Chwilę później strzał Amerykanina trafił w wyciągniętą rękę obrońcy, ale arbiter nakazał grać dalej.

W nerwowych końcowych minutach Borussii nie udało się przechylić szali wygranej na swoją stronę. To APOEL mógł w 89. minucie trafić do siatki, ale goście źle rozegrali akcję w końcowej jej fazie. W doliczonym czasie w bramkę z trzech metrów nie trafił głową Aubameyang.

Po czterech kolejkach Ligi Mistrzów Borussia ma tylko 2 punkty i niemal straciła szanse na awans do fazy pucharowej. Drużynie z Dortmundu pozostała rywalizacja z APOEL-em o prawo gry wiosną w Lidze Europy.

Borussia Dortmund - APOEL Nikozja 1:1 (1:0)
1:0 - Guerreiro 29'
1:1 - Pote 51'

Borussia Dortmund: Roman Burki - Marc Bartra, Sokratis Papastathopoulos, Omer Toprak (87' Andre Schuerrle), Raphael Guerreiro (72' Marcel Schmelzer) - Mario Goetze, Julian Weigl, Shinji Kagawa - Christian Pulisić, Pierre-Emerick Aubameyang, Maximilian Philipp (65' Andrij Jarmolenko).

APOEL Nikozja: Nauzet Perez - Praxitelis Vouros, Jesus Rueda, Giorgos Merkis, Carlao, Nektarios Alexandrou (46' Roland Sallai) - Nuno Morais, Ghayas Zahid, Vinicius Oliveira Franco - Mickael Pote (74' Igor de Camargo), Stathis Aloneftis (82' Agustin Farias).

Żółte kartki: Carlao, Vouros, Perez (APOEL).

Sędzia: Matej Jug (Słowenia).